10 věcí, které nás štvou na Windows 11 a bohužel asi jen tak nepřestanou

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 56

Názory k článku

05. 04. 2024 08:25

Aplikace z Androida na Windows, to je to na co jsem se těšil - A ONO NIC.
Také jsem chtěl zpátky Widgety a ono také nic.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
04. 04. 2024 18:17

radsej keby ste inak napisali clanok o tom ze balikovna ma tento mesiac pre registrovanych pouzivatelov odoslanie NA ADRESU len za 30Kc, co je teda riadny ulet, ktory nema konkurenciu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
04. 04. 2024 16:30

Mě vůbec nevadí, že tam staré ovládací panely jsou, protože v těch nových nejsou "zbytečná" nastavení. Jen je někdy problém se k nim doklikat.
Třeba se mi na Win11 stalo, že se mi nějak změnil autorepeat klávesnice. V nových nastaveních není. Nebo jsem potřeboval ručně změnit DNS server na jiný než je z DHCP, protože UPC/Vodafonu přestal fungovat. V nových nastaveních není ... já vím, 98,6% uživatelů neví co je DNS, TCP/IP a DHCP a není pro ně tohle potřeba. Nebo je super si nastavit výběr spánek/hibernace a nastavit hibernaci po X hodinách a zapomenout na to. Jenže v nových panelech tohle nastavení není a vidím, že se počítač nemá uspávat a marně hledám, proč se teda v noci uspává. Takových věcí je víc. Nová nastavení jsou dobrá tak k tomu, aby se člověk připojil na wifi.
No a když už by to mělo být konzistentní, tak pak jsou části těch oken tuším v různých administračních věcech typu group policies, ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
04. 04. 2024 14:27

Jako IT správci mi hrozně chybí vyklopit hlavní panel doprava, protože tak bylo jasné, po přihlášení k jinému PC, který panel je můj, a který uživatelů.... Navíc tím, že jsem připojena vzdáleně, mám vše zmenšené i o můj hlavní panel, který se mi s ostatními plete. Bylo super nemít seskupené panely a viditelné popisky na straně a přesně vědět, na co klikáš...
Dále mě pořádně štve telemetrie, i když je vše možné i nemožné povypínáno, žalování Widlím nepovoleno, včetně odesílání všeho, co lze vypnout, přesto mi už několikrát ESET napráskal telemetrii, jak mi prohledává "jiné" disky, a pokouší se otevírat potencionálně zneužitelné aplikace - já vím k čemu je tam mám, ale co je Windows do nich, a proč se je stále pokouší otevírat, to fakt nechápu. Prostě permanentně špehuje, co za data kde máte, i když to se systémem nemá co dělat, jinak to nevidím.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (6)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
04. 04. 2024 13:34

Mně tam chybí Quick Launch lišta. A konečně jde vypnout seskupování tlačítek na liště, ale ještě je to nějaké nedotažené, není na nich často čitelný text názvu okna. Dále mi nevyhovuje kontextové menu s příkazy "kopírovat, vložit, vyjmout, přejmenovat a odstranit", které jsou nahrazeny řádkem drobných obrázkových ikonek. Ty jsou navíc jednou nahoře a jindy zas dole v menu, takže mám často problém je napoprové najít. A nesnáším taby v Notepadu, ještě že to jde vypnout, i když zůstává zbytečná lišta.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
04. 04. 2024 12:36

Co se nabídky Start týče, osobně bych byl především rád za možnost zcela vypnout sekci "Doporučené", která i po zakázání v Nastavení zůstává zobrazena s výzvou k opětovnému povolení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
04. 04. 2024 12:18

Bod 1.
Selling point pro W11 aplikace z Androidu? Ale to by museli chat vývojáři těch aplikací. Ono se to totiž musí řešit licenčně právě s nimi a oni musí v první řadě chtít. Stejně tak to musí chtít uživatelé a ti to evidentně nechtěli a nevyžadovali to.

Třeba na MacOS s AppleSilicon jde spustit iOS/iPadOs aplikace, v případě iPadu jsou to identické čipy, binárka prostě bude fungovat, vývojáři obvykle mají i pořešené různé velikosti obrazovek a MacOS simuluje dotekové ovládání. Ale ejhle, drtivá většina aplikaci takto nainstalovat nejde a ne proto že by Apple nechtěl, ale protože nechtějí vývojáři. Ti mohou říct že jejich aplikaci lze používat na Mapu, třeba to mrzí hodně lidí u Blizzardu a Diablo Immortal, na iPadu ano na Mapu se stejným HW ne :) Obecně téměř žádná hra to neumožňuje.

Někteří vývojáři mají stejnou aplikaci na iPad/iPhone a na Mac, ale pro tablet/telefon a počítač mají oddělenou licenci, třeba Affinity Photo.Takže subsystem for android znělo sice hezky, ale reálně funkce pro pár geeků a nerdů, kterou musí podporovat vývojář aplikace.Bod 2.
Já si reklamy vůbec neuvědomují, žádnou nevidím. Možná ale proto že služby které propaguje používám
Bod 4.
Mě nabídka start ve W11 vyhovuje více, je tam to co chci a není tam nic co nechci, ale hlavně, proč bych používal nabídku start když mám Windows klávesu a následné vyhledáváníBod 7.
Nepořádek si má odstranit aplikace, ne systém, systém nemůže vědět zda tam uživatelel nepořádek nechce záměrně nechat, třeba nastavení aplikace, ať v registrech nebo v nějakých appdata profilu uživatele. Při opětovné instalaci tam člověk to nastavení zase najde.Bod 9.
Centrování ikon je nejen hezké ale hlavně praktické a ergonomické, ano když má někdo malý displej, tak mu to nepřijde, ale doporučuji si někdy sednout třeba 49“ Super Ultrawide monitoru, počítám že člověk u toho sedí veprostřed a ne na kraji, najednou pochopí že když má ikony třeba vpravo dole nebo že se mu tam otevírá menu, tak musí otáčet hlavní a přejíždět tu 1,2m dlouhou plochu myší když byl právě na opačné straně kurzorem. Ergonomie……Osekávání kontextových nabídek je fajn. Opět ergonomie, je tam jen to co většina používá, proč mít nabídku, v ní 30 položek které si tam někdy SW přidá aniž bych to vyžadoval. Pak základní, běžně používanou věc člověk snadno přehlédne. Rozhodně mi kontextová nabídka nevadí ani na pracovní stanici, reálně ji totiž v podstatě vůbec nepotřebuji nebo je jen velice vzácně a pak nemám problém dalším klikem vyvolat vše. Ano, bylo by fajn, kdyby existovalo snadné nastavení pro ty, kteří chtějí ten starý neergonomický paskvil :)Bod 10,
Souhlasím, vyhledávání je lepší než bylo a zároveň je pořád horší než by mohlo být, třeba ve srovnání se Spotlightem v MacOS. Na to máme PowerToys, které vyhledávání posunou zase o krůček dál.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
04. 04. 2024 11:58

Však se to dá potlačit. Prostě dáte po startu spustit příkaz CMD na celou obrazovku a nic z toho vás nemusí trápit.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
04. 04. 2024 11:18

Na firemním PC s Win11 jsem trpěl skoro rok, než se objevila možnost "Zkombinovat tlačítka na hlavním panelu a skrýt popisy": "Při zaplnění hlavního panelu". Uf!
Co se nezlepšilo je, že občas musím na "tlačítko" aplikace na hlavním panelu kliknout několikrát, než se okno aplikace přesune do popředí. Párkrát denně se stane, že ikonka jen problikne a nic. Někdy musím kliknout 2x, někdy dokonce 3x. Dá se s tím žít, ale rozčiluje mě to. Máte někdo podobnou zkušenost? Zkoušel jsem googlit, podobně postižených je víc, ale řešení žádné...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
04. 04. 2024 11:01

V článku je tolik chabých a mylných argumentů a "důležitých" funkcí, že se to ani nechce jednotlivě komentovat.Drtivá většina domácích uživatelů ani neví, jaký systém doma používá, protože už neplatí, že W10 nebo W11 jsou podporované systémy, musí se určit i build.Snad nejotravnější je integrace OneDrive, který se sám spouští a při ukládání dokumentu MS používá donucovací metodu jak udělat ukládání na PC co nejotravnější a nejnepřehlednější.O outlůku ani nemluvím, na jejich poštovní služby jsem zanevřel když před lety při spuštění pošty jsem měl souhlasit s předáním mého hesla na MS, aby mi jejich server mohl na pozadí kontrolovat moji poštu.A co že to vlastně dnes ty W10/W11 dokážou, co W7 nedokázaly? Kromě podpory nového HW, které tehdy neexistoval... nechci plakat na hrobečkem W7, ale osobně změny barviček a fontů nepovažuji za "obrovský a úžasný upgrade systému"

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
04. 04. 2024 09:13

1. sluby o Androide - tych 0.0001 promile ktori sa o to zaujimali tak to je fakt hrozny problem. Kto chce mat android apku v pocitaci ma Bluestacks alebo Moj telefon v spolupraci so Samsungom napriklad.
2. Reklamy - pokial na mna nevyblafne reklamu na praci prasok, tak no problem.
5. Widgety evidentne nepochopil autor, nie MS. Boli vo Viste a preco ich asi MS zrusil? Pre nezaujem.
9. Aka kriza identity? MS len reaguje na zmeny na trhu - na presun pozornosti od velkych pocitacov na mensie zariadenia ako su mobily a dari sa mu to celkom dobre.
10. AI je momentalne v kurze, ale firma ako MS by mala byt opatrnejsia. Napriklad dynamicke ponuky v menu tu uz boli niekedy vo Win98 alebo 2000 a neujali sa. Ludia su konzervativni a ked je nejaka ikona zrazu inde, demotivuje ich to. Vypinal som to vzdy.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
04. 04. 2024 08:42

Úžasná vlastnost je taky po aktualizaci na dual boot systémech vynucení primárního disku s windows.
Na firemním stroji s locklým biosem musíte za Frantou, který opět nastaví prioritu bootování.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
04. 04. 2024 08:13

Mne mimo nestability a nekonzistencie chovania (pripadne UI, ale s tym viem zit) na Windowse nic zasadne nevadi, ani nechyba.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
04. 04. 2024 07:46

Jedním z největších problémú Windows je technologická nestabilita. Na začátku jsme tu měli win32 API, což bylo hrozné C rozhraní, ve kterém něco udělat je za trest. MS se to snažil vylepšit balíčkem MFC, který v jisté podobě přežívá do teď. Poté v době kolem XP/Vist se MS rozhodl toto celé zahodit, udělat .NET s vlastním GUI frameworkem (WinForms, WPF) jen proto, aby se zjistilo, že je to slepá cesta a začalo se po několika nevydařených experimentech z dob win 8 (UWP) tlačit nové winUI.V takovémto prostředí, kdy se vám verze od verze mění hlavní technologie, kterou máte pro vývoj GUI aplikací používat se nelze divit, že každá aplikace vypadá a chová se zcela jinak (a to i ty od MS, co jsou součástí win). A to ani nepočítám vývojáře, co se raději na nativní technologie v takové situaci vykašlou a udělají si vlastní toolkit.Neříkám, že pod linuxem je to nějak růžové, ale když jste se naučili před deseti lety Qt/GTK, tak s tím žijete víceméně do dnes a aplikace vypadají stejně bez ohledu na dobu svého vzniku. A to nehledě na situaci, kdy ve windows nemáte nic jako "systémové ikonky", které by vám zajistili že čudlík uložit bude napříč aplikacemi vypadat stejně (v tomto je linux se svou kolekcí standardních ikon, kde máte jistotu, že ikona s daným názvem v systému existuje a reprezentuje určitou akci o několik generací dál).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
04. 04. 2024 06:32

Mimochodem pokud se týče té podpory Androidu, tak ale připomeňme že těch nabízených řešení od různých firem už na trhu několik je, třeba BlueStacks, Ovšem ty trpí, dosti velkou degradací výkonu, nestabilitou, jakož i řadou dalších omezení - spousta aplikací se nespustí ani tak.
Takže - a jestli Microsoft zjistil při širším testování že jeho WSA je na tom tak podobně, tak pro něj ten vývoj ztratil důvod. A ani většina uživatelů o něj , po pár zkouškách nestojí- .. I třeba proto že zařízení s Androidem mají tu nespornou výhodu, totiž mobilitu ve při které se taky využije většina jeho funkcí.
Ale že by byla nějaká potřeba třeba navigovat se v terénu s 3 kg těžkým notebookem s otevřeným víkem v ruce, tak to tedy rozhodně není..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
04. 04. 2024 03:00

Microsoft je firma s příliš plochou topologii a nejasnou hierarchií. Jednotlivé týmy zjevně mají styčné body až někde na nejvyšším managementu, což je moc daleko. A tak ve výsledku nastavení Excelu vypadá úplně jinak než nastavení WiFi. I když k tomu není sebemenší důvod. Naděje, že by se to kdy změnilo, je malá. Oni ten korporát už prostě mají v krvi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
04. 04. 2024 02:20

Já to vidím na 4 zásadní problémy:1) Start a jeho nesmyslná transformace na hloupý appdrawer bez nastavení. A prostě všechno okolo startu. Když už to vypadalo že Windows 10 přišlo s nějakým alespoň uspokojivým řešením zase to museli rozjebat! Nepochopitelné!2) Aktualizace a jejich buzerace. Zásadně nesouhlasím s tím co se píše v článku ohledně bagatelizace aktualizací! Aktualizace si nemá co dovolovat restartovat systém za žádných okolností a to nikdy dokud k tomu já nedám jasný povel! Stejně tak mě aktualizace nemají co buzerovat. Prostě ať se nainstalují a dokud nerestartuji počítač budou čekat a držet hubu!3) Widgety. Souhlasím že jediné použitelné řešení byly gadgety ve Windows Vista a 7. Všechno ostatní je jen nepoužitelná parodie a nechápu proč je Microsoft nevzkřísil a nevrátil zpět, ale naštěstí stále existuje možnost je aplikací třetí strany vrátit. Díky bohu!4) Nastavení vs ovládací panely. Nechápu jaký zfetovaný designer tohle navrhuje ale v podstatě všechno co se přesunulo z ovládacích panelů do nastavení došlo k nějaké újmě a to že přišlo o funkce a/nebo zkomplikovalo použití takové funkce.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
03. 04. 2024 23:21

>> Vůbec jim nepřišlo divné ukončit všechny otevřené programy a připravit vás o případnou rozdělanou práci. Vynucování restartů výrazně zmírnily Osmičky, které vás na blížící se akci upozornily a daly vám dost času, abyste vše uložili nebo proces vyvolali sami ve správný čas.Tohle jde i v jedenáctkách, minimálně přes ty zásady skupin. Jde nastavit, do kdy se musí PC restartnout, aby se mohlo aktualizovat. A pak se to udělá bez ohledu na to, jestli člověk něco dělá. Některé aplikace to mohou zarazit (třeba editor se zeptá na uložení, zrušením se pak dá přerušit restartování), ale třeba Zoom s probíhajícím hovorem neprotestuje . Nicméně i to přerušení nemá moc velké trvání, za pár minut se to zkusí restartovat znovu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
03. 04. 2024 22:32

Me vadi jen loudavost systemu tam, kde by to clovek necekal. Na i7 s 16GB pameti nekdy trva otevreni startu nekdy i par vterin. Nebo pusteni obycejne konzole.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
03. 04. 2024 22:28

Mě spíš znepokojuje co se děje pod kapotou, každá přepsaná GUI komponenta/aplikace sice zapadá do nového designu Win11 ale je pomalejší než Win10 a nejhorší je, že je to vidět i na velmi našlapaném počítači. Například správce úloh. Je to způsobené tím že všechno je zabalená webová stránka s tunami javascritpu do aplikace a žere to strašně paměť. Když si to spojím s tím že dnešní notebooky mají většinou naletovanou RAM na desce bez možnosti rozšíření vychází mi z toho skvělý nástroj plánovaného zastarávání.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
03. 04. 2024 22:07

Už 20 let jsem na Win nesáhl a každý den mně to těší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
03. 04. 2024 20:45

Aktualizace jsou nejhorší ze tří rozšířených systémů (macOS, distra-Linux, Windows). A Microsoft to před nástupem 10 přiznal, ale stále nezlepšuje. Jo, prý zlepšil, že není nutný restart; ne vždy. Ale o tom má připomínka není.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
03. 04. 2024 20:24

uživatelkám a uživatelkám Windows 11: zacyklili se vam woke parametry pro prekladac.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
03. 04. 2024 19:22

Autor patří k těm 95 procentům uživatelů (a uživatelek ), co (úmyslně?) nepochopili dlaždice v nabídce Start v desítkách.
A neví, ačkoli to zde zaznělo snad stokrát, že debilní uživatelské prostředí jedenáctek do nich bylo natlačeno ze zrušených Windows 10X, původně vyvíjených jako konkurence ChromeOS.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor