Čínská vláda hledá 20 tisíc lidí, kteří vytvoří náhradu Wikipedie

Život bez Wikipedie je v dnešní skoro nepředstavitelný. Zejména pro studenty. Řada zemí ale největší internetovou encyklopedii světa blokuje, a tak se místní musejí obejít bez ní. Děje se tak částečně například v Číně, nebo nově v Turecku. Čínská vláda se ale rozhodla, že princip podobné stránky je vlastně v pořádku, ale chce vytvořit vlastní internetovou encyklopedii, kde bude mít kontrolu nad jejím obsahem.

Pracovní jméno projektu je jednoduše „Čínská encyklopedie“ a má být skutečně masový. Vláda do začátku hledá 20 tisíc lidí, kteří mají napsat více než 300 tisíc článků, aby se o encyklopedii dalo říct, že je obsáhlá. Neshání navíc obyčejné lidi, ale odborníky z více než 100 různých oborů, kteří mají obsahu propůjčit určitou odbornou hodnotu.

V Číně již působí několik online encyklopedií, které na rozdíl od Wikipedie komunistické vládě nevadí. Jedná se ale o malé projekty společností jako je Baidu nebo Qihoo, které se s Wikipedií zdaleka nedají srovnat. Nová encyklopedie má být obrovská a podle slov šéfa projektu Yanga Muzhi má „díky týmu nejkvalitnějších autorů“ jednou Wikipedii překonat.

Muzhi také dodal, že se budou zprvu zaměřovat na články o vědeckých a technologických pokrocích Číny a o kulturní minulosti. Vše tak, aby byly zároveň posilovány socialistické hodnoty. Technologické články si lze v dnešní době přečíst na Wikipedii i v Číně, ale nic například o politice.

Čína má největší online populaci na světě – okolo 720 milionů uživatelů. Místní zákony a tvrdá cenzura ale velmi limituje, jaký obsah si mohou zobrazit. Lidé jsou tak odkázáni převážně na místní služby nebo nástroje typu VPN, které ale Čína také blokuje.

Diskuze (5) Další článek: Facebook monitoroval psychické rozpoložení uživatelů. Údaje poskytl i inzerentům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,