Cloud | Úložiště | Dropbox

10 GB prostoru zdarma a synchronizace přes lokální síť: Cloudový disk pCloud

  • pCloud je cloudové úložiště, nabízející zajímavé funkce
  • Zdarma dostanete 10 GB prostoru a synchronizaci přes LAN
  • K dispozici jsou aplikace pro všechny platformy, včetně mobilních

Na poli cloudových úložišť panuje celkem čilá konkurence, kde prim hrají služby Dropbox, Disk Google, Microsoft OneDrive a iCloud Drive. Tak trochu stranou pozornosti zůstává malá společnost s názvem pCloud, které se podařilo během pěti let přilákat více než devět milionů uživatelů. Firma s pouhými 32 zaměstnanci nedávno poprvé vykázala hospodářský zisk.

Pokud znáte Dropbox, pak vám pCloud nebude připadat cizí. Obě služby nabízejí zálohu a synchronizaci souborů napříč zařízeními. Zdarma lze získat prostor o velikosti 10 GB, tedy pětkrát větší, než nabízí bezplatný tarif Dropboxu. Za 4 eura měsíčně (100 Kč) lze pořídit 500 GB, za 8 eur (200 Kč) pak dokonce 2 TB prostoru.

pCloud jako zajímavá alternativa

Na rozdíl od Dropboxu nebo OneDrive funguje pCloud spíše jako externí pevný disk. Po instalaci desktopové aplikace zůstávají ve výchozím nastavení všechna data pouze v cloudu. Na macOS používá službu Fuse k vytvoření nového virtuálního pevného disku.

Pokud klepnete pravým tlačítkem myši na cloudovou složku, můžete ji stáhnout do počítače a používat offline.  Nová složka na místním pevném disku přitom zůstane synchronizována s cloudem, do kterého bude promítat všechny provedené změny. Stejně tak můžete v panelu nastavení přidávat existující složky do pCloudu.

Jedním z velkých taháků může být synchronizace dat přes lokální síť. V praxi to znamená, že pokud máte ve stejné síti více zařízení se synchronizovanými složkami, bude přenos souborů probíhat v rámci lokální sítě, která je zpravidla řádově rychlejší než internetové připojení. Tuto funkci mimochodem nabízí i Dropbox.

Nechybí ani mobilní aplikace

Pomocí mobilní aplikace, která je k dispozici pro platformy Android i iOS, lze přistupovat k uloženým souborům odkudkoli, kde je dostupný internet. Podobně, jako u konkurence, ani zde nechybí populární automatické zálohování fotografií do cloudu.

Z hlediska bezpečnosti musíme konstatovat, že pCloud funguje stejně jako ostatní služby pro cloudové ukládání dat. pCloud tedy ve výchozím nastavení soubory nešifruje a šifrování používá pouze během přenosů. Teoreticky tedy provozovatel může mít k uloženým datům přístup.

pCloud ale nabízí volitelný doplněk nazvaný pCloud Crypto. Tato funkce umožňuje vytvořit tajnou složku, kterou lze zabezpečit heslem. Když do složky přidáte soubor, je nejprve zašifrován v zařízení a teprve poté odeslán na server. K těmto datům by tak neměl mít přístup provozovatel, ani nikdo jiný. Tato služba je však zpoplatněna částkou 5 eur měsíčně (cca 130 Kč).

Ačkoli se zdá téměř nemožné konkurovat Microsoftu, Googlu, Applu a Dropboxu, ukazuje se, že stále lze vytvořit alternativní produkt s některými odlišnostmi. Ačkoliv pCloud pravděpodobně nikdy nebude tak velkým hráčem jako Dropbox, je to zajímavý projekt, který určitě stojí za to vyzkoušet.

Diskuze (35) Další článek: Přes 46 let nebyl člověk na Měsíci. Seznamte se se 12 kosmonauty, kteří se po něm procházeli

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Cloud, Internet, Úložiště, Dropbox, Síť, Zdarma, Disk Google, Soubor, Složka, Android i IOS, Dropbox nebo OneDrive, Data, Synchronizace, Cloudové úložiště, Aplikace, DIS, Lokální síťJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost