10 největších hrozeb roku 2004 podle McAfee

Společnost McAfee zveřejnila žebříček 10 nejnebezpečnějších elektronických hrozeb pro domácnosti a firmy, které identifikoval tým McAfee AVERT.

Ze závěrů celého sdělení vyplývá, že na firmy mají největší dopad viry typu Bot a viry hromadně se šířící e-mailem, kdežto zneužití bezpečnostních děr (expoloit) a programy šířící nechtěnou reklamu (adware) mají na svědomí více než 60 % zaznamenaných hrozeb, významně ovlivňujících domácí uživatele. 

Na prvních deseti místech žebříčku nebezpečných hrozeb se objevily následující pojmy:

  • Adware-180
  • Adware-Gator
  • Exploit-ByteVerify
  • Exploit-MhtRedir  
  • JS/Noclose
  • W32/Bagle
  • W32/Mydoom
  • W32/Netsky
  • W32/Sasser
  • W32/Sdbot (rodina zahrnující  sdbot, gaobot, polybot, spybot) 

V roce 2005 McAfee AVERT očekává nárůst potenciálních hrozeb v oblasti adware a nevyžádaných emailů. Postupem času budou hrozby kombinovány se spamem a phishingem. Očekává se, že úspěšné metody phishingu, budou v průběhu roku 2005 také na vzestupu kvůli nedostatečnému povědomí uživatelů.

Počet útoků počítačových virů dosahující středního stupně nebezpečnosti (Medium) se v roce 2004 ve srovnání s rokem 2003 značně zvýšil. Tým McAfee AVERT vyhodnotil 46 hrozeb jako středně nebo více nebezpečných ve srovnání s celkovým počtem 20 hrozeb se stejným stupněm nebezpečnosti v roce 2003. Většina z nich se vyskytla v souvislosti s válkou Netsky – Bagle v prvním čtvrtletí roku 2004. Během první poloviny roku 2004 bylo denně objeveno 50 nových počítačových virů různého stupně nebezpečnosti.  Koncem roku 2004 bylo do stále se rozšiřující databáze nepřátelských hrozeb přidáno 17 000 nových položek škodlivého software. Počet objevených bezpečnostních chyb dosáhl za rok 2004 více než 2 800, což je o 25 % méně než v roce 2003.

Zdroj: McAfee

Diskuze (6) Další článek: ATI: Až 70 % notebooků bude mít v létě PCI Express

Témata článku: Software, McAfee, Bezpečnostní díra, Spybot, Stejný závěr, Gator, Největší dopad, Adware, GAO


Určitě si přečtěte

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

** Automobilka Tesla neustále zvyšuje prodeje svých vozů ** S kvapně rostoucím počtem nových majitelů Tesel ale stoupá i počet zákazníků servisů ** Servisy Tesly nestíhají, firma proto řeší další akutní problém

Petr Melechin, Karel Dlabač | 72

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání