Windows si stahuje aktualizace bez ptaní
V předchozích verzích systému Windows umožňovala služba Windows Update vybrat způsob stahování a instalování aktualizací. Bylo tedy možné automaticky stahovat pouze důležité updaty a na další se jen dotázat uživatele, případně nechat na ruční instalaci i ty důležité. Ve Windows 10 je však nastavení velmi skromné a nabízí maximálně upozornění na případný restart po updatu.
Některé verze Windows 10, mají v nastavení i možnost Odložit upgrady. Jenže po jejím aktivování nemá uživatel kontrolu nad tím, na jak dlouhou dobu se upgrade odloží a kdy k jeho provedení dojde.
Chudé nastavení ve Windows 10
Nicméně alespoň pro uživatele edice Pro existuje způsob, jak získat i konfiguraci známou třeba z Windows 7. Cesta vede přes Místní zásady skupiny a jejich editor. Do vyhledávání v nabídce Start tedy vepište Upravit zásady skupiny a otevřete nabízený editor. Zde zamiřte do nabídky Konfigurace počítače > Šablony pro správu > Součásti systému Windows > Windows Update. Na tomto místě v pravé nabídce poklepejte na Konfigurace automatických aktualizací a v novém okně přepněte na možnost Povoleno. Ve spodní nabídce potom můžete zvolit, jak bude systém k aktualizacím přistupovat.
Známá konfigurace z Windows 7
Start systému je pomalý nebo se zasekává
Od verze Windows 8 je v systému aktivována funkce Rychlé spuštění. Ta funguje tím způsobem, že při vypínání Windows dojde k ukončení aplikací, ale samotné jádro systému je pouze hibernováno. To má při znovuspuštění zajistit rychlejší start systému. Nicméně v souvislosti s Windows 10 se objevují uživatelé, kterým tato funkce spíše škodí.
Pokud vás tedy spouštění systému zlobí, může problém způsobovat právě tato funkce. Její vypnutí je snadné – zamiřte do systémového nastavení a přejděte do nabídky Napájení a režim spánku a vyberte možnost Další nastavení napájení. V novém okně vyberte Nastavení tlačítka napájení z levého panelu a v novém okně potom možnost Změnit nastavení, které není k dispozici. Pokud si potom zaskrolujete, ve spodní části nabídky již můžete odškrtnout volbu Zapnout rychlé spuštění.
Vypnutí funkce Rychlé spuštění
Po updatu plocha i hlavní panel problikává
Především u notebooků se může objevit zádrhel, kdy se v krátkých intervalech ztrácí pracovní plocha, hlavní panel a především nejde provést žádná akce jako je otevření nabídky Start nebo spuštění aplikace. S velkou pravděpodobností za to mohou ovladače grafiky a především součást systému, která se snaží informace o problému sesbírat a odeslat Microsoftu.
Řešením je deaktivace těchto služeb, k čemuž bude vyžadován přechod do Režimu nouze. Do toho se dostanete díky instalačnímu médiu a nabídce Troubleshoot > Startup Settings > Enable Safe Mode. Po restartu do režimu nouze stiskněte kombinaci kláves Ctrl + Alt + Esc a přepněte na záložku Služby. Zde najděte ty s názvem wercplsupport (Podpora ovládacího panelu Oznámení a řešení problémů) a WerSvc (Služba Zasílání zpráv o chybách systému Windows) a po pravém kliknutí je zakažte. Po restartu do běžného režimu by mělo problikávání plochy zmizet.
Jak zakázat škodlivé služby
Aplikace z Windows Store nejde nainstalovat
Nehledě na to, zda se jedná o tablet nebo desktop se mohou všechny instalace univerzálních aplikací z Windows Store zaseknout – nejčastěji na stavu Získává se licence. Nepomáhají restarty systému ani znovupřihlášení do obchodu.
Řešením by mohl být kompletní restart obchodu, pro který je přichystána aplikace wsreset.exe. Její jméno tedy stačí vepsat do nabídky Start a potvrdit spuštění Enterem. Drobná utilita se postará o reset obchodu a stažení aplikací by mělo být možné.
Resetování obchodu Windows Store
Nechci zadávat heslo pro přihlášení
Ve Windows 10 je po startu systému vždy nutné zadat heslo na přihlašovací obrazovce. Pokud se však jedná o domácí počítač, ke kterému nemá nikdo další přístup, jedná se o poměrně zbytečné opatření. Naštěstí se lze této brzdy zbavit velmi snadno.
Po přihlášení do systému zamiřte do nabídky Start, vepište netplwiz a potvrďte Enterem. Tím spustíte konfiguraci uživatelských účtů, v níž mimo jiné najdete i možnost Před použitím počítače musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo. Pokud tuto možnost odškrtnete, Windows budou po spuštění PC nabíhat rovnou na pracovní plochu.
Zde se zbavíte zadávání hesla
Tomuto nastavení byste se však rozhodně měli vyvarovat v případě notebooků či tabletů, u nichž je šance, že se k nim dostane i nepovolaná osoba.
Jak do režimu nouze?
Microsoft s příchodem Windows 10 docela nepochopitelně změnil způsoby, jakým se lze dostat do režimu nouze (Safe Mode). Zatímco v předchozích verzích stačilo stisknout klávesu F8 při startu, nyní tato možnost nefunguje. Musíte tak mít k dispozici instalační médium nebo se do režimu nouze dostat restartováním z funkčních Windows se stisknutou klávesou Shift. Jenže do Safe Mode se snažíme často přepnout právě ve chvílích, kdy boot do běžného režimu není možný. Ještě než případné problémy přijdou, je dobré si připravit cestu do nouzového režimu ihned po startu.
Spusťte příkazový řádek (cmd, Win+X), vepište bcdedit /copy {current} /d "Windows 10 Safe Mode" a stiskněte Enter. Tím se vytvoří nový spouštěcí záznam totožný s tím aktuálním, pouze bude mít v názvu i Safe Mode. Nyní přejděte do Konfigurace systému (v nabídce Start vyhledejte msconfig) a přepněte se na kartu Spuštění počítače. Označte nově vytvořený záznam a ve spodní nabídce Možnosti spuštění zaškrtněte možnost Bezpečné spuštění a zvolte některou z nabízených možností. Pokud chcete mít v režimu nouze dostupné síťové připojení, vyberte možnost Síť, v opačném případě volbu Minimální.
Při tomto nastavení budete moci při spuštění vybrat ze dvou možností - Windows 10 nebo Windows 10 v režimu nouze
Po aktualizaci se resetují asociované programy
Určitě se vám někdy stalo, že se při otevření některého ze souborů spustila aplikace, kterou jste rozhodně nechtěli. Typicky to mohou být fotky JPG, pro jejichž otevírání bylo nastaveno Zoner Photo Studio jako výchozí aplikace. Po nainstalování aktualizace systému se však opět snímky otevírají ve výchozí aplikaci Fotky. A to i přesto, že jste při výběru Zoneru zaškrtávali možnost, aby v tomto programu byly otvírány vždy.
Pro nápravu zamiřte do Nastavení a zvolte možnost Výchozí aplikace > Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru. Zde můžete určit pro každý formát aplikaci pro spuštění. Pokud ji zde ručně zadáte, v budoucnu by se natavení nemělo resetovat.
Ruční asociace bude fungovat
Připojování k VPN na 4 kliky
Pokud pracujete s virtuální sítí VPN, pak vás Microsoft nepotěšil způsobem, jakým se k takové síti lze aktuálně připojit. Na rozdíl od Windows 7 je třeba vybrat název sítě v oznamovací liště, tím otevřít systémové nastavení, označit konkrétní síť VPN a poté kliknout na možnost Připojit.
Naštěstí existuje jednoduchý postup, jak se připojovat opět na jedno kliknutí. Otevřete Poznámkový blok a vepište rasdial <jmeno sítě> <uživ. jméno> <heslo>. Následně soubor uložte třeba jako VPN.bat. Poklepáním na soubor se připojíte k zadané síti. Podobným postupem vytvoříte i odpojovací aplikaci, kde na konec textu ještě dopište /disconnect. Oba BAT soubory si můžete přesunout do složky a připnout ji na hlavní panel, kde bude vždy po ruce. Za tip díky Pavlu Nygrýnovi!
Připojení k VPN opět na hlavní liště (zdroj: Zlý Negr)
Chci zapnout body obnovy
Microsoft ve Windows 10 ve výchozím stavu vypnul funkci pro vytváření tzv. bodů obnovy. Ty mohou pomoci k obnově systému do funkčního stavu v případě, že se něco pokazí třeba při instalaci updatů nebo aplikací. Jejich zapnutí tak může ušetřit spoustu nervů při opravě rozbitého systému.
Do nabídky Start vepište Vytvořit bod obnovení a stiskněte Enter. V nové nabídce klikněte na možnost Konfigurovat a následně Zapnout ochranu systému. Lze také zvolit kolik místa na disku bude pro tento typ záchrany možné použít.
Body obnovení opět ve hře
Předchozí verze systému mi zabírá místo na disku
Pokud na Windows 10 přejdete z předchozí verze, pak bude zachována pro případ, že se rozhodnete pro návrat na starší systém. V případě, že jste však pevně rozhodnuti pro Windows 10, není předchozí verze třeba – na disku může zabírat i desítky gigabajtů. Na disku ji najdete ve složce Windows.old, ale ručně ji smazat nelze.
Do nabídky Start vepište Uvolnit místo na disku odstraněním nepotřebných souborů. Zvolte váš systémový disk a v nabídce Soubory, které budou odstraněny, zaškrtněte možnost Předchozí instalace. Potvrďte, vyberte Smazat soubory a odsouhlaste, že má k odstranění opravdu dojít.
Ručně předchozí verzi systému nesmažete, cestou je Vyčištění disku
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium