10 nejhorších programů podle čtenářů Živě.cz

Každý týden jsme hledali ten nejlepší program pro různé účely. Nyní jsme ale na diskusním fóru Živě.cz zjišťovali, jaké aplikace byste rozhodně na svůj počítač neměli nikdy instalovat.

Jaký program byl pro vás největším zklamáním a rozhodně byste ho nedoporučili k instalaci? Tak zněla otázka a výzva pro diskutující na fóru, aby označili ten nejhorší program, který by podle nich nikdo neměl používat. Předem přitom byly vyloučeny samozřejmosti typu mallware a hádku vyvolávající osočování různých operačních systémů.

Nicméně diskuze byla velice rozsáhlá a plodná a rozhodně stojí za pročtení. Pokusili jsme se z ní pro vás vybrat několik těch nejčastěji zmiňovaných programů, na něž by si podle mínění řady čtenářů měl uživatel rozhodně dát pozor, nepříliš od nich očekávat a vyhnout se utrpení v podobě práce s nimi.

1: Nero

Dlouhou dobu populární a rozšířený balík (nejen) pro vypalování optických médií je podle řady čtenářů nejen pasé, ale především jeho novější verze nabobtnávaly jako bumbrlíček do takových rozměrů, že je neefektivní balík instalovat a používat.

Klepněte pro větší obrázek
 

Řada diskutujících si také stěžovala na jeho infiltraci operačního systému, který se v důsledku parazitování programu značně zpomalil. Kvůli tomu tak Nero byl nejčastěji zmiňovaným adeptem na nejhorší aplikaci vůbec a většina čtenářů se na tom taky shodovala. Rozdíly panovaly pouze v určení té úplně nejhorší verze.

2: QuickTime player

Druhým adeptem na nejhorší program, vůči němuž se na fóru vyskytovaly pouze výtky, zatímco zastánce žádného nezískal, je přehrávač od Applu QuickTime player. Málo kdo kdy chtěl tento přehrávač používat, ale pro řadu uživatelů to ve své době byla jediná možnost, jak spustit vide ve formátu .mov.

Klepněte pro větší obrázek

Nevzhledný, pomalý, náročný, neefektivní. To jsou nejčastější výtky vůči QuickTime playeru, který se k nelibosti svých uživatelů navíc rozrůstá do operačního systému. Doba QuickTime se zdá už minula a není příliš důvodů tento produkt využívat. Přesto mu mnoho čtenářů Živě.cz své trápení s ním nezapomněla.

3: ICQ

V České republice stále jedna z nejpopulárnější sít pro instant messaging je ICQ, přičemž jeho základní klient přímo z dílny ICQ.com byl velice často označován na fóru jako nejhorší program. Klient si toto vysloužil především svou velikostí, zbytečnou náročností na systémové prostředky a dlouhou řadou otravných reklam, které pomáhají síť i klienta financovat.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že protokol sítě je možné využívat i v jiných klientech, nic nebrání nespokojeným uživatelům, aby si našli lepší, svižnější a neotravující alternativu typu Mirandy, QIPu apod.

4: iTunes

Další program z dílny Apple si vysloužil silnou kritiku ze strany uživatelů, nejen těch s operačním systémem Windows. Vytýkána mu je především jeho špatná ovladatelnost, velikost, náročnost a špatná práce se správou, kategorizací a organizací hudebních souborů. iTunes je především doménou systémů Mac OS X, ale řada uživatelů Windows jej taky zkoušela.

Klepněte pro větší obrázek

Právě ti představují hlavní kritiky softwaru, který je podle nich nemotorný, zbytečný a neefektivní. Správa iPodu či iPhone s ním je podle nich utrpení.

5 a 6: Nokia PC Suite a Samsung Kies

Sady nástrojů pro správu mobilních telefonů byly vůbec mnohkrát trnem v oku velké řady diskutujících. Nokia PC Suite a jeho kolega Samsung Kies byly označované za sice potřebné, ale strašné na ovládání, nestabilní, pomalé a zbytečně nabubřelé. Jak software pro správu telefonů Nokia, tak ten pro Samsung řada diskutujících označila za bezkonkurenčně nejhorší produkty.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Samsung Kies, freeware (90 MB)

7: avast! Free Antivirus

Mezi běžnými a nenáročnými uživateli jsou bezplatné a česky hovořící antiviry velice populární a rozšířené. Diskutujícím na fóru ale především avast! (ale rovněž i jeho konkurent AVG) dopadl velice špatně. Neschopný, nedostatečně bezpečný, omezující a zpomalující počítač. Pro řadu uživatelů je lepší žádný antivirus, než tento antivirus.

Klepněte pro větší obrázek

8: Adobe Reader

Na jednu stranu dominantní a rozšířený, na druhou tolik kritizovaný. To je prohlížeč PDF dokumentů od Adobe. Nabízí sice množství funkcí a dobrou kvalitu prohlížení, ale bývá po právu kritizován za svou pomalost a masivnost. Na obyčejné prohlížení dokumentů je prostě Adobe Reader příliš velký, zpomalený a náročný.

Klepněte pro větší obrázek

9: RealPlayer

Program, který své rozšíření založil především na přehrávání streamovaných videí a hudby z internetu, byl také mnohokrát zmiňován jako ten nejhorší software. Přestože nepřehrává úplně špatně, jeho ovládání je poměrně nešikovné, rovněž systémové nároky jsou nemalé. Navíc prorůstá do webových prohlížečů a operačního systému, které svou přítomností zpomaluje.

Klepněte pro větší obrázek

10: Safari

Velká diskuze se vedla na poli webových prohlížečů. Známé útoky zastánců Opery a Firefoxu proti uživatelům Internet Exploreru a opačně byly na fóru pochopitelně přítomné. Řada čtenářů se ale shodla na tom, že tím nejhorším je Safari, především ve verzi pro Windows, která je nedodělaná a pomalá.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti tomu ale diskutující přiznávají, že na počítačích a systémech od Applu se jedná o použitelný nástroj. Radí jej ale na Windows vůbec neinstalovat.

Diskuze (237) Další článek: Týden Živě 191: Microsoft a jeho nové logo

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Špatná práce, Pomalá doba, Nero, Největší zklamání, Big, Nokia PC Suite, Adobe Reader, Nespokojený uživatel, Velká náročnost, Dobrá ovladatelnost, PC Suite, QuickTime, Vide


Určitě si přečtěte

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 122

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?