10 důvodů, proč zůstat u Windows XP

Windows XP je sice devět let starý systém, přesto svou službu stále splní. Pokud máte pocit, že už je na odpis, máme pro vás 10 důvodů, proč ho používat dál.

Včerejším článkem, kde jsme sebrali deset důvodů, proč přejít z Windows XP na novější Sedmičky, jsme rozbouřili diskuzi a možná i naštvali pár čtenářů. To ovšem nebylo účelem. Windows XP jsou podle našeho názoru již výběhovým systémem, u kterého nemá smysl dále setrvávat. Za tím si stojíme a článek měl sloužit jen jako inspirace pro ty, kteří by s přechodem na novější systém váhali. Přiznejme si, že dříve nebo později z Windows XP na novější verzi Windows přejde většina z vás. Ale pochopitelně se nabízí celá řada argumentů, proč se do upgradu systému nijak nehrnout.

Pro úplnost a ucelení informací proto přinášíme i druhý pohled na věc. Níže najdete deset hlavních důvodů, proč setrvat u Windows XP a nekupovat Windows 7.

1. Pro práci nejsou potřeba grafické efekty

Jednou z hlavních inovací nástupců Windows XP je přepracované grafické prostředí, které působí moderně a hraje si s průhledností. Podvědomě to práci jistě zpříjemní, ovšem můžeme se bez toho obejít. Stále se najdou tací, kteří přepínají styl na šedá hranatá okénka ve stylu Windows 95, a s počítačem spokojeně pracují. Právě styly jinak umožňují celkem snadnou cestu od okoukaných výchozích barev prostředí Luna a pro Windows XP jich na internetu najdete hromadu. Stejně tak různých nástrojů, které vám přidají i různé grafické efekty připodobňující Windows 7.

XP1.jpg
Windows XP ve výchozím grafickém motivu

2. Chybějící funkce řeší aplikace

Windows 7 přichází z mnohými vychytávkami, které zrychlí a zpříjemní práci se systémem. Ať už jde o přichytávání oken, klávesové zkratky, šifrování složek, nebo třeba integrované indexování obsahu a rychlé vyhledávání. Mnoho z těchto funkcí si ale můžete dopřát i na Windows XP prostřednictvím doplňujících aplikací třetích stran. Pokud to s nimi nepřeženete, systém by měl zůstat stále svižný. Alternativní aplikace mohou vyřešit také problém s nedostupností některých nových programů, typicky Internet Exploreru 9. Nový Firefox, Chrome či Opera ještě nějaký rok na Windows XP poběží.

3. Léty a miliony uživatelů prověřený systém

Windows XP existují devět let, po které posbíraly nespočet aktualizací a tři velké v podobě Service Packů. Na jednu stranu je to nevýhoda, každá záplata je zásahem do systému, který může vyvolat další problémy. Ovšem na druhou stranu jsou za ty roky vyladěny snad všechny větší chyby, které se v systému vyskytovaly. Ohromná masa uživatelů je pak zárukou, že se případné chyby odhalí a následně opraví. Alespoň do doby, dokud bude Microsoft Windows XP podporovat.

4. Menší nároky na HW

Windows XP jsou navrženy pro konfigurace počítačů, které byly běžné v roce 2001. To z dnešního pohledu znamená výběhové, nevýkonné stroje. Nicméně pokud pro váš styl práce s počítačem výkon dostačuje, nebudou mít Windows XP s provozem problém. A na novějších konfiguracích může působit dokonce svižněji než Windows 7. Ovšem zde je na místě připomenout, že Windows 7 můžete rovněž provozovat bez grafických ozdob a jak ukázal náš test v Computeru, Windows 7 Starter jsou na aktuálních netboocích, tedy počítačích s poměrně slabým výkonem, nejvhodnější volbou. Windows XP však nijak dramaticky nezaostávají.

Minimální a doporučená konfigurace počítače pro Windows XP (zdroj: Wikipedia):

  Minimum Doporučené
Procesor 233 MHz 300 MHz nebo vyšší
Operační paměť 64 MB RAM 128 MB RAM nebo více
Grafická karta a monitor Super VGA (800 × 600) Super VGA (800 × 600) a vyšší
Volné místo na HDD 1,5 GB 1,5 GB a více
Mechaniky CD-ROM CD-ROM nebo DVD-ROM
Zařízení Myš a Klávesnice Myš a klávesnice
Další - Zvuková karta, reproduktory nebo sluchátka

5. Dostupnost ovladačů i na starší HW

Ve včerejším článku jsme se snažili nahlížet spíše do budoucna, jenomže v praxi často musíme řešit problém opačného směru – tedy dohledat ovladače ke starší tiskárně, zvukové kartě atp. Pokud provozujete Windows 7, často nebude potřebný driver ke staršímu hardwaru k dispozici, kdežto na Windows XP jej celkem s jistotou vždy seženete. Pokud se nehrnete do nákupu nejnovějšího hardwaru a raději využíváte dostupnější, avšak výkonově dostačující starší kousky, budete za Windows XP vděční.

6. Nemusím se učit novému

Kromě vizuálních změn přináší Windows 7 i několik funkčních změn v uživatelském prostředí, v čele s přepracovaným hlavním panelem. Kdo si na nový panel ve Windows 7 zvykne, ten už se nebude chtít vrátit (alespoň v redakci to tak máme). Ale uživatel si musí po letech rutiny zvykat na něco nového. Panel ve Windows XP svou zásadní úlohu, tedy správu oken spuštěných aplikací, dobře zvládne. Windows 7 jde na to trochu jinak, nabídne nějaké funkce navíc, ale musíte si nějaký čas zvykat a možná vám to bude protivné, protože si zvykat jednoduše nechcete. Podobně se změny dotkly dialogů pro nastavení sítě, obrazovky a vůbec je v ovládacích panelech většina věcí trochu jinak. Při přechodu na nový systém můžete pochopitelně chvíli hledat a tápat, pokud zůstanete s Windows XP, nemusíte nic takového řešit a dál pracovat v zaběhlém tempu.

XP2.jpg
Hlavní panel, malé ikonky rychlého spouštění a nabídka Start tak, jak je léta známe

7. Stále solidní výkon

Ačkoli Windows XP něco pamatují, díky aktualizacím udržely krok s technikou. Výrobci hardwaru doposud s Windows XP počítali, a tak ovladače zatím zpravidla nechybí. Omezení a výjimku tu jsou, chybí například podpora vyšších verzí Direct X, musíte se spokojit s devítkou. Ale to bude trápit jen náročnější uživatele, stejně jako starší jádro a chybějící podpora nejnovějšího high-end hardwaru. Kdo by vyžadoval 64bitový systém, může si ho dopřát i prostřednictvím Windows XP, které jsou v této verzi postaveny na jádře Windows Serveru 2003. Ovšem 64bitové Windows XP už nikde oficiálně neseženete a přecházet na ně v dnešní době by byla hloupost. Zkrátka Windows XP v pohodě doslouží spolu s hardwarem, pro který byly navrženy a ze kterého by Windows 7 více výkonu příliš nevytáhly.

8. Vylepšené aplikace nejsou potřeba

Součástí Windows 7 jsou vylepšené aplikace, jako je WordPad, Malování nebo Windows Media Player, nějaké drobnosti také přibyly. Stávají se tak použitelnějšími, než byly kdysi, třeba právě za časů Windows XP. Tehdy si ale mnoho uživatelů zvyklo tyto dodatečné služby ignorovat, zcela se bez nich obejdou a v novém systému je ani nebudou hledat.


XP3.jpg
WordPad a Malování ve Windows XP

9. Zahraju si i starší hry

V minulosti vyšla řada zajímavých her a kdo si na nich vybudoval „závislost“, může v novém systému zažít nepříjemnou odvykačku. Starší hra optimalizovaná pro Windows XP může mít ve Windows 7 problém se spuštěním. A nepomůže zde ani XP Mode, který umožní virtualizovat Windows XP na novějším systému, protože má značně omezené hardwarové prostředky.

10. Ušetřím peníze

Stěžejním důvodem, proč si nechat Windows XP, jsou peníze. Přechod z XP na Windows 7 Home Premium vás vyjde na nějaké dva a půl tisíce, což se každému utrácet pochopitelně nechce a raději setrvá na fungujících Windows XP. Pokud pracujete s notebookem, který hodláte časem vyměnit za výkonnější, není se čemu divit. Nový systém dostanete v podstatě „zdarma“ při nákupu nového počítače, který byste bez systému stejně jen velmi těžko sháněli.

 

Komentář k nekončícím sporům:

Mezi námi fandy počítačů… S operačním systémem je to podobné jako s auty – můžete mít devět let staré auto, které má slušný motor, jede velmi svižně, výbava je solidní a bezproblémový technický stav máte podchycený třemi preventivními generálkami v autorizovaném servisu. Jenomže můžete si připlatit a mít auto nové, hezčí, luxusnější s modernější výbavou, vyšším výkonem a různými vychytávkami.

Obě auta splní svou službu – spolehlivě vás odvezou, kam potřebujete, můžete si po cestě poslouchat rádio či pouštět klimatizaci. Ale v novém autě se budete cítit lépe už třeba proto, jak vypadá. Sice můžete namítat, že je pro vás design interiéru nepodstatný, ale v tom prostředí trávíte dost času, periferně ho vnímáte a působí na vás. Stejně tak vylepšený styl ovládání rádia, topení či palubního počítače, který umí víc funkcí.

Úplně stejné je to s operačním systémem v počítači. I taková maličkost jako je grafické prostředí může práci zpříjemnit. Design a drobné vychytávky umocňují dobrý dojem, jehož základem je kvalitní podvozek a výborný motor. Na druhou stranu, na nové auto vám nepůjde namontovat střešní nosič z toho starého…

Je to věčné dilema, ale ohledně operačních systémů Windows máme v redakci jasno. Pokud snad váháte s přestupem na Windows 7, prostě neváhejte... Jediným důvodem k vyčkávání je plánovaný nákup nového notebooku či jiného počítače, ke kterému nový systém dostanete. A pokud jste se svým počítačem i systémem spokojeni a o změně proto neuvažujete, tak je to v nejlepším pořádku a podobné články či diskuze pod nimi vás vůbec nemusí vzrušovat.

 

Diskuze (98) Další článek: Office Web Apps umí vložit prezentaci nebo Excel přímo do vaší stránky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,