10 důvodů, proč zkusit nový Firefox 4

Nové grafické prostředí, vyšší rychlost, hardwarová akcelerace, synchronizace hesel, záložek a otevřených panelů. Do toho nová správa skupin webů a pro vývojáře webová konzole.
10 důvodů, proč zkusit nový Firefox 4
Kapitoly článku

7. Pořádek v otevřených webech

Jestli v jednu chvíli máte otevřeny tři, čtyři nebo nanejvýš pět panelů, tato funkce pro vás není. Pokud ale počet otevřených panelů čítáte v desítkách, měli byste zbystřit. Firefox vám pomocí skupin webů dokáže udělat v otevřených webech pořádek. Mezi těmito skupinami se lze přepínat pomocí ikony v pravém horním rohu Firefoxu nebo klávesové zkratky Ctrl+Shift+E.

Klepněte pro větší obrázek
 Zobrazení správy skupin webů

Můžete vytvářet nové skupiny a weby do nich umisťovat. Možná využijete i hledání. Když začnete psát například název webu, který máte otevřený, rozsvítí se. Po přepnutí na jinou skupinu se do horního panelu dostanou weby z dané skupiny, takže nemusíte mít horní panel zbytečně zaplněný desítkami webů. Budou zobrazeny jen ty, které aktuálně potřebujete.

Pokud znáte seskupování panelů v Opeře, lze to považovat za „užitečností“ vzdáleně podobnou funkci. Její síla je v tom, že si weby sami roztřídíte, jak chcete. Takže vás zbytek v danou chvíli neobtěžuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Správa skupin panelů a hledání ve Firefoxu 4.0

8. Nový správce rozšíření

Firefox bez rozšíření by nebyl Firefox. Ač to může znít jakkoliv neuvěřitelně, obliba Firefoxu tkví do jisté míry v možnosti instalace nových funkcí. Nový Firefox původní okno s rozšířeními přesunul do samostatného panelu, stejně jako se otevírají weby.

Otevře se vám tak větší plocha, což má ale největší přínos u záložky „Získání doplňků“. Na větší ploše tak můžete snáze procházet jednotlivá rozšíření. Na samotné instalaci rozšíření se nic moc nezměnilo, stále jsou svázána s během Firefoxu, takže po povolení/zakázání je třeba provést restart.

A jak už bývá zvykem, s novou verzí Firefoxu přichází i dočasná nekompatibilita některých rozšíření. Ve většině případů se jedná pouze o formální nekompatibilitu, takže se nemusíte bát, že jste nadobro přišli o oblíbené rozšíření. Jestli se vám nechce šťourat v konfiguračním souboru rozšíření, abyste ručně upravili verzi, vyčkejte pár dnů až týdnů, než se objeví nová – zcela kompatibilní verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Nový správce rozšíření ve Firefoxu 4.0

9. Nové technologie = více funkcí

Firefox si s HTML5 celkem dobře rozumí, takže se můžete těšit na podporu WebM formátu a sledování videí ve vysokém rozlišení (HD). Jestli máte Windows 7 a potřebné dotykové zařízení, můžete si vyzkoušet ovládat Firefox více prsty – ano, Firefox již podporuje „multi-touch“.

2D grafiky je na webu už dost, takže je čas na změnu. Tou může být grafická knihovna WebGL, která webovým vývojářům otevírá nevídané možnosti v podobě her či 3D vizualizací; tedy něco, co bylo před pěti lety na webu téměř nepředstavitelné. Ruku v ruce jde Firefox s podporou Audio API, což je <audio> značka z HTML5, která například umožní pokročilé hrátky se zvukem.

V případě Firefoxu dnes už asi nikoho nepřekvapí podpora SVG obrázků na pozadí, CSS3 a dalších prvků z HTML5, které umožní vytvářet zajímavé webové aplikace. Hlavně ale budou rychlé a pohodlně ovladatelné. A pokud se zadaří, tak i multiplatformní bez omezení na vybrané webové prohlížeče.

Pomalu se dostáváme do fáze, kdy IE6 umírá a vývojáři se brzy nebudou muset omezovat kvůli prohlížečům. Jen doufejme, že vývojáři prohlížečů budou dodržovat standardy a že vývojáři webů nebudou natolik líní, aby nové možnosti využívali.

10. Webová konzole pro vývojáře

A jedna chuťovka pro webové vývojáře. Webová konzole vám prozradí provoz webu z pohledu sítě,  podá přehled o POST a GET požadavcích. Poskytne informace o chybách a varování ohledně kaskádových stylů a JavaScriptu.

Webovou konzoli najdete v menu, v části „Vývoj webu“. Můžete ji také zobrazit pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+K. Podané informace mohou v některých případech dostačovat. Pokud jste si ovšem zvykli na Firebug, asi jej jen tak neopustíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Webová konzole ve Firefoxu 4.0

11. Sami si ho vyzkoušejte

Mozilla před časem oznámila, že chce urychlit vývoj. Bude vydávat častěji nové verze, které budou přinášet sice méně nových funkcí, ale budou tu rychleji. Mozilla tím dá o sobě více vědět, lze to proto částečně chápat jako reakci na Google, který vydává nové verze Chromu každé tři měsíce.

Uživatelé Linux a Mac OS X novou verzi naleznou na oficiálních stránkách. Firefox 4.0 pro Windows můžete stahovat přímo z naší GigaManie. 

stáhnout program Firefox 5.0.1 Licence: freeware, 13 MB
Autor: Mozilla Corporation
Web programu: www.mozilla.com


Témata článku: Software, Prohlížeče, Open source, Firefox, Download, Chaos, Nový, Hlavní důvod, Správce, Hlavní nabídka, Důvod, Oranžové tlačítko, Menu, Rozšíření, Synchronizace, Nová technologie, Panel, Nové menu, Otevřený web, Nový Firefox, Shift, Kompatibilní verze, Potřebné povolení, Dotykové zařízení


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

** Čínské letectvo vyvíjí záhadnou raketu typu vzduch-vzduch ** Mysteriózní zbraň nese označení PL-XX ** Jde o raketu vzduch-vzduch s velmi dalekým doletem

Stanislav Mihulka | 14

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 97

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci, hraní i filmy ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí tři tisíce ** 4K už dává smysl i s cenou kolem deseti tisíc korun

David Polesný | 54

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů