10 nejlepších doplňků pro Operu

Populární a už tak funkčně bohatý webový prohlížeč Opera je možné doplnit o nejrůznější dovednosti. Na základě vašich doporučení jsme vybrali deset nejlepších rozšíření.

Na fórum Živě.czjsme položili dotaz našim čtenářům, jaké doplňky do Opery považují za nejlepší a nejužitečnější, které by doporučili všem ostatním. Sešel se tak velice pestrý seznam velkého množství doplňků, z nichž hodnotit jejich užitečnost a porovnávat je mezi sebou příliš nelze. Jednoduše neexistuje jedno univerzální a nejlepší rozšíření, protože každé je zaměřeno jiným způsobem.

Vybrali jsme tedy pro vás deset nejčastěji zmiňovaných, nejzajímavějších a funkčně odlišných doplňků, které si do své Opery můžete stáhnout a vyzkoušet je.

GMail Checker

Plugin, který se objevoval pravidelně v příspěvcích diskutujících, kteří využívají e-mailovou schránku Gmailu. Doplněk v pravidelných intervalech kontroluje, zdali nepřišly nové zprávy a případně zobrazí počet nepřečtených mailů. Umí se dokonce o pozornost přihlásit zvukovým signálem. Oproti standardním poštovním klientům sice nedosahuje dostatečné funkčnosti, za to ale neubírá téměř žádné systémové prostředky. V diskuzi jej doporučil např. lukaskryske, ale nedobrou zkušenost kvůli pozdnímu spouštění s ním má M4jkeee.

Klepněte pro větší obrázek

Photo Tagger

Na libovolné webové stránce objevíte obrázek či fotku, která se vám zalíbila. Kliknete na něj či najedete myší a zobrazí se symbol hvězdičky. Pokud na ní klepnete, dojde k označení tohoto obrázku, resp. adresy na něj, aniž by bylo nutné jej stahovat. Tento obrázek pak jednoduše najdete ve vlastní galerii, v níž jej lze prohlížet, ukládat, přesouvat a řadit. Budete je tak mít vždy k dispozici a přitom si nemusíte zaneřádit počítač haldou grafických souborů. Takto funguje plugin Photo Tagger, který v diskuzi jako první uvedl čtenář s přezdívkou pytrisss.

Klepněte pro větší obrázek

YouTube Downloader

Videa na YouTube jsou velice populární. Ne vždy je k dispozici dostatečně rychlé připojení k internetu (popř. jakékoli připojení) a vy stejně chcete YouTube videa sledovat nebo přehrávat. Existuje velký počet programů, které videa ze serveru stáhnou a uloží do počítače. Používáte-li Operu, vystačíte si pouze s malým pluginem. Díky němu pod videem naleznete tlačítko pro stažení, které navíc nabídne výběr kvality videa. YouTube Downloader je jediný doplněk, který diskutující Abox využívá. Vše potřebné již podle něj má Opera nativně v sobě.

Klepněte pro větší obrázek

Translator

Webová síť je vskutku celosvětová. Proto zde nalezneme stránky prakticky ve všech jazycích. Není v lidských silách je všechny znát. S překladem vám pomůže překladač od Googlu. Jeho využití přímo na webových stránkách služby ale není dvakrát pohodlné. Mnohem efektivnější je využití doplňku v prohlížeči, který se aktivuje po označení cizojazyčného textu, což doporučovala celá řada přispěvatelů na fóru. Pokud byste nebyli spokojeni s kvalitou překladu, je možné vyzkoušet alternativy v podobě Bing Translatoru, Promt Translatoru či Pragma Translatoru.

Klepněte pro větší obrázek

MakeLinks

Tento doplněk slouží, jak píše diskutující Fugix, k oživení webových odkazů. Tím se myslí oživení adres a odkazů na webových stránkách, které jsou umístěny různě v textu, není možné na ně kliknout přímo apod. Místo kostrbatého označování, kopírování a vkládání do adresového řádku využijete MakeLinks, který po označení třeba i celé webové stránky zobrazí vyskakovací okno se seřazenými odkazy, na něž je už možné kliknout.

Klepněte pro větší obrázek

Imagus

Na fóru velice populární a často zmiňovaný plugin, který výrazně vylepšuje práci s obrázky na webu. Jak píše Deer Dance nabízí zoomování, úpravy velikosti či změnu pozadí. Alkel U3 dodává, že pop-up náhledy obrázků jsou lepší oproti konkurenčním doplňkům ImgTip či Image Preview Popup, přičemž na rozdíl od druhého jmenovaného je Imagus bez otravných reklam.

WOT

Web of Trust je doplněk, který upozorňuje na bezpečnostní riziko navštívených webových stránek. Systém rozšíření je založen na tom, že mnohamilionová komunita uživatelů poskytuje centrále informace o problémovosti různých webových stránek, čímž vzniká jakýsi rating podle stupně nebezpečnosti. Jinými slovy, pokud mnoho návštěvníků podá špatné hodnocení nějakého serveru, bude snížen jeho rating, který pak varuje ostatní potenciální uživatele před návštěvou problémové stránky. Alkel U3 jej považuje za užitečný, i když ne z hlediska bezpečnosti stoprocentní.

Klepněte pro větší obrázek 

Redirect to HTTPS

Velice malý a jednoduchý plugin, jehož jedinou funkcí je automatické přesměrování uživatele na zabezpečenou verzi webových stránek pomocí HTTPS. Chod doplňku je velice nenápadný a nejde prakticky poznat jeho aktivita. Užívání webových služeb typu Dropbox, Evernote, Facebook, Gmail, Twitter a další bude nyní bezpečnější. Doplněk v diskuzi podporovali uživatelé freekarol a mabala.

Klepněte pro větší obrázek

Shorten URL

S rozmachem sociálních sítí a internetu v mobilních telefonech vznikla potřeba zkracovat někdy neuvěřitelné dlouhé URL odkazy, s nimiž se špatně manipuluje, kopíruje a třeba pro Twitter jsou úplně nepoužitelné. Z toho důvodu Shorten URL nabízí zkracování odkazů pomocí služeb bit.ly, TinyURL, goo.gl, tweak.tk, adf.ly a dalších. Uživatel si zvolí službu, klikne na příslušné tlačítko v prohlížeči a to mu vygeneruje nový odkaz, který může kamkoli zkopírovat a odeslat. Doplněk využívají např. čtenáři JindNovo či Losmen.

Klepněte pro větší obrázek

AutoPager

Posledním dnešním příspěvkem je velice specifický doplněk, který ne každý využije. Přesto přináší zajímavou funkci. Při prohlížení nebo čtení článků, dokumentů, diskusního fóra, seznamu zboží apod. narážíte na nutnost překlikávat na další stranu po projetí strany aktuální. AutoPager slouží k tomu, že po doskorolování stránky automaticky načte tu další. Tuto dovednost využívá již jednou zmíněný M4jkeee.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (27) Další článek: Týden Živě 148: Nokia se stébla chytá

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Vyhledávače, Opera, Doplňky do prohlížeče, GigaMania, Download, Google Translator, Downloader, Rating, Dance, Webová stránka, Translator, Špatné hodnocení, Pozdní využití, Webový odkaz, Doplňky, Vyskakovací okno, Populární video, Nový odkaz, Velký rozmach, Video Downloader


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky