Černobíle: Číst knihy na tabletu, nebo na čtečce?

Čtečkám vládne Kindle, tabletům iPad. Konkurenční boj ale probíhá i mezi těmito platformami. Je lepší mít na četbu e-inkovou čtečku, nebo stačí tablet?

Jiří Kuruc má rád interaktivitu tabletů

jk.pngKlasické čtečky elektronických knih mám rád, fandím jim a jsem spokojeným majitelem nejnovějšího Kindlu. Zároveň ale používám nový Apple iPad a cítím, jak se čas strávený nad tabletem rozšiřuje právě na úkor Kindle. Proč?

Asi nejdůležitějším důvodem je interaktivita a rozšířené možnosti tabletu. Zatímco některé funkce lze u čteček označit za „pokročilé“, na tabletu jsou samozřejmostí. Narazím-li například při čtení na tabletu na zajímavý, neznámý termín, nebo se chci o tématu dozvědět víc, mohu se přepnout do kvalitního, rychlého a takřka plnohodnotného prohlížeče, ve kterém si vše rychle dohledám. I čtečky mají prohlížeč, avšak v černobílém provedení – a s pomalu se překreslujícím displejem, to přece jen není příjemná práce.

tablet magazin.png
Tablet se podle Jirky hodí na četbu časopisů

Tablety se skvěle hodí pro čtení časopisů s moderní sazbou. Dobře se jimi listuje, prohlédnete si kvalitní obrázky a v lepším případě rovnou i videa. Odkaz v článku s dalšími informacemi vás navede rovnou do prohlížeče. Praktický rozdíl mezi kvalitou čtení nabízí například týdeník Respekt, který vychází ve verzi pro Kindle i iPad, přičemž kvalita a čitelnost obou zpracování je rozdílná ve prospěch iPadu.

Aby však tablet mohl čtečce konkurovat, musí splňovat několik pravidel. Tím nejdůležitějším je dobrá čitelnost displeje za všech situací: za slunečného dne musí svítit dostatečně, aby nedocházelo k odleskům. A naopak večer musí displej zářit minimálně, jinak velmi unavuje oči. Velký rozsah intenzity podsvícení je tak klíčovou podmínkou. Displej dále musí být co nejjemnější, zubaté písmo zraku zkrátka vadí. A konečně, tablet musí být co nejlehčí, abyste jej mohli pohodlně držet v ruce i po delší dobu. Jak vidíte, splnit všechny podmínky není snadné.

Ryzí čtečku samozřejmě používám i nadále, a rád. Při čtení knih si užívám nízké hmotnosti, papírového nádechu i bezstarostně dlouhé výdrže. Myslím, že zde obě kategorie zařízení budou bok po boku ještě velmi dlouho.

David Sláma bez čtečky neudělá ani krok

ds.pngDlouho jsem přemýšlel, k čemu mi Kindle (potažmo jakákoliv čtečka e-knih) vlastně bude. A i teď, když čtečku používám denně, často její koupi kdekomu rozmlouvám. Na rozdíl od tabletu, který je univerzální hračkou, má čtečka poměrně omezené využití – jedním dechem je však nutné dodat, že to, co umí, zvládá dokonale.

S knihami je to složitější kvůli omezené nabídce českých titulů a s časopisy to není o mnoho lepší. V čem konkrétně Kindle exceluje, je snadné posílání vlastních dokumentů, díky kterému nemusíte při studiu tisknout haldy poznámek, ale prostě je neustále nosíte s sebou ve čtečce, kde je jejich pročítání pohodlné; nemluvě o možnosti fulltextového vyhledávání.

Stejné možnosti má však tablet a hned se nabízí otázka, proč zvolit čtečku. Předně je tu cenová výhoda – pokud až tak nevyužijete další možnosti tabletu, ušetříte nákupem čtečky e-knih tisíce korun. Dalším a možná hlavním důvodem je však elektronický inkoust. Nesvítící displej považuji za jeden z nejúžasnějších vynálezů, jaký nelze jen tak docenit. Koukáním do svítících monitorů strávím často většinu dne a na svých očích tuto únavu opravdu cítím. Naproti tomu je čtení na e-Inku nanejvýš příjemné a zcela nahrazuje papír – chybí jen vůně a šustění stránek.

kindle.png
David raději všude nosí svou klasicku elektronickou čtečku knih

Podobně je potřeba ocenit předlouhou výdrž čteček na baterii. S tablety si sice užijete hodiny zábavy, se čtečkou se ale dostanete na dny, či spíše týdny. Je skvělé vyrazit někam třeba pod stan a i po týdnu mít co číst, protože baterie ve čtečce jako by ani neubylo.

Na druhou stranu musím souhlasit s Jirkou v tom, že tablet nabídne bohatší zážitek a více možností; zejména časopisy jsou na tabletech překrásné a interaktivita je doslova návyková. Budoucnost periodik vidím především v této oblasti.

Ale puritáni zbožňující vůni papíru nemusí zoufat: i se čtečkami zůstanou těmi samými puritány, protože budou mžourat do nesvítících černobílých displejů, zatímco masy budou klouzat prsty po barevných stránkách e-časopisů na tabletech.

Diskuze (70) Další článek: Listen N Write: Rychlý přepis přednášek či rozhovorů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,