Hardware | Software | Tipy

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

  • Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc
  • Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů
  • Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit
10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

Začněte konečně zálohovat

Léty prověřené pravidlo říká, že „lidé se dělí na ty, kteří zálohují, a na ty, jež o data teprve přijdou“. Pokud hořkost tohoto pravidla nechcete poznat na vlastní data, začněte zálohovat hned. 

Začít můžete tím nejjednodušším možným způsobem, že zkopírujete všechny fotky, videa a důležité dokumenty na externí médium – například na přenosný disk. Sice to není vhodný typ zálohy pro průběžné zálohování a nekryje řadu scénářů, jak byste o data mohli přijít, ale je to aspoň něco. A rozhodně ani tento typ jednoduché dlouhodobé zálohy není na škodu.

Klepněte pro větší obrázek 
Zálohování ve Windows 10

Základní průběžné zálohování nabízí Windows 10 v sekci Nastavení-Aktualizace a zabezpečení-Zálohování. Zde klepněte na tlačítko Přidat jednotku a zvolte místo, kam bude deponována záloha. V sekci Další možnosti pak můžete ovlivnit frekvenci zálohování, dobu uchování záložních souborů a složky, jejichž obsah bude zálohován.

Zálohování však můžete svěřit i aplikacím třetích stran. Řada z nich je nabízena zdarma – zmínit můžeme například otevřený software Duplicati, který je k dispozici pro Windows, Linux i macOS. S jeho pomocí můžete bezpečně ukládat šifrované, přírůstkové, komprimované zálohy na místní úložiště, cloudový disk i vzdálené souborové servery.

Pro domácí použití se samozřejmě skvěle hodí cloudová záloha ve formě OneDrivu, Google Disku apod. A jestli chcete „vlastní cloud“, pořiďte si NAS. Jeho konfigurace sice chvilku trvá, ale teď máte času dost. Výsledkem bude optimální řešení záloh na více zrcadlených disků a klidně i s automatickou zálohou vybraných složek do cloudu třetí strany. 

Diskuze (76) Další článek: Karanténa je příležitost. Udělejte s mobilem to, na co normálně nemáte čas

Témata článku: Hardware, Software, Google, Počítače, Windows, Linux, Internet, Android, Nejlepší programy, Aktualizace, iOS, SSD, Javascript, Wi-Fi, Deezer, Router, Tipy, Spotify, Úložiště, Apple Music, YouTube Music, NAS, PDF, Zálohování, Správa počítače


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize