Druhá polovina 20. století a století 21. patří informačních technologiím a technologickým korporacím, které ovládly svět a na postech nejbohatších lidí světa se tak relativně nedávno namísto mediálních, ropných a strojních magnátů objevili strůjci informační revoluce a byznysu, který v ekonomické produktivitě mnohonásobně překonává všechny dosavadní lidské činnosti.
Ostatně nejbohatším člověkem je již dlouhá léta Bill Gates, který nepěstuje řepku, nemontuje automobily, nepatří mu žádná vysoká pec, ropná věž strojírny nebo média. Nejbohatším mužem na světě se stal díky zdánlivě bezcenné řadě nul a jedniček uložené na drobné magnetické disketě.
Průběžně aktualizovaný žebříček nejbohatších IT manažerů
A stejně tak ostatní počítačoví a internetoví podnikatelé, kteří dnes vládnou žebříčkům nejmocnějších manažerů světa. Takových statistik je hned několik, k těm nejrenomovanějším však patří ty od Forbesu, který je průběžně tematický zpracovává a vede také každý den aktualizovaný žebříček, který odpovídá aktuálním tržním hodnotám technologických korporací na světových burzách.
Pojďme se tedy podívat, jak vypadá desítka nejbohatších ajťáků světa.
1. Bill Gates (89,8 miliard USD)
Zakladatele Microsoftu, investora a filantropa asi netřeba příliš představovat. Se svou ženou dnes vede rodinnou nadaci, patří k největším světovým charitativním donátorům, a přestože exekutivu Microsoftu opustil už před lety, stále zůstává řadovým členem správní rady.
Bill Gates je dnes už především filantrop než IT podnikatel
Bill Gates stál u zrodu Microsoftu, který pak déle než dvacet let vedl z pozice výkonného ředitele, než v roce 2000 předal kormidlo Stevu Ballmerovi. Svůj vliv v softwarové korporaci si však jako tehdejší největší akcionář–jednotlivec ponechal a dohlížel na ni až do roku 2014 z pozice předsedy softwarového šéfarchitekta.
Dnes pomáhá Satyovi Nadellovi jako jeho občasný poradce, jeho hlavní náplní je však zmíněná rodinná nadace Billa a Melindy Gatesových.
Bill Gates zůstává podle všech renomovaných odhadů nejbohatším člověkem planety. Na paty už mu ale pomalu šlapají další. V následujících kapitolách se dočtete, kdo jej nejspíše brzy sesadí z trůnu.
Pokračování 6 / 10
6. Sergey Brin (43,7 miliard USD)
Zatímco Page se v Googlu vždy věnoval spíše exekutivě, jeho spoluzakladatele a kolegu ze Stanfordu Sergeje Brina to vždy táhlo do výzkumu. V Googlu měl proto na starost třeba laboratoř X, brýle Glass a obecně výzkum nových technologií.
Larry Page a Sergey Brin si uchovali punc studentů a geeků
Dnes Brin formálně zastává pozici prezidenta Alphabetu, takže se nadále drží dál od každodenního byznysu.
Třiačtyřicetiletý emigrant ze Sovětského svazu je se svými 43,7 miliardami dolarů převážně v akciích Alphabetu šestým nejbohatším ajťákem a 13. nejbohatším člověkem planety.
Pokračování 8 / 10
8. Ma Huateng (34,5 miliard USD)
8. nejbohatším ajťákem a 21. nejbohatším člověkem planety je předseda a výkonný ředitel holdingu Tencent Ma Huateng.
Ma Huateng šéfuje mocnému holdingu Tencent
Tencent je jednou z nejvlivnějších a nejbohatších asijských společností – ale vlastně i globálních, ve velkém totiž investuje i do západních technologických firem. Zatímco v Číně provozuje třeba tamní WeChat, na západě drží významné podíly třeba v Epic Games a Tesla Inc. Elona Muska.
Pokračování 10 / 10
10. Laurene Powell Jobs (20,7 miliard USD)
Desítku neuzavírá desátý nejbohatší muž, ale žena – vdova po Stevu Jobsovi Laurene. To z ní činí 42. nejbohatšího člověka planety; především díky podílům v Disney a Applu.
Laurene Powell Jobsová zdědila po svém muži jmění. Jako filantropka se věnuje hromadě charitativních projektů.
Stejný majetek přisuzuje Forbes i počítačovému magnátovi Michaelu Dellovi a jen o něco málo chudší je spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen (20,4 miliard USD).
A co Evropa? Nejbohatším ajťákem starého kontinentu je podle Forbesu Hasso Platner (12,7 miliard USD), který počátkem 70. let společně se čtyřmi kolegy opustil německou pobočku IBM a založil největší evropskou počítačovou korporaci Systeme, Anwendungen und Produktes – tedy SAP. Platner na ni dnes dohlíží z pozice předsedy správní rady.
Společné jmění nejbohatší desítky aktuálně činí 523,1 miliard dolarů. To po přepočtu dělá asi 11,6 bilionů korun.
Takto tedy vypadá desítka nejbohatších a pravděpodobně i nejvlivnějších ajťáků planety. Dostane se na vrchol jednou i některý z Čechů? Kdo ví, vždyť Česko je velkou líhní vývojářů,
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně