10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

  • Dlouhé večery a svátky jsou ideální pro dodělání „nudných“ prací
  • Připomínáme často odkládané činnosti, které se týkají počítačů
  • Zálohujte, aktualizujte, čistěte a…

Začněte konečně zálohovat

Léty prověřené pravidlo říká, že „lidé se dělí na ty, kteří zálohují, a na ty, již o data teprve přijdou“. Pokud hořkost tohoto pravidla nechcete poznat na vlastní data, začněte zálohovat hned.

Začít můžete tím nejjednodušším možným způsobem, že zkopírujete všechny fotky, videa a důležité dokumenty na externí médium – například na přenosný disk. Sice to není vhodný typ zálohy pro průběžné zálohování a nekryje řadu scénářů, jak byste o data mohli přijít, ale je to aspoň něco. A rozhodně ani tento typ jednoduché dlouhodobé zálohy není na škodu.

Zálohování ve Windows 10 
Zálohování ve Windows 10

Základní průběžné zálohování nabízí Windows 10 v sekci Nastavení-Aktualizace a zabezpečení-Zálohování. Zde klepněte na tlačítko Přidat jednotku a zvolte místo, kam bude deponována záloha. V sekci Další možnosti pak můžete ovlivnit frekvenci zálohování, dobu uchování záložních souborů a složky, jejichž obsah bude zálohován.

Zálohování však můžete svěřit i aplikacím třetích stran. Řada z nich je nabízena zdarma – zmínit můžeme například otevřený software Duplicati, který je k dispozici pro Windows, Linux i macOS. S jeho pomocí můžete bezpečně ukládat šifrované, přírůstkové, komprimované zálohy na místní úložiště, cloudový disk i vzdálené souborové servery.

Pro domácí použití se samozřejmě skvěle hodí cloudová záloha ve formě OneDrivu, Google Disku apod. A jestli chcete „vlastní cloud“, pořiďte si NAS. Jeho konfigurace sice chvilku trvá, ale teď máte času dost. Výsledkem bude optimální řešení záloh na více zrcadlených disků a klidně i s automatickou zálohou vybraných složek do cloudu třetí strany. 

Pokračování 2 / 10

Aktualizujte ovladače

Úkolem ovladačů je zajištění komunikace mezi operačním systémem a hardwarovými komponentami. Jsou jedním ze základních předpokladů stability Windows, proto je vhodné mít je nainstalované v poslední dostupné verzi. Aktualizace totiž přinášejí nejen opravy případných nalezených bezpečnostních chyb, ale často i další vylepšení, slibující zvýšení rychlosti a stability.

Aktuálně nainstalovanou verzi ovladačů zjistíte tak, že v nabídce Start ve složce Nástroje pro správu Windows spustíte aplikaci Správa počítače. Zde pak otevřete Správce zařízení a po poklepání na hardwarovou komponentu se na záložce Ovladač dozvíte číslo verze a datum jejího vydání. Tlačítkem Aktualizovat ovladač pak můžete nainstalovat novější verzi.

Zjištění verze ovladače pomocí Správce zařízení 
Zjištění verze ovladače pomocí Správce zařízení

Dnešní počítače však mají desítky zařízení a ovladačů, takže výše uvedený postup může být značně zdlouhavý. Pomoci vám může aplikace Driver Booster od IObitu, obsahující databázi více než tří milionů ovladačů hardwaru a herního příslušenství.

Funguje tak, že nejprve zjistí, jaké verze ovladačů máte v počítači nainstalované a porovná je s nejnovějšími dostupnými. Následně nabídne jejich aktualizaci. Zpoplatněná verze Pro pak nabízí i automatickou aktualizaci ovladačů bez nutnosti zásahu uživatele.

Pokračování 3 / 10

Dejte červenou zastaralému firmwaru

Některé komponenty, jako je například grafická karta, pevný disk nebo základní deska, obsahují vlastní firmware. Zjednodušeně řečeno jde o software, který obstarává funkce daného zařízení na nižší hardwarové úrovni. I zde je velice důležité mít nainstalované poslední dostupné verze, které často řeší bezpečnostní nedostatky a další případné chyby.

K aktualizaci firmwaru budete nejčastěji potřebovat aplikaci od výrobce. Ve správci zařízení tedy vyhledejte značku základní desky, grafické karty a pevného disku. Pak se podívejte na web výrobce, zda nabízí nějaký program, který zajistí jejich aktualizaci.

Obzvláště nebezpečné je provozování síťových prvků se zastaralým softwarem 
Obzvláště nebezpečné je provozování síťových prvků se zastaralým softwarem

Zapomenout byste neměli ani na produkty chytré domácnosti, jako jsou routery, síťové disky, žárovky, robotické vysavače, chytré reproduktory, meteorologické stanice a další. Právě v nich může doslova čekat na zneužití díra, kterou mohou hackeři využít k průniku do vaší domácí sítě nebo třeba k odposlechu. Obzvláště nebezpečné je provozování síťových prvků se zastaralým softwarem.

Dostupnost nového firmwaru můžete nejčastěji zjišťovat v mobilní nebo webové aplikaci. V případě síťových prvků bývá administrační rozhraní dostupné na jejich IP adrese – některé nabídnou novou verzi automaticky, u jiných vám zobrazí alespoň číslo té aktuální a je na vás, abyste si na webu výrobce zjistili, zda není k dispozici novější.

Pokračování 4 / 10

Udělejte si pořádek v počítači

Dostáváme se k dalšímu léty prověřenému „ajťáckému“ pravidlu, které říká, že „každý disk začne být jednoho dne malý, bez ohledu na jeho velikost“. Platí to zejména v případě SSD, jejichž kapacity jsou (při srovnatelné ceně) výrazně menší než velikosti běžných HDD.

Vaše první cesta by měla vést do Nastavení, konkrétně do sekce Systém. Zde pak přejděte do Úložiště a přesvědčte se, zda máte aktivní funkci Inteligentní úložiště. Ta zajišťuje automatické uvolňování místa na pevném disku odstraňováním nepotřebných položek, jako jsou dočasné soubory.

Inteligentní úložiště 
Inteligentní úložiště

V podrobném nastavení Inteligentního úložiště můžete určit, zda se úklid bude aktivovat až při docházejícím místu, nebo ve vámi určené periodě. Kromě toho lze také definovat, jak staré soubory se budou automaticky odstraňovat z Koše a ze složky Stažené.

Velmi často zabírají na disku místo data, která jste si tam kdysi uložili a časem na ně zapomněli. S tímto úkolem vám může pomoci například aplikace Disk Savvy, jenž v přehledném rozhraní ukáže, jaké složky a soubory obsazují největší prostor. Ty, které nepotřebujete, můžete okamžitě vymazat. Podobných nástrojů je celá řada, stačí si jen vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Poradit vám může například náš článek Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat.

Pokračování 5 / 10

Prozkoumejte, co umí váš hardware

Víte, co umí váš domácí Wi-Fi router? Využíváte všechny funkce, které nabízí? Možná se budete divit, ale zejména dražší modely často umí mnohem víc věcí než jen zajistit připojení zařízení v rámci domácí sítě a konektivitu do internetu.

Projděte si celou administraci domácího routeru. U některých výrobců je přímo v jejím rámci k dispozici popis jednotlivých funkcí, někdy se budete muset podívat do dokumentace nebo se zeptat Googlu. Zajímavé je například využití USB portu – pokud je jím router vybaven, můžete si například zprovoznit jednoduché síťové úložiště.

Router může plnit roli síťového úložiště 
Router může plnit roli síťového úložiště

Máte-li diskové pole (NAS), prozkoumejte i jeho administraci. V případě nejlevnějších modelů zde asi nenajdete nic nad rámec běžných funkcí, dražší řešení však nabízejí mnohem víc než jen zpřístupnění vložených disků přes síť. Například můžete objevit možnost připojení síťové tiskárny, zprovoznění redakčního systému, multimediálního serveru, funkce cloudového disku a mnoho dalších zajímavých věcí.

Pokračování 6 / 10

Úklid počítače

Počítače a notebooky, zejména pak ty, které k chlazení využívají proudění vzduchu nasávaného ventilátory, doslova trpí usazováním prachu. Jemné částečky ulpívají na komponentách a postupně na nich vytvářejí „kožíšek“, který zabraňuje jejich účinnému chlazení.

Přehřívající se komponenty se mohou projevovat například nežádoucími samovolnými restarty či zamrzáváním. V případě, že jsou chlazené ventilátory, jsou ke snížení teploty potřeba vyšší otáčky, projevující se zvýšenou hlučností. Dlouhodobý provoz při vyšších teplotách se v konečném důsledků může projevit zkrácením jejich životnosti.

Stlačený vzduch ve spreji 
Stlačený vzduch ve spreji

Řešení je v tomto případě prosté: odpojte počítač, odmontujte bočnici a vysajte prach ze vnitřku skříně, zejména pak ze všech komponent. Odborníci radí místo vysavače raději používat stlačený vzduch. Pokud máte k dispozici vzduchový kompresor, neváhejte ho použít! Případně můžete koupit stlačený vzduch ve spreji za cenu od 50 korun. S ohledem na rozvířený prach rozhodně doporučujeme provádět čištění v otevřeném prostoru.

Pokračování 7 / 10

Zkuste experimentovat

Hardwarové komponenty mají výrobcem deklarované parametry. U procesorů a čipů grafických karet je to například maximální taktovací frekvence. Pokud ale máte v počítači kvalitní součástky, můžete zkusit experimentovat a dostat z nich vyšší výkon pomocí takzvaného přetaktování – tedy zvýšení jejich frekvence.

Některé základní desky umožňují mírné přetaktování přímo v BIOSu – v podstatě stačí jen zapnout tuto možnost a všechny parametry budou nakonfigurovány automaticky. Pokud budete chtít ještě vyšší výkon, budete si muset nastudovat kde a jakým způsobem se mění frekvence sběrnic a napětí. Pak už stačí jen zkoušet, co váš počítač zvládne. Ale opatrně!

Software OCCT proklepne váš počítač 
Software OCCT proklepne váš počítač

Po každém přetaktování doporučujeme důkladně prověřit, jak se počítač chová. Zejména se zaměřte na sledování teplot souvisejících komponent a činnost ventilátorů. Vhodné aplikace najdete například v našem článku Jak změřit teplotu počítače: 7 nejlepších nástrojů, které jsou zdarma.

Stabilitu přetaktovaného stroje můžete ověřit pomocí výkonnostních testů – takzvaných „benchmarků“. Velmi praktický je pro tyto účely komplexní zátěžový „zahořovací“ test OCCT, který proklepne procesor, grafickou kartu, paměti a napájecí zdroj při nejvyšším výkonu.

Pokračování 8 / 10

Digitalizujte fotky a dokumenty

Povalují se vám doma stohy papírů, které zabírají místo? Možná konečně nadešel čas převést je do digitální podoby. Pokud máte skener s podavačem a aplikací pro optické rozpoznávání znaků, máte z poloviny vyhráno – stačí se do toho pustit.

Nic není ztraceno ani v případě, kdy skener nevlastníte – můžete totiž použít mobilní telefon. Pro platformy Android a iOS existuje řada aplikací, nabízejících jednoduché skenování dokumentů. Některé z nich dokonce obsahují OCR, takže papírový dokument převedou do podoby, ve které v něm můžete třeba vyhledávat, nebo ho dále upravovat.

Web NewOCR 
Web NewOCR

Dokumenty můžete také nafotit a digitalizovat až poté. Velmi dobrou službu v tomto směru odvádí webová aplikace Free Online OCR. Stačí nahrát obrázek s textem, zvolit jazyk, opravit případné překlepy a stáhnout výsledek ve formátu TXT, DOC, nebo PDF.

Pokračování 9 / 10

Uspořádejte si fotky a hudbu

S nástupem mobilních telefonů značně vzrostl počet pořizovaných digitálních fotografií. V telefonech, na discích i v cloudech se povalují tisíce snímků bez ladu a skladu. Udělejte si v nich pořádek!

K organizaci fotek můžete využít celou řadu aplikací – zmínit můžeme například osvědčené české Zoner Photo Studio X. Obsahuje sadu praktických nástrojů, které vám pomohou s roztříděním snímků například podle data a/nebo místa pořízení, dokáže hromadně tagovat či porovnávat duplicity. Sbírku pak můžete přímo z programu ukládat na bezplatné úložiště Zonerama s neomezenou kapacitou. 

Prohlížeč obrázků XnView 
Prohlížeč obrázků XnView

K získání základního přehledu nad fotkami můžete vystačit i s bezplatnými aplikacemi. Jmenovat můžeme například XnView, nabízející mimořádně širokou paletu funkcí, včetně dávkových úprav a nástrojů pro organizaci obrázků.

Poměrně obvyklou praktikou uživatelů mobilních telefonů je opakované focení jednoho a téhož záběru. Místo na disku pak zabírají víceméně stejné snímky, čekající na to, až si jednou najdete čas a vyberete ten nejlepší. Užitečným pomocníkem v tomto směru může být Duplicate Photo Cleaner – aplikace, která vyhledá vizuálně podobné snímky a nechá vás vybrat, jaký chcete ponechat a který smazat.

A podobně můžete přistoupit třeba k hudbě. Můžete oprášit starou hudební sbírku na disku a udělat si v ní pořádek. S tímto úkolem vám může významně pomoci například bezplatná aplikace MP3TAG, která dokáže hromadně spravovat ID3 tagy. 

Aplikace MP3TAG 
Aplikace MP3TAG

Mnozí sice namítnete, že upravovat ID3 tagy u hudebních souborů už dávno nepotřebujete, protože máte Spotify, YouTube Music, Deezer či Apple Music. Dobře. A jak tam vypadají vaše playlisty a sbírka vybraných alb? Neříkali jste si nedávno, že už by to chtělo protřídit?

Pokračování 10 / 10

Naučte se programovat

Pokud jste zatím jen běžný uživatel počítačů, který využívá jen hotových funkcí a programů, možná je teď ten pravý čas to změnit. Pod programováním si přitom nepředstavujte jen profesionální tvorbu aplikací, k tomu byste potřebovali delší studium, ale za pár dní až týdnů se i domácím samostudiem naučíte základy, se kterými si vytvoříte například prvky chytré domácnosti. Návodem vám může být náš seriál Pojďme programovat elektroniku.

Asi nejjednodušším vstupem do programování je tvorba jednoduchých webových aplikací prostřednictvím HTML a JavaScriptu. Pokud by i to bylo na vás moc, můžete zkusit alespoň některou z hotových programovatelných stavebnic.

Určitě si přečtěte

Články odjinud