10 nejlepších miniaplikací pro Windows

Od Windows Vista se staly miniaplikace pro mnoho uživatelů důležitou součástí jejich operačního systému. Krátký pohled na plochu může podat celou řadu užitečných informací.

Nové Windows a stále častější širokoúhlé monitory si přímo říkají o využití prostoru a plochy k posetí miniaplikacemi všeho druhu. Některé zobrazují počasí, jiné fungují jako RSS, další zase jako kalendář a některé slouží k monitorování výkonu počítače. Zeptali jsme se proto čtenářů na diskusním fóru Živě.cz, jestli by nám dali tipy na ty nejlepší miniaplikace. Snažili jsme se z nich pro vás vytvořit co možná nejpestřejší nabídku.

Pozor:

Nejvíce zmiňovány byly gadgety věnující se monitorování hardwaru počítače a jeho aktuálního výkonu. Ovšem pokud budete mít návrhy na další užitečné miniaplikace, které se do dnešní nabídky nedostaly a nebyly zmíněny na fóru, tak je ostatním doporučte v diskuzi pod tímto článkem.

All CPU Meter

Největší popularitu na fóru získávaly aplikace ze stránky AddGadgets.com, jejichž produkty se specializují na monitorování hardwaru. Naleznete zde Network Meter, GPU Meter, Battery Meter, Drivers Meter a mnoho dalšího. Nejvíce doporučovaný byl ale gadget All CPU Meter, který primárně sleduje vytížení procesoru a v reálném čase vše zobrazuje v graficky příjemném okénku.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě výkonu procesoru miniaplikace monitoruje také využití operační paměti a jednotlivá jádra. Úprava grafické podoby okna je v nastavení samozřejmostí. Mezi největší podporovatele produktů od AllGadgets.com patřili čtenáři s přezdívkami matodurica, Krevety či Scotty828 a další.

Stáhnout All CPU Meter

TweetZ

Již podle názvu je lehké uhodnout, že TweetZ je miniaplikace pro Twitter. Fakt, že jej připnete rovnou na plochu, znamená, že je výrazně pohodlnější, než pravidelné navštěvování webového rozhraní. A skutečnost, že se jedná o gadget, zase s sebou přináší, že aplikace oproti jiným Twitterovým klientům zabírá velice málo systémových prostředků.

Klepněte pro větší obrázek

TweetZ samozřejmě nabízí sledování nových twítů, stejně jako možnost odesílání vlastních, dále úpravy vzhledu, velikosti a chování. Doporučují jej čtenáři e-Jirka a honza.skypala, podle nějž jsou ostatní gadgety jen blbinky, ale TweetZ je velice užitečný.

Stáhnout TweetZ

TVProgram.cz

Tuto miniaplikaci v diskuzi zmínil Meki, který ji považuje za věcičku, která ulehčí život, protože nepotřebuje kdesi na internetu hledat, co zrovna dávají v televizi. TVPorgram.cz gadget jej totiž v reálném čase informuje přímo na ploše Windows. Jedná se o velice jednoduchou aplikaci s minimem nastavení a funkcí. Na nějaké dalekosáhlé prohlížení programu, upozorňování na zaškrtnuté pořady apod. zapomeňte. Ovšem na přehled o aktuálním vysílání dlouhé řady stanic (včetně zahraničních) je to velice dobrý nástroj.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout TVProgram.cz

Svátky

Jednoduchá aplikace s jednoduchým a všeříkajícím názvem. To je gadget Svátky, který na fóru jako užitečný doporučil čtenář s přezdívkou azzurit. Miniaplikace v malém a graficky prostém okénku zobrazuje aktuální dnešní svátek a také jmeniny pro následující dva dny. Tím, že budete mít jména oslavenců vždy na očích, na ně snad nezapomenete. Přitom aplikace není velká a nikterak neruší.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Svátky

Český rozhlas

Veřejná služba Českého rozhlasu s jeho mnoha stanicemi a programy patří v tuzemsku stále mezi často poslouchaná rádia. Ne každý má ale televizní či rádiový tuner v počítači, takže poslech rádia po internetu je dobrou alternativou. Navštěvovat ale web Českého rozhlasu a pouštět rádio on-line není dvakrát rychlé a pohodlné. S touto miniaplikací celý proces výrazně zjednodušíte. V nabídce máte celkem 21 stanic a nechybí ani řádek s informacemi o právě vysílané skladbě.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Český rozhlas

Mouse Monitor

Drobná a spíše neužitečná blbůstka, která ale pobaví i překvapí. Tak by se dal charakterizovat Mouse Monitor doporučený čtenářem amok. Miniaplikace měří, kolik metrů najedete myší, kolikrát kliknete pravým a levým myšítkem, dále změří aktuální rychlost pohybu myši a také zobrazuje nejvyšší zaznamenanou. Divili byste se, jakých hodnot a vzdáleností jste schopni najezdit třeba za týden.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Mouse Monitor

Facebook Explorer

Již jsme zde měli gadgetového klienta pro Twitter, tak musíme dodat ještě pro Facebook. Ten zvládá jak odesílat a monitorovat vlastní statusy, tak samozřejmě stahovat posty ostatních přátel. Obnova funguje podle nastavitelné frekvence, nemálo si můžete pohrát i se vzhledem okna, na výběr máte několik barevných témat a několik různých velikostí. Miniaplikace má ovšem tu nevýhodu, že nepracuje s odběry od lidí, které nemáte přidány mezi přátele. Pokud tedy sledujete statusy někoho mimo okruh přátel, s Facebook Explorerem máte smůlu.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Facebook Explorer

Feed Reader Gadget

Velice užitečná miniaplikace informačního charakteru, která funguje jako snadno ovladatelná, praktická a nenáročná RSS čtečka. Příjemný a nastavitelný vzhled jde ruku v ruce s jednoduchými úpravami chování, obnovování a velikosti. Do čtečky lze také naházet více RSS zdrojů, nejen jediný. Procházet se dá i historií až do počtu 30 zpráv. Čtečka na sebe nijak nepoutá pozornost ani neupozorňuje na vlastní obnovu či příchozí novinky, takže může v klidu běžet na ploše.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Feed Reader Gadget

AccuWeather Mini-Forcast

Mezi nejvíce používané miniaplikace obecně patří ty se zobrazením aktuálního počasí, popř. předpovědí toho budoucího. AccuWeather patří ve světě počítačů mezi nejpopulárnější informační zdroje a producenty příslušného softwaru pro velkou řadu platforem, operačních systémů a mobilních zařízení. Malý gadget od nich nabízí výběr libovolného města po celém světě, nastavení teplotní stupnice, předpověď na následujících pět dní a především nenápadné a líbivé okénko pro zobrazení aktuálního počasí.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout AccuWeather Mini-Forcast

Windows Live Calendar Gadget

Stejně jako počasí, tak i miniaplikace kalendářů bývají velice populární. Ten standardní toho příliš neumí, takže je lepší sáhnout po nějaké vylepšené alternativě. Tu nabízí na fóru policek, který vytvořil kalendář se schopností synchronizace s libovolným ICS kalendářem, takže s jeho pomocí lze např. propojit tento gadget s Windows Live účtem, čímž získáte informace z kalendáře ve vašem mobilním telefonu s Windows Phone atd. Malé, nenáročné a užitečné.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Windows Live Calendar Gadget

Pozor:

Diskuze (33) Další článek: Microsoft na Windows vydělal méně než loni, ale krátí manko na internetu

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Download, Malé rádio, Diskusní pořad, Metro, Gadget, Metro 2033, Malý producent, Televize online, Česká televize živě, Stupnice, Televize živě na internetu, CodePlex, Předpověď počasí, Dobrý nástroj, Filename, Navštěvování, Amok, Program televize všechny stanice, Window, Mobilní telefon na Mall.cz


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky