10 důvodů pro housing vlastního serveru

Uvažujete nad serverhousingem? Inspirujte se výhodami vlastního serveru v deseti bodech.
10 důvodů pro housing vlastního serveru

Housing serveru je čím dál rozšířenější a žádanější službou. Přesto občas můžete slyšet: „K čemu mít vlastní server, když je webhosting levnější nebo dokonce zdarma?“ Na tuto otázku odpovídá serverhostingová společnost Master Internet.

1) Využitelnost, konfigurovatelnost

Když vlastníte svůj server, máte nad ním plnou kontrolu. Znamená to, že nejste omezeni pouze na služby poskytované v případě pronájmu diskového prostoru na sdíleném serveru. Naopak můžete plně využít svůj hardware k veškeré funkčnosti, kterou je na něm z technologického hlediska možné provozovat. Všechny služby a protokoly (od HTTP, skriptovacích jazyků a databází, přes email, FTP, SSL, až po SSH nebo např. SVN a mnoho dalších) můžete využívat naplno a svobodně, tj. bez jakéhokoli omezení, přesně podle svých představ.

2) Bezpečnost ze softwarového pohledu

Klepněte pro větší obrázekVáš server není sdílený. Jinými slovy, žádní další uživatelé vám na něm nespouští své procesy nebo skripty, které mohou být nebezpečné z hlediska výkonu a stability systému. V případě hromadně sdíleného serveru také vzrůstá riziko odcizení nebo ztráty dat. Tyto problémy se většinou nedají řešit jinak než omezením služeb a jejich nastavení. Situace je podstatně jednodušší, pokud máte vlastní server. V housingovém centru si navíc můžete nechat monitorovat dostupnost a funkčnost vašich služeb –  při výpadku je vám zaslán e mail nebo SMS zpráva.

3) Specializované prostory - serverovny

Výhodou serverhostingu je, že znáte prostory, kde je váš server umístěn. Do serverovny máte nonstop přístup, můžete vidět veškeré vybavení – klimatizaci, zálohu elektrického proudu (UPS, diesel agregát), zabezpečení proti požáru, kamerový systém, dvojitou podlahu atd. Máte tedy jistotu, že váš hardware je v bezpečí a pod stálým dohledem technické podpory.

4) Možnosti přístupu

Návštěva housingového centra samozřejmě není jediným možným přístupem k serveru. Kromě klasické metody (prostřednictvím vašich služeb) máte k dispozici také „KVM Over IP“ (terminál přes TCP/IP) nebo speciální elektrickou zásuvku pro vzdálený restart.  Navíc můžete kdykoli požádat technickou podporu, aby se serverem provedla požadované operace.

5) Konektivita – vysokokapacitní Internet

Pokud chcete provozovat internetové služby s přístupem mnoha uživatelů, budete potřebovat kvalitní zálohovanou konektivitu s velmi rychlou odezvou. Takovou máte k dispozici pouze v profesionálních datacentrech. Master Internet poskytuje zásadně vyhrazené (neagregované, nesdílené) linky pro připojení do ČR i zahraničí na portech s propustností od 100Mbps až po 10Gbps.

6) Serverhousing místo webhostingu

Klepněte pro větší obrázekJeden fyzický server obvykle nahradí desítky až stovky webhostingových projektů. V případě, že platíte více webhostingových účtů, zvažte, zda se vám nevyplatí housing vlastního serveru. Nejlevnější housingové tarify u Master Internet cenově vycházejí s rezervou pod tisíc korun měsíčně. Pokud máte pocit, že vysoký výkon a rychlou odezvu plně nevyužijete, můžete se o server dělit s někým ze svých známých, kterým důvěřujete. Je to běžná praxe, při které se dostáváte k velmi zajímavé ceně.

7) Spolehlivá záloha dat

Máte důležitá data o která nechcete přijít? Vyhraďte si místo na serveru, kam tato data zálohujte a pravidelně aktualizujte přes Internet. Je to spolehlivější a bezpečnější způsob, než mít data zálohovaná na stejném místě s původními zdroji, ať už na DVD nebo dokonce na stejném počítači (riziko požáru, krádeže, mechanické poškození, …). Většina poskytovatelů serverhousingu také nabízí zálohování serveru jako doplňkovou službu. V případě, že jsou pro vás některá data obzvláště důležitá, máte tak možnost si nechat de facto zálohovat vaši zálohu.

8) Výkon samostatného počítače

Server je regulérní počítač. Pokud občas potřebujete spouštět aplikace s náročnými výpočty nebo vysokými nároky na přístup k Internetu, přenecháte je, třeba částečně, vašemu serveru (pokud to daná aplikace umožňuje). Váš osobní počítač můžete mezitím využít ke své práci.

9) Upgrade hardware

V momentě, kdy výkon vašeho serveru přestává být dostatečný, své projekty nemusíte nikam stěhovat. Stačí upgradovat hardware, popřípadě přidat server či další zařízení (switch, externí harddisk, apod.), aplikovat nejnovější technologie, navýšit konektivitu. Toto je vlastnost, která odlišuje dobrou perspektivu od všech provizorních řešení. Přemístění a následná konfigurace vašich aplikací na jiném serveru totiž bývá komplikovaná a časově náročná.

10) Mít vlastní server je radost

Důvodem pro housing vlastního serveru může být i zájem o danou oblast. Tento bod, ač se vám může jevit jako třešnička na dortu, představuje pro mnohé tu rozhodující motivaci. Mít k dispozici server je nejenom praktickou záležitostí, ale také zábavou a potěšením. Pokud vás baví IT a chcete se něco naučit, máte tu nejlepší příležitost si hrát, zkoušet a testovat.

O společnosti Master Internet, s.r.o.

Klepněte pro větší obrázekMaster Internet působí na poli serverhostingových služeb už více než 10 let. Poskytuje serverhousing, rackhousing, dedikované servery a managed servery. Všechny servery v datacentrech jsou připojovány zásadně na vyhrazené nesdílené linky (porty až 10GE). Od ledna roku 2008 nabízí zvýhodněné serverhostingové balíčky pro studenty. Do portfolia Master Internet patří nejenom serverhostingové služby – je také dlouholetým dodavatelem konektivity pro významné české ISP.

Více zde.

Další článek: Ke stažení: ochránce před spywarem zdarma

Témata článku: Hardware, Internet, Vzdálený restart, Diesel, Spolehlivá záloha, Stejný hardware, Mechanické poškození, Dlouholetý dodavatel, Rychlý přístup, Možný přístup, Rychlá záloha, VLA, Omezení služeb, Důvod, Master, Dobrá využitelnost, Profesionální počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu