Software | Hardware | Tipy

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

  • Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc
  • Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů
  • Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Začněte konečně zálohovat

Léty prověřené pravidlo říká, že „lidé se dělí na ty, kteří zálohují, a na ty, jež o data teprve přijdou“. Pokud hořkost tohoto pravidla nechcete poznat na vlastní data, začněte zálohovat hned. 

Začít můžete tím nejjednodušším možným způsobem, že zkopírujete všechny fotky, videa a důležité dokumenty na externí médium – například na přenosný disk. Sice to není vhodný typ zálohy pro průběžné zálohování a nekryje řadu scénářů, jak byste o data mohli přijít, ale je to aspoň něco. A rozhodně ani tento typ jednoduché dlouhodobé zálohy není na škodu.

Klepněte pro větší obrázek 
Zálohování ve Windows 10

Základní průběžné zálohování nabízí Windows 10 v sekci Nastavení-Aktualizace a zabezpečení-Zálohování. Zde klepněte na tlačítko Přidat jednotku a zvolte místo, kam bude deponována záloha. V sekci Další možnosti pak můžete ovlivnit frekvenci zálohování, dobu uchování záložních souborů a složky, jejichž obsah bude zálohován.

Zálohování však můžete svěřit i aplikacím třetích stran. Řada z nich je nabízena zdarma – zmínit můžeme například otevřený software Duplicati, který je k dispozici pro Windows, Linux i macOS. S jeho pomocí můžete bezpečně ukládat šifrované, přírůstkové, komprimované zálohy na místní úložiště, cloudový disk i vzdálené souborové servery.

Pro domácí použití se samozřejmě skvěle hodí cloudová záloha ve formě OneDrivu, Google Disku apod. A jestli chcete „vlastní cloud“, pořiďte si NAS. Jeho konfigurace sice chvilku trvá, ale teď máte času dost. Výsledkem bude optimální řešení záloh na více zrcadlených disků a klidně i s automatickou zálohou vybraných složek do cloudu třetí strany. 

Diskuze (76) Další článek: Airbnb vyplatí hostitelům 250 milionů dolarů za rezervace zrušené kvůli pandemii

Témata článku: Software, Google, Windows, Hardware, Linux, YouTube Music, Internet, Počítače, Spotify, Android, iOS, SSD, Aktualizace, Apple Music, Tipy, PDF, Deezer, Wi-Fi, Nejlepší programy, Router, Úložiště, NAS, Javascript, Stoh, Aplikace, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zažila Evropa největší sucho za posledních pět století?  V historii najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne

Zažila Evropa největší sucho za posledních pět století? V historii najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne

** Letošní léto patřilo v poslední době k těm nejteplejším ** V historii ale najdeme roky, před kterými letošní počasí bledne ** Naši předci se uměli s výkyvy klimatu poprat, ale jak bychom asi obstáli dnes?

Jaroslav Petr
EvropaPočasíHistorie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony