10 nejhorších programů podle čtenářů Živě.cz

Každý týden jsme hledali ten nejlepší program pro různé účely. Nyní jsme ale na diskusním fóru Živě.cz zjišťovali, jaké aplikace byste rozhodně na svůj počítač neměli nikdy instalovat.

Jaký program byl pro vás největším zklamáním a rozhodně byste ho nedoporučili k instalaci? Tak zněla otázka a výzva pro diskutující na fóru, aby označili ten nejhorší program, který by podle nich nikdo neměl používat. Předem přitom byly vyloučeny samozřejmosti typu mallware a hádku vyvolávající osočování různých operačních systémů.

Nicméně diskuze byla velice rozsáhlá a plodná a rozhodně stojí za pročtení. Pokusili jsme se z ní pro vás vybrat několik těch nejčastěji zmiňovaných programů, na něž by si podle mínění řady čtenářů měl uživatel rozhodně dát pozor, nepříliš od nich očekávat a vyhnout se utrpení v podobě práce s nimi.

1: Nero

Dlouhou dobu populární a rozšířený balík (nejen) pro vypalování optických médií je podle řady čtenářů nejen pasé, ale především jeho novější verze nabobtnávaly jako bumbrlíček do takových rozměrů, že je neefektivní balík instalovat a používat.

Klepněte pro větší obrázek
 

Řada diskutujících si také stěžovala na jeho infiltraci operačního systému, který se v důsledku parazitování programu značně zpomalil. Kvůli tomu tak Nero byl nejčastěji zmiňovaným adeptem na nejhorší aplikaci vůbec a většina čtenářů se na tom taky shodovala. Rozdíly panovaly pouze v určení té úplně nejhorší verze.

2: QuickTime player

Druhým adeptem na nejhorší program, vůči němuž se na fóru vyskytovaly pouze výtky, zatímco zastánce žádného nezískal, je přehrávač od Applu QuickTime player. Málo kdo kdy chtěl tento přehrávač používat, ale pro řadu uživatelů to ve své době byla jediná možnost, jak spustit vide ve formátu .mov.

Klepněte pro větší obrázek

Nevzhledný, pomalý, náročný, neefektivní. To jsou nejčastější výtky vůči QuickTime playeru, který se k nelibosti svých uživatelů navíc rozrůstá do operačního systému. Doba QuickTime se zdá už minula a není příliš důvodů tento produkt využívat. Přesto mu mnoho čtenářů Živě.cz své trápení s ním nezapomněla.

3: ICQ

V České republice stále jedna z nejpopulárnější sít pro instant messaging je ICQ, přičemž jeho základní klient přímo z dílny ICQ.com byl velice často označován na fóru jako nejhorší program. Klient si toto vysloužil především svou velikostí, zbytečnou náročností na systémové prostředky a dlouhou řadou otravných reklam, které pomáhají síť i klienta financovat.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že protokol sítě je možné využívat i v jiných klientech, nic nebrání nespokojeným uživatelům, aby si našli lepší, svižnější a neotravující alternativu typu Mirandy, QIPu apod.

4: iTunes

Další program z dílny Apple si vysloužil silnou kritiku ze strany uživatelů, nejen těch s operačním systémem Windows. Vytýkána mu je především jeho špatná ovladatelnost, velikost, náročnost a špatná práce se správou, kategorizací a organizací hudebních souborů. iTunes je především doménou systémů Mac OS X, ale řada uživatelů Windows jej taky zkoušela.

Klepněte pro větší obrázek

Právě ti představují hlavní kritiky softwaru, který je podle nich nemotorný, zbytečný a neefektivní. Správa iPodu či iPhone s ním je podle nich utrpení.

5 a 6: Nokia PC Suite a Samsung Kies

Sady nástrojů pro správu mobilních telefonů byly vůbec mnohkrát trnem v oku velké řady diskutujících. Nokia PC Suite a jeho kolega Samsung Kies byly označované za sice potřebné, ale strašné na ovládání, nestabilní, pomalé a zbytečně nabubřelé. Jak software pro správu telefonů Nokia, tak ten pro Samsung řada diskutujících označila za bezkonkurenčně nejhorší produkty.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Samsung Kies, freeware (90 MB)

7: avast! Free Antivirus

Mezi běžnými a nenáročnými uživateli jsou bezplatné a česky hovořící antiviry velice populární a rozšířené. Diskutujícím na fóru ale především avast! (ale rovněž i jeho konkurent AVG) dopadl velice špatně. Neschopný, nedostatečně bezpečný, omezující a zpomalující počítač. Pro řadu uživatelů je lepší žádný antivirus, než tento antivirus.

Klepněte pro větší obrázek

8: Adobe Reader

Na jednu stranu dominantní a rozšířený, na druhou tolik kritizovaný. To je prohlížeč PDF dokumentů od Adobe. Nabízí sice množství funkcí a dobrou kvalitu prohlížení, ale bývá po právu kritizován za svou pomalost a masivnost. Na obyčejné prohlížení dokumentů je prostě Adobe Reader příliš velký, zpomalený a náročný.

Klepněte pro větší obrázek

9: RealPlayer

Program, který své rozšíření založil především na přehrávání streamovaných videí a hudby z internetu, byl také mnohokrát zmiňován jako ten nejhorší software. Přestože nepřehrává úplně špatně, jeho ovládání je poměrně nešikovné, rovněž systémové nároky jsou nemalé. Navíc prorůstá do webových prohlížečů a operačního systému, které svou přítomností zpomaluje.

Klepněte pro větší obrázek

10: Safari

Velká diskuze se vedla na poli webových prohlížečů. Známé útoky zastánců Opery a Firefoxu proti uživatelům Internet Exploreru a opačně byly na fóru pochopitelně přítomné. Řada čtenářů se ale shodla na tom, že tím nejhorším je Safari, především ve verzi pro Windows, která je nedodělaná a pomalá.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti tomu ale diskutující přiznávají, že na počítačích a systémech od Applu se jedná o použitelný nástroj. Radí jej ale na Windows vůbec neinstalovat.

Diskuze (237) Další článek: Týden Živě 191: Microsoft a jeho nové logo

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Nokia PC Suite, Použitelný nástroj, Adobe Reader, Pomalá doba, Dobrá ovladatelnost, Živě, Špatná práce, Velká náročnost, PC Suite, Největší zklamání, Nero, Big, QuickTime, Nespokojený uživatel, QuickTime Player, Vide, Software na Heureka.czNejlepší aplikace pro tento týden: Sledování jídelníčku, chytré poznámky a střih videa

Nejlepší aplikace pro tento týden: Sledování jídelníčku, chytré poznámky a střih videa

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Autor knižního fantasy Mistborn tvrdí, že měl napsat příběh k Elden Ringu on

Autor knižního fantasy Mistborn tvrdí, že měl napsat příběh k Elden Ringu on

Podle Brandona Sandersona spisovatel George R.R. Martin o hrách nic neví.

Radek Wunderlich
Elden Ring
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

** Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal ** Po aktivaci spustí webový server ** Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuWindows
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína