Cloud | Dropbox | Úložiště

10 GB prostoru zdarma a synchronizace přes lokální síť: Cloudový disk pCloud

  • pCloud je cloudové úložiště, nabízející zajímavé funkce
  • Zdarma dostanete 10 GB prostoru a synchronizaci přes LAN
  • K dispozici jsou aplikace pro všechny platformy, včetně mobilních

Na poli cloudových úložišť panuje celkem čilá konkurence, kde prim hrají služby Dropbox, Disk Google, Microsoft OneDrive a iCloud Drive. Tak trochu stranou pozornosti zůstává malá společnost s názvem pCloud, které se podařilo během pěti let přilákat více než devět milionů uživatelů. Firma s pouhými 32 zaměstnanci nedávno poprvé vykázala hospodářský zisk.

Pokud znáte Dropbox, pak vám pCloud nebude připadat cizí. Obě služby nabízejí zálohu a synchronizaci souborů napříč zařízeními. Zdarma lze získat prostor o velikosti 10 GB, tedy pětkrát větší, než nabízí bezplatný tarif Dropboxu. Za 4 eura měsíčně (100 Kč) lze pořídit 500 GB, za 8 eur (200 Kč) pak dokonce 2 TB prostoru.

pCloud jako zajímavá alternativa

Na rozdíl od Dropboxu nebo OneDrive funguje pCloud spíše jako externí pevný disk. Po instalaci desktopové aplikace zůstávají ve výchozím nastavení všechna data pouze v cloudu. Na macOS používá službu Fuse k vytvoření nového virtuálního pevného disku.

Pokud klepnete pravým tlačítkem myši na cloudovou složku, můžete ji stáhnout do počítače a používat offline.  Nová složka na místním pevném disku přitom zůstane synchronizována s cloudem, do kterého bude promítat všechny provedené změny. Stejně tak můžete v panelu nastavení přidávat existující složky do pCloudu.

Jedním z velkých taháků může být synchronizace dat přes lokální síť. V praxi to znamená, že pokud máte ve stejné síti více zařízení se synchronizovanými složkami, bude přenos souborů probíhat v rámci lokální sítě, která je zpravidla řádově rychlejší než internetové připojení. Tuto funkci mimochodem nabízí i Dropbox.

Nechybí ani mobilní aplikace

Pomocí mobilní aplikace, která je k dispozici pro platformy Android i iOS, lze přistupovat k uloženým souborům odkudkoli, kde je dostupný internet. Podobně, jako u konkurence, ani zde nechybí populární automatické zálohování fotografií do cloudu.

Z hlediska bezpečnosti musíme konstatovat, že pCloud funguje stejně jako ostatní služby pro cloudové ukládání dat. pCloud tedy ve výchozím nastavení soubory nešifruje a šifrování používá pouze během přenosů. Teoreticky tedy provozovatel může mít k uloženým datům přístup.

pCloud ale nabízí volitelný doplněk nazvaný pCloud Crypto. Tato funkce umožňuje vytvořit tajnou složku, kterou lze zabezpečit heslem. Když do složky přidáte soubor, je nejprve zašifrován v zařízení a teprve poté odeslán na server. K těmto datům by tak neměl mít přístup provozovatel, ani nikdo jiný. Tato služba je však zpoplatněna částkou 5 eur měsíčně (cca 130 Kč).

Ačkoli se zdá téměř nemožné konkurovat Microsoftu, Googlu, Applu a Dropboxu, ukazuje se, že stále lze vytvořit alternativní produkt s některými odlišnostmi. Ačkoliv pCloud pravděpodobně nikdy nebude tak velkým hráčem jako Dropbox, je to zajímavý projekt, který určitě stojí za to vyzkoušet.

Diskuze (34) Další článek: Přes 46 let nebyl člověk na Měsíci. Seznamte se se 12 kosmonauty, kteří se po něm procházeli

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Cloud, Internet, Disk Google, Dropbox, Úložiště, Lokální síť, Synchronizace, Složka, Dropbox nebo OneDrive, Data, Aplikace, Soubor, Android i IOS, Cloudové úložiště


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB