10+1 nejdůležitějších doplňků pro Firefox

Prohlížeč Firefox těží z bohaté sbírky dostupných doplňků, které ho naučí nové funkce. Vybrali jsme deset doplňků, které považujeme za nejdůležitější.

Firefox je prohlížeč, který těží z bohaté zásoby doplňků. Samotný prohlížeč je funkčně velmi dobře vybavený, ale právě doplňky z něj dělají výjimečný nástroj, který se stal nejsilnějším konkurentem Internet Exploreru. Čas od času se proto doplňkům pro Firefox věnujeme a vybíráme desítku těch, které v danou dobu považujeme za nejlepší.

V současné době se Firefox nabízí ve finální verzi 3.6a k dispozici je alphaverze 3.7, která už je ale interně označována jako 4.0. Dokončena tedy bude pravděpodobně za delší dobu, ovšem přinese větší várku očekávaných vylepšení, včetně přepracovaného uživatelského prostředí. Následující doporučené doplňky používám na Firefoxu 3.6.

1. Tab Mix Plus

Velmi důležité vylepšení týkající se práce s panely. Umožňuje podrobně nastavit otevírání stránek v panelech, uzamykání či slučování panelů, způsob přepínání mezi panely či možnost obnovy zavřených panelů. Možnosti nastavení jsou velmi podrobné a stojí za prozkoumání. Najdete tu zdánlivé maličkosti, které vám mohou hodně zpříjemnit práci. Nastavení se dá uložit do souboru pro přenos na jinou instalaci Firefoxu či pro případ reinstalace.

Klepněte pro větší obrázek
Tab Mix Plus: naučte panely nové kousky

2. České slovníky pro kontrolu pravopisu

V internetových diskuzích, na sociálních sítích nebo všude tam, kde do webového formuláře zadáváte nějaký text se hodí pomocník, který vám zkontroluje pravopis. Tento doplněk vám každé slovo s chybou označí podtržením červenou vlnovkou a nabídne alternativy k opravě. Využívá slovníku z kancelářského balíku OpenOffice.org a byl upraven i pro opravu textu psaného bez diakritiky.

Klepněte pro větší obrázek
Pište na webu bez chyb

3. FireGestures

Doplněk přidává možnost ovládání prohlížeče gesty myší. Při držení pravého tlačítka myši vykreslíte nějaké gesto, jemuž je přiřazena určitá funkce. Je to rychlé a návykové ovládání, při kterém je potřeba klávesnice výhradně pro zadávání textů. Doplňků nabízející gesta myší je více, FireGestures mají jednoduchou správu umožňující kompletní přemapování gest, podporují ovládání s kolečkem myši a tzv. houpavá gesta (rychlé postupné stisknutí tlačítek myši).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení gest a ukázka kouzelného "čmárání" po stránce

4. Speed Dial

Nemáte-li jedinou oblíbenou domovskou stránku, oceníte možnost zobrazení několika oblíbených stránek formou přehledných dlaždic. V případě doplňku Speed Dial si můžete zvolit počet a uspořádání dlaždic, průběžné načítání miniatur stránek, klávesové zkratky a řadu dalších podrobných voleb. Dlaždice se například mohou načítat v každém novém otevřeném panelu.

Klepněte pro větší obrázek
Speed Dial: oblíbené weby vždy na očích

5. Add to Search Bar

Vyhledávací pole ve Firefoxu je praktickou pomůckou, ovšem přestože existuje dlouhý seznam vyhledávacích modulů je jednodušší vytvořit si vyhledávání vlastní, z jakéhokoli webu chcete. S tímto doplňkem stačí kliknout v jakémkoli formulářovém poli na libovolném webu pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce uvidíte volbu pro přidání vyhledávací funkce do Firefoxu. Samozřejmostí je možnost přiřazení ikony webu a klíčového slova.

Klepněte pro větší obrázek
Přidejte si libovolný vyhledávací modul

6. Coral IE tab

Bohužel svět není ideální, a tak některé weby vyžadují pro svůj korektní běh výhradně Internet Explorer. Doplněk IE tab umožní vykreslení stránky otevřené v aktuálním panelu vykreslovacím jádrem Internet Exploreru. Nutnou podmínkou je pochopitelně běh aplikace pod Windows. Již tradiční doplněk IE tab není pro nejnovější verzi Firefoxu podporován, ale existuje několik alternativ. My doporučujeme Coral IE tab, který má pár šikovných nastavení navíc.

Klepněte pro větší obrázek
Vykreslení jako v Exploreru můžete zapnout ikonou v liště nebo z kontextové nabídky

7. Greasemonkey

Doplňky mohu měnit a vylepovat funkce Firefoxu, Greasemonkey to umí se samotnými webovými stránkami. Využívá k tomu malé skripty, které se aplikují při prohlížení nějaké stránky. Jejich obrovskou zásobu najdete na userscripts.org. Osobně nedám dopustit na „nekonečný Google“ v podání AutoPagerize, přímý přístup k obrázkům Google Images direct links a kontrolu dostupnosti souborů Rapidshare Link Checker.

Klepněte pro větší obrázek
Správa skriptů v Greasemonkey

8. BabelFish Instant Translation

Pročítat zahraniční weby je dnes celkem běžné, ale málokdo má dostatečnou slovní zásobu, aby každému slovu porozuměl. Pomůže pohotový slovník, který okamžitě přeloží označené slovo, odstavec textu nebo třeba celou stránku. Opět je na výběr více tipů doplňků, mně se nejvíce osvědčil BabelFish Instant Translation. Umí překládat do češtiny z mnoha světových jazyků, včetně exotických. Překládat lze buď z kontextového menu po kliknutí pravým tlačítkem myši, ale lze to i rychleji – slovo se může automaticky přeložit po dvojím kliknutí na něj a odstavec po označení myši při současném držení klávesy Alt. Překlad se ukazuje v bublině, její barvy a velikost písma si můžete nastavit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení BabelFish a překlad vybraného slova na stránce

9. Screengrab

Občas se hodí uložit aktuální podobu stránky, přičemž URL odkaz nestačí a stahování celého webu je zbytečné. Pak oceníte doplněk, který uloží celou stránku ve formě obrázku. Vybrat si můžete formát PNG či JPG a ukládat je možné buď celou stránku, část, kterou vidíte, nebo definovaný výběr. Ukládat lze buď do souboru, nebo jen do schránky.

Klepněte pro větší obrázek

10. Bookmarks Toolbar Button

Tvůrci prohlížečů se poslední dobou snaží minimalizovat lišty s ovládacími prvky tak, aby zbylo co nejvíce místa pro samotné zobrazení stránek, což je bezesporu chvályhodné. Ve Firefoxu 3.6 jsme se proto dočkali defaultně schované lišty s menu a k jejímu skrývání už nepotřebujeme zvláštní doplněk. Ovšem lišta s oblíbenými stránkami buď zobrazena je, nebo není. Hodila by se možnost jejího rychlého skrytí nebo zviditelnění – to řeší doplněk Bookmarks Toolbar Button

Klepněte pro větší obrázek
Lišta s oblíbenými stránkami se po kliknutí schová či objeví

10+1. Echofon

A na konec ještě doplněk, který ocení jen vyznavači Twitteru. Je to jednoduchý klient pro Twitter svázaný s prohlížečem, který umí upozorňovat na nové zprávy, publikovat zprávy, ovládat více účtů a zkracovat URL adresy. Je jednoduchý, rychlý a osobně ho mám raději než samostatné klienty pro Twitter. A když už budete mít Echofon, nezapomeňte sledovat @computer_zive.

Klepněte pro větší obrázek
Šikovný klient pro Twitter, barvičky si můžete změnit.

Otázka do diskuze: Jaké další doplňky pro Firefox používáte?

Témata článku: Software, Prohlížeče, Firefox, Doplňky do prohlížeče, Důležité vylepšení, Translation, Rychlá doba, Tradiční pomocník, Speed, Google Plus, Jednoduchá oprava, Doplňky, Google Toolbar, Jednoduché uspořádání, Oblíbený web, Google Images

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 176

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji