Technologické revoluce se pravidelně objevují v historii lidstva a i když na první pohled přinášely nové vynálezy a konec stávajících pracovních míst, přišla za ně náhrada zcela nových. Výhodou bylo, že tyto velké změny byly většinou dostatečně plynulé a trvaly dlouho, takže nedošlo k větším problémům s nezaměstnaností vzhledem k délce života běžného člověka.
Technologické revoluce ale přicházejí stále rychleji a exponenciální vývoj zajišťuje, že člověk musí být připraven na velmi flexibilní proměnu práce a pracovních pozic. A pokud se nepřizpůsobí, bude mít velký problém najít práci.
TIP: Stroje vás nahradí v zaměstnání, připravte se
Roboty byly ve výrobě už dlouhou dobu a i když se postupně zlepšovaly, stále to nebyl žádný velký pokrok. S příchodem umělé inteligence nastává ale nová éra, která dává robotům zcela nové a takřka neomezené možnosti použití ve všech různých oblastech.

Startupů z oblasti robotiky je opravdu hodně a po celém světě
Nových startupů zabývajících se vývojem umělé inteligence je neuvěřitelné množství, především díky tomu, že základní softwarové nástroje jsou zdarma a vývoj je možný doslova po večerech i na domácím notebooku.

Největší současní výrobce robotů na světě (Nanalyte.com)
V případě robotických startupů, které kombinují umělou inteligenci s hardwarem, je ale situace náročnější a my se podíváme na desítku startupů, o kterých do budoucna ještě nejspíše uslyšíme.
Pokračování 2 / 11
Rethink Robotics
Robotický startup Rethink Robotics byl už od založení v roce 2008 zaměřený na levné roboty do výroby, které spolu dokážou i spolupracovat. Roboty umožňují interakci s člověkem, který je také může snadno a rychlé naučit nové věci.

Robota stačí prostě přímo ručně naučit jednotlivé pohyby, tedy žádné složité programování a podobně. Prostě ho stačí chytnout za robotickou paži a ukázat, co má provádět. Nechybí jim spoustu senzorů včetně kamer, díky kterým dokážou rozpoznat objekty a uchopit ty správné, roztřídit je a podobně.
Pokračování 3 / 11
Grey Orange Robotics
Roboty Grey Orange jsou specializované pro nasazení ve skladech nejrůznějšího druhu. Roboty vlastně tvoří celý sklad.

Jedná se o nízkopodlažní roboty, na kterých jsou umístěné regály. Roboty dokážou automaticky cestovat po celé ploše skladu a efektivně se mezi sebou vyhýbat. Člověk tak nemusí nikam dlouho chodit a není tak potřeba tolik lidí, protože dané položky přijedou k němu v mnohem kratší době a třeba přesně za sebou - dle objednávek, bez zbytečného čekání a chození. Podobný systém (akvizice Kiva Systems v roce 2012) začal už používat i Amazon.
Pokračování 4 / 11
Harvest Automation
Startup Harvest Automation založený původními zaměstnanci společnosti iRobot se zaměřuje na mobilní roboty, které pomáhají v náročnějších oblastech – typicky ve venkovním prostředí s různým typem povrchů.

Roboty dokážou pomoci se sběrem a přesunem věcí, rostlin a podobně, přičemž se velmi jednoduše trénují a díky senzorům mohou bez problému pracovat s lidmi. Umožní mnohem efektivnější a levnější zemědělství s minimem lidí.
Pokračování 5 / 11
Fetch Robotics
Fetch Robotics je další robotický startup, který má za cíl nahradit živé skladníky za mobilní roboty.

V tomto případě jde hlavně o takové automatické mobilní košíky, do kterých lidé naloží, co je potřeba a oni dojedou, kam mají. To pochopitelně zvyšuje efektivitu celého skladu, což znamená nutnost menšího počtu lidí. Na videu ale můžete vidět i nový typ robota se senzory pro rozpoznávání obrazu, který se stará už i o vyndávání věcí z regálů.
Pokračování 6 / 11
Bossa Nova Robotics
Mobilní roboty Bossa Nova s unikátní konstrukcí pohybu ve stylu BB8 ze Star Wars jsou určené pro nasazení přímo v obchodech a interakci se zákazníky. Dokážou totiž nejen hlídat stavy zásob v regálech díky snímání obrazu, ale také poradit se všemi produkty.

Zaměstnanci i zákazníci se tak mohou snadno dozvědět, kde se produkt nachází a jaké má vlastnosti. Robot tak splňuje jak funkci práce v podobě kontroly, tak i sociální charakter.
Pokračování 7 / 11
Gamma 2 Robotics
Bezpečnostní roboty tvoří startup Gamma 2 Robotics a jaké jsou jejich přednosti? Díky velkému počtu senzorů a mobilitě dokáží hlídat velké oblasti nejen z pohledu případných zlodějů, ale také kvůli dalším nebezpečím.

Mohou tak odhalovat třeba problémy s chlazením, plyny, vlhkosti a podobně, protože vše je jen otázkou senzorů. Díky uložené mapě navíc zvládnou rozpoznat i změny, třeba kdyby došlo ke krádeži nebo nepovolenému pohybu. Roboty jsou pochopitelně propojené na hlavní systém, kde v reálném čase mohou poskytovat všechna data a kromě automatického režimu je lze ovládat i vzdáleně pomocí operátora.
Pokračování 8 / 11
RoboCV
Na odstranění další lidí ve skladech se soustředí startup RoboCV, který tvoří robotickou „ještěrku“ neboli vysokozdvižný vozík. Ten má rovněž spoustu senzorů, takže si dokáže poradit s přesným vyvažováním, rozpoznáváním obrazu, snímáním kódů a dopravou na dané místo bez toho, aniž by po cestě naboural.

Instalace je jednoduchá a přizpůsobitelná pro různé typy nasazení. Dle výrobce je návratnost investice dva až tři roky.
Pokračování 9 / 11
Savioke
Startup Savioke vyvíjí robota Relay, který je formou sociálního pomocníka, jež pomáhá s přesunem věcí ve známých oblastech.

Může jít například o kanceláře, nemocnice, výrobní stanoviště, hotely a další místa, kde je potřeba tu a tam něco doručit a dříve bylo nutné využít člověka, nebo jste danou věc museli donést sami.
Pokračování 10 / 11
Empire Robotics
Pokud jde o efektivní sbírání věcí nejrůznějšího druhu, startup Empire Robotics má k dispozici unikátní technologii Versaball, která si dokáže jemně poradit s různými předměty různých velikostí i tvarů.

Nasazení je možné v mnoha segmentech, kde nelze použít klasické robotické paže – například kvůli velké rozmanitosti či komplexnosti. Adaptivní „balón“ (ve vnitřku je materiál podobný písku a řízená vzduchová kapsa) dokáže bez poškození uchopit takřka cokoli, aniž by daný objekt znal.
Pokračování 11 / 11
CapSen Robotics
Startup CapSen Robotics se specializuje výhradně na rozpoznávání obrazu pro průmysl a další oblasti. Vyvinutý systém může být kombinován jak například s robotickými pažemi, tak i v rámci dalších propojených robotických systémů.

Umělá inteligence dokáže z obrazu rozpoznat jednotlivé krabice nebo třeba snímat a sledovat druh věcí, které se pohybují po skladu. Právě díky široké škále schopností je ideální pro integraci s dalšími robotickými systémy.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně