10 nej gadgetů pro postranní panel Windows Vista

Používáte postranní panel Windows Vista? Nenechávejte jej prázdný a vyplňte jej aplikacemi, které vám každý den budou pomáhat.

V oblasti zájmu uživatelů jsou velmi často nejrůznější monitorovací nástroje. Ať už jde o sledování síťových přenosů, zatížení procesoru nebo jiné.

Xirrus Wi-Fi Monitor

Pokročilý nástroj pro práci s bezdrátovými sítěmi. Maximální výkon běžných gadgetů spočívá v zobrazování přenosové rychlosti příp. síly příjmu z bezdrátového vysílače. Xirrus Wi-Fi Monitor v základním zobrazení nabídne zobrazení Wi-Fi sítí a jejich dosahu na přehledném radarovém grafu, po rozkliknutí gadgetu pak další podrobnosti o dostupných bezdrátových sítích, jejich signálu, zabezpečení příp. i statistiky přenosů. Kromě koukání na pěkná čísla jsou k dispozici tlačítka pro obsluhu vybraného bezdrátového modulu (Xirrus Wi-Fi Monitor může pracovat i s více Wi-Fi zařízeními v jednom počítači zaráz).

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 5,28 MB) 

iStat wireless Mod

Preferujete jednodušší řešení? Pak nechte Xirrus Wi-Fi Monitor být a raději si nainstalujte iStat wireless Mod. Naprosto jednoduchý gadget, který neskenuje okolní sítě nebo nezaznamenává informace o přenosu. Zobrazí název sítě, úroveň signálu a informace o IP adrese. Nic víc, nic míň.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 108,7 KB)

Často jsou postranní nástroje jen zjednodušujícím resp. informačním prvkem. Pokud ale dovedou v pozitivním slova smyslu rozšířit funkce některých standardních nástrojů, je to jen výhodou.

ClipboardManager

Na první pohled poměrně jednoduchá aplikace má jednu jedinou, ale o to užitečnější funkci. Zaznamenává položky vložené do schránky systému Windows, ukládá je do historie a vy, pokud často kopírujete více textů a rádi byste s nimi dále pracovali v jiném pořadí, si můžete přímo v postranním panelu upravovat, co bude schránka aktuálně obsahovat.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 1,04 MB)

AnySearch

Na první pohled jednoduchý vyhledávací gadget dokáže nabídnout opravdu široké spektrum informací. Stačí si v horní liště vybrat zdroj informací, kde chcete vyhledávat, zadat hledaný pojem a jde se na věc. Buď v doplňkovém okně, nebo v samostatné záložce internetového prohlížeče zobrazí gadget výsledky vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 772,1 KB)

Nebo raději vyhledáváte výhradně s Microsoftem?

Ask Windows Live – Sidebar

Zde už žádný výběr zdroje, z něhož bude vyhledávání čerpat informace. Stačí zadat výraz, na něj bude následně testována jak databáze vyhledávacího robota Windows Live, tak na registry služeb Live QnA a MSDN. O informace encyklopedického charakteru se pak postará, stejně jako výše, anglická verze populární Wikipedie.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 28,9 KB)

Velmi časté jsou také nástroje zobrazující obsah mailových schránek nebo úkoly a záznamy v kalendáři. Ať už jde o online aplikace jako např. Google Calendar nebo o součásti některých instalovaných správců volného času.

Outlook info

Dynamicky upravitelný gadget zobrazující nejdůležitější informace z aplikace Microsoft Outlook (2007, verze 2003 je také podporována, ne všechny funkce ale budou pracovat správně). Kromě celkového počtu elektronických zpráv (+ nepřečtených, přičemž si uživatel může zvolit, jaká složka je výchozí pro příchozí elektronickou poštu) zobrazuje v jednom boxu také seznam dnešních záznamů v kalendáři a úkoly.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 573,5 KB)

Samostatnou kapitolou mezi internetovými elektronickými schránkami je Gmail. Díky funkčním možnostem je skoro škoda stahovat příchozí poštu z Gmailu do emailového klienta.

GMail Reader

Zásadně jednoduchý gadget jen jednu jedinou funkci. V pravidelných intervalech kontroluje vaši Gmailovou schránku na přítomnost nových zpráv. Pokud vám email dorazí, kromě zvukového signálu zobrazí i základní informace jako jméno odesílatele a předmět příchozího emailu.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 783,4 KB)

Jednou z nejvyhledávanějších oblastí pro aplikace postranního panelu Windows Vista je počasí. Není to v pohodlnosti, kdy nemusíte putovat přes půl domu, abyste zjistili aktuální teplotu odečtem z teploměru. Online „teploměry“ totiž na rozdíl od těch venkovních nabídnou i informace o větru, předpovědi na další dny apod. Asi nejpoužívanější v Česku je v tomto směru

Počasí Meteopress

Ve srovnání s dalšími pokročilými předpovědníky počasí sice jednoduššího rázu, pro uživatele z České republiky má přesto jednu velkou výhodu. Nabízí aktuální povětrnostní podmínky ve více než 70 městech Česka. Vyberte si nejbližší lokalitu, nespoléhejte se na to, že v Brně bude stejné počasí jako v Praze, protože vybraný gadget jiné město nenabízí. Po rozkliknutí nabízí miniaplikace i radarové snímky, které jsou v poslední době při hrozících přívalových deštích velmi vyhledávaným artiklem.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 238,9 KB)

Hermes

Využití postranního panelu jako informační základny se, díky tomu, že je neustále na očích, přímo nabízí. Pokud váš oblíbený server nemá vlastní informační gadget nebo chcete několik informačních zdrojů v jednom, vyzkoušejte Hermes. Je to jeden z nejlepších neplacených RSS gadgetů pro sidebar Windows Vista. K dispozici je také poměrně podrobné nastavení toho, jak se bude gadget chovat, jak budou titulky zpráv zobrazovány apod.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 102,5 KB)

Stále ještě poznáváte, co všechno váš počítač a aplikace na něm instalované umí? Pokud se rádi průběžně zdokonalujete, určitě nezapomeňte vyzkoušet jedinečný gadget Jak na počítač.

Jak na počítač

Tato jednoduchá miniaplikace využívá databáze tipů a triků jak na počítač stejnojmenného sesterského internetového serveru. V pravidelných intervalech zobrazuje zajímavé návody, jak řešit problémy a efektivně využívat funkce operačního systému, kancelářského balíku a dalších. Pokud máte chvilku volna, nemusíte vyčkávat na automatické přepnutí, můžete si návody jak na počítač procházet sami manuálně.

Klepněte pro větší obrázek
Stahujte zde (velikost: 35,4 KB)

Spousty dalších doplňků nejen pro postranní panel najdete na stránkách Windows Live Gallery. Ve více než dvou a půl tisícovkách aktuálních gadgetů zde můžete vyhledávat podle názvu, kategorie, oblíbenosti, jazyka apod. A další a další nové neustále přibývají.

Které miniaplikace používáte vy?

David Polesný

V sidebaru mám výchozí analogové hodiny, kalendář, panel s ikonami pro spuštění nejpoužívanějších programů, stále aktualizovaný převodník měn a monitorování vytíženosti operační paměti a procesoru. Víc nepotřebuji.

Jakub Čížek

V sidebaru nejvíce oceňuji aktuální čas s netradičním designem analogových nádražních hodin, klasickou předpověď počasí a aktuální kurz dolaru vůči koruně, abych měl ve dne i v noci představu, jakou měrou se devalvuje můj výdělek v AdSense kampaních.

Pochlubte se také v diskuzi pod článkem.

Diskuze (26) Další článek: YouTube terčem soudních žalob: Italský Mediaset chce 500 milionů eur

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Gadgety, Window, Win + V, Jednoduchý vyhledávač, Oblíbený server, Wi-fi signál, Klasická předpověď, Výchozí vyhledávání, Netradiční design, Základní zobrazení, Hermes, Google Calendar, Win +, Automatické přepnutí, Podrobná předpověď, Pokročilá předpověď, Nejpoužívanější síť, Informační panel, Předpověď počasí, Pán, Instalovaná aplikace, Ask, Počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5