Běžná nabídka funkcí ve Chromu je nemalá a prohlížeč si v mnoha ohledech přizpůsobíte vlastním potřebám. Souběžně do něj Google pravidelně přidává nové funkce, které na odiv nevystavuje. Jsou totiž experimentální, z čehož vyplývá několik konsekvencí. Experimentální funkce především nemusí pracovat spolehlivě.
Nemusí ani nabízet zcela odladěný uživatelský zážitek. Experimenty jsou někdy neumělé náčrty věcí budoucích. Ne vždycky se nápad chytí tak, aby výrobce přesvědčil, že by bylo dobré funkci plošně nasadit. K nasazení někdy po měsících vývoje dojde, jindy se funkce ztratí. Některé funkce roky setrvávají v experimentálním stádiu.
V tomto článku si přiblížíme skryté funkce, které považujeme za zajímavé. Najdete je na stránce chrome://flags. Je to adresa jako jakákoli jiná, kterou zadáte do adresního řádku a potvrdíte. Počítejte s tím, že obsah na této stránce na rozdíl od zbytku prohlížeče není přeložený.
Protože funkce nemusí být zcela odladěné, používejte je v přiměřené míře a za přispění zdravého rozumu. Používáte je na vlastní nebezpečí. V praxi si ovšem nepamatujeme, že by tyhle funkce způsobily katastrofální poškození uživatelských dat. Pokud zaznamenáte problémy s fungováním Chromu, tak funkci zase vypněte.
Stránka chrome://flags obsahuje skryté experimentální funkce
Google sám testovací funkce vypíná a zapíná podle toho, co a jak zrovna potřebuje testovat. Můžete do toho ovšem manuálně zasáhnout. Zajímat vás budou dvě základní hodnoty, které najdete v rozbalovací nabídce u každé skryté funkce: zapnuto (enabled) a vypnuto (disabled). Ty jednoznačně aktivují či deaktivují funkci dle vašeho přání.
Někdy je možností nastavení více. V tom případě to uvádíme u konkrétních tipů. Po aktivaci či deaktivaci vás prohlížeč vyzve k restartu, do té doby se změna konfigurace neprojeví. Klepněte pak vždy na modré tlačítko Restartovat.
Pokračování 2 / 11
Přehlednější navigace s mnoha kartami
Je otázka, jak je Chrome dobrý v situacích, kdy máte otevřeno mnoho stránek. Zejména když jdete do desítek. Prohlížeč totiž ouška karet postupně zužuje, aby se na řádek všechny vešly. Jenže v určitém bodě jsou tak útlé, že už na ně skoro není možné klepnout a obtížně se nich orientujete.
Aktivujte Tab Scrolling, aby se karty místo nekonečného zmenšování raději zastavily na nějaké přiměřené velikosti. Kdyby se pak už na řádek nevešly, budete se mezi nimi posouvat do stran díky přidaným posuvníkům, které Chrome standardně nezobrazuje. Volit můžete z více variant:
- Enabled. Ouško se zmenší až na minimální velikost (stejně jako běžně), jen tedy na konci řádku s kartami přibudou navigační prvky pro posun mezi kartami.
- Enabled – tab shrinks to a pinned tab width. Minimální velikost karty odpovídá velikosti připnuté karty, tj. vidíte jen favikonu.
- Enabled – tab shrinks to a medium width. Minimální velikost karty je střední.
- Enabled – tab shrinks to a large width. Minimální velikost karty je relativně velká.
- Enabled – tabs don‘t shrink. Rozměr karet se oproti standardnímu stavu nezmění.
Karty se už tolik nezmenšují a řádkem s kartami se lze navigovat tlačítky
Pokud výše uvedenou funkci použijete, všimnete si, že při přetečení řádku karet na koncích vznikají nevzhledné černé pruhy. Jde o indikátory skrytých karet. Nejsou pěkné ani srozumitelné. Vzhled přechodové zóny mezi viditelnými a schovanými kartami ovlivníte funkcí Tab Scrolling Overflow Indicator.
Z několika nabízených variant má reálný efekt jediná, ale stojí za to. Vyberte Enabled – Fade. Na koncích řádků karty začnou blednout, ztrácet se.
Teď konce řádků přechodem indikují, že se máte posouvat dál
Pokračování 3 / 11
Plynulejší posouvání
Posouvání po stránce dolů či nahoru může být trhané. Právě to řeší funkce Smooth Scrolling, což v překladu doslova znamená plynulé posouvání. Když budete otáčet kolečkem myši nebo mačkat šipky nahoru nebo dolů, bude posouvání animované tak, že působí plynuleji oproti standardnímu stavu.
Posouvání je plynulejší, což tedy z obrázku nepoznáte
Pokračování 4 / 11
Rychlejší stahování
Stahování v jednom vlákně nemusí vytěžit potenciál vaší přípojky. Když aktivujete funkci Parallel downloading, bude Chrome každý soubor stahovat nikoli najednou, ale po třech částech naráz. Na stejném principu fungovaly a v některých případech dodnes fungují tzv. akcelerátory stahování.
U malých souborů to nejspíš nepoznáte, rozdělení na tři úlohy však může být zaznamenatelné u velkých souborů. Nepočítejte s tím, že jde o zázračný všelék. Rychlost stahování ovlivňuje mnoho faktorů a tohle je jen určitá možnost, jak si polepšit.
Stažení větších souborů může být rychlejší
Pokračování 5 / 11
Vypněte zvuk klepnutím
Chrome má s vypínáním zvuku na webech komplikovaný vztah, pokud jde o uživatelskou sféru. Aktuálně vám do rukou nástroj na vypnutí zvuku konkrétní otevřené stránky víceméně dává, a sice z kontextové nabídky ouška karty. Tenhle příkaz ale vypne zvuk pro celou doménu.
Pokud občas ztišení využijete, usnadněte si život. Funkce Tab audio muting UI control vám umožní vypnout zvuku pouze z konkrétní otevřené stránky, a to klepnutím na symbol reproduktoru v oušku karty. Umožňují to i některé další prohlížeče jako Firefox a Edge. Chrome už dříve ztišit kartu uměl, ale pak funkci zahodil.
Klepnutím na reproduktor v oušku vypnete zvuk na stránce
Pokračování 6 / 11
Tmavý režim na každé stránce
Tmavé režimy zobrazení jsou v posledních letech populární. Implementovaly je všechny velké operační systémy včetně Windows a nabízí je mnoho webových stránek. Ne ale každá. Právě tady přichází na scénu Auto Dark Mode for Web Contents. Když experimentální funkci zapnete, prohlížeč každý web násilně převede do tmavého zobrazení.
Počítejte tedy s tím, že ne každý web bude vypadat dokonale, byť většinou je výsledek použitelný. Největší úskalí spočívá v tom, že režim nelze snadno vypnout. Musíte zase vypnout celou funkci na stránce chrome://flags a prohlížeč zrestartovat. Zkoušet můžete různé varianty inverze, byť pokud nestojíte o časově náročnější experimentování, vystačíte si se základním nastavením a hodnotou Enabled.
Vynucený tmavý režim neprodukuje bezchybné výsledky, ale jsou většinou použitelné
Pokračování 7 / 11
Link Preview
Malá náhledová okna vám ukáží, kam míří odkaz na stránce, kde se zrovna nacházíte. Funkce Link Preview v praxi většinou vyžaduje klepnutí na odkaz při souběžném podržení nějaké klávesy. Variant je k dispozici víc:
- Enabled. Funguje stejně jako předvolba níže, musíte tedy podržet Alt a klepnout na odkaz.
- Enabled Alt + Click. Náhled vyvoláte klepnutím při podržení Altu.
- Enabled Alt + Hover. Náhled vyvoláte přesunutím ukazatele myši nad odkaz a podržením Altu.
- Enabled Long Press. Náhled vyvoláte delším stisknutím odkazu na stránce.
V malém náhledovém okně bez ovládacích prvků se stránka načte
Pokračování 8 / 11
Čtení nahlas
Zatímco alternativní prohlížeče jako Edge nebo Firefox nabízí propracované čtečky, Chrome je opatrný. V současnosti nabízí režim pro čtení článků v postranním panelu, byť se nemůže rovnat tomu v Edgi, který vám článek navrch přečte skvělým hlasem. Chrome hlasovou syntézu rozšířit můžete, byť výsledek není zázračný, protože Chrome používá integrovaný hlas v systému.
V českých Windows máme k dispozici Jakuba, který je už opravdu zastaralý. Přesto se dá používat. Je-li pro vás čtení článků důležité, Edge vás s novými hlasy obslouží nesrovnatelně lépe. Google přitom má své syntetické hlasy, které jsou rovněž na dobré úrovni, ale čtečce v Chromu je upírá.
Na stránce s nastavením věnujte pozornost těmto předvolbám:
- Reading Mode Read Aloud. Zapne možnost čtení nahlas.
- Reading Mode Read Aloud Automatic Word Highlighting. Při čtení nahlas zvýrazní aktuální slovo.
- Reading Mode Automatic Voice Switching. Přepne vás na nejvhodnější hlas, ovšem s tím, že jste limitováni tím, jaké hlasy máte v systému nainstalované.
Chrome vám přečte články nahlas, ale je to spíš na občasné použití
Předvolba Reading Mode Language Downloading by měla v režimu čtečky zpřístupnit právě syntetické hlasy od Googlu, ale jazyky se nám po aktivaci nenabízí. Můžete ji nechat zapnutou s tím, že třeba budete mít štěstí v budoucnu.
Pokračování 9 / 11
Obrázky ve čtečce
Jak jsme uvedli v předchozí kapitole, čtečka článků je ve Chromu značně kompromisní. Standardně dokonce nezobrazuje obrázky, ale tenhle neduh snadno vyřešíte funkcí Reading Mode with images added via algorithm. Jak název napovídá, algoritmus určí, které obrázky se v režimu čtení zobrazí.
Na nástrojové liště ve čtečce i přibude tlačítko, jímž obrázky v případě potřeby zase schováte.
V režimu čtečky text doplňují obrázky
Pokračování 10 / 11
Fešnější kabát ve Windows 11
Ačkoli jsou Windows 11 na trhu přes tři roky, Chrome některé vizuální úpravy, které odpovídají designovému stylu operačního systému, stále nechává na volitelné úrovni. Na stránce chrome://flags najdete tři relevantní funkce, které kombinujte dle uvážení.
Ve výchozím stavu prohlížeč pastelovými barvami zdobí záhlaví. Jedenáctky ovšem nabízí a na řadě míst aplikují mírně průsvitný materiál Mica. Tohle lehce průsvitné záhlaví můžete mít také v Chromu, když aktivujete funkci Windows 11 Mica titlebar. Vrstva pokryje prostor za kartami.
Teď je záhlaví mírně průsvitné a posuvníky menší a jemnější
Další dvě funkce mění podobu posuvníků, které jsou menší, jemnější a rychle mizí. Opět jsou ve stylu moderního designu, který Microsoft prosazuje v posledních letech. Jestli vás méně nápadné posuvníky zaujaly, hledejte funkce Fluent scrollbars a Fluent Overlay scrollbars.
Pokračování 11 / 11
Dotekové prostředí
Chrome ve standardní konfiguraci není přizpůsobený dotekovým obrazovkám, dotekový režim nicméně ve výbavě má. A můžete ho vynutit, pokud potřebujete. Touch UI Layout nastavte na Enabled. Prvky uživatelského prostředí se trvale zvětší tak, aby byly pohodlně ovladatelné prstem.
Zvětšené prvky se lépe ovládají prsty
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně