Software | Hardware | Tipy

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

  • Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc
  • Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů
  • Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit
10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

Začněte konečně zálohovat

Léty prověřené pravidlo říká, že „lidé se dělí na ty, kteří zálohují, a na ty, jež o data teprve přijdou“. Pokud hořkost tohoto pravidla nechcete poznat na vlastní data, začněte zálohovat hned. 

Začít můžete tím nejjednodušším možným způsobem, že zkopírujete všechny fotky, videa a důležité dokumenty na externí médium – například na přenosný disk. Sice to není vhodný typ zálohy pro průběžné zálohování a nekryje řadu scénářů, jak byste o data mohli přijít, ale je to aspoň něco. A rozhodně ani tento typ jednoduché dlouhodobé zálohy není na škodu.

Klepněte pro větší obrázek 
Zálohování ve Windows 10

Základní průběžné zálohování nabízí Windows 10 v sekci Nastavení-Aktualizace a zabezpečení-Zálohování. Zde klepněte na tlačítko Přidat jednotku a zvolte místo, kam bude deponována záloha. V sekci Další možnosti pak můžete ovlivnit frekvenci zálohování, dobu uchování záložních souborů a složky, jejichž obsah bude zálohován.

Zálohování však můžete svěřit i aplikacím třetích stran. Řada z nich je nabízena zdarma – zmínit můžeme například otevřený software Duplicati, který je k dispozici pro Windows, Linux i macOS. S jeho pomocí můžete bezpečně ukládat šifrované, přírůstkové, komprimované zálohy na místní úložiště, cloudový disk i vzdálené souborové servery.

Pro domácí použití se samozřejmě skvěle hodí cloudová záloha ve formě OneDrivu, Google Disku apod. A jestli chcete „vlastní cloud“, pořiďte si NAS. Jeho konfigurace sice chvilku trvá, ale teď máte času dost. Výsledkem bude optimální řešení záloh na více zrcadlených disků a klidně i s automatickou zálohou vybraných složek do cloudu třetí strany. 

Diskuze (76) Další článek: Airbnb vyplatí hostitelům 250 milionů dolarů za rezervace zrušené kvůli pandemii

Témata článku: Windows, Google, Software, Hardware, Linux, Internet, YouTube Music, Počítače, Android, iOS, Spotify, Nejlepší programy, Aktualizace, Úložiště, Wi-Fi, PDF, Tipy, SSD, Apple Music, Router, NAS, Javascript, Deezer, Duplicati, Linux i macOS40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Domluvy nad prodloužením licence FIFA se brzdí. Organizace chce moc peněz

Domluvy nad prodloužením licence FIFA se brzdí. Organizace chce moc peněz

Smlouvání o prodloužení smlouvy mezi EA a organizací FIFA se zpomalují. Důvodem jsou peníze.

Michal Maliarov
FIFAEAByznys
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment