Černobíle: Budoucnost ultrabooků

Intel definoval nový standard tenkých, lehkých a výkonných notebooků. Musí splňovat tvrdé podmínky a říká se jim ultrabook. Patří jim budoucnost, nebo je zabije zatím vyšší cena?

Proč se tahat s těžkým monstrem

Mohlo by se zdát, že ultrabook není nic nového ani nijak zvlášť převratného, vždyť ultratenký notebook vyrobil už dávno Apple – viz MacBook Air. Nové je ale to, že tentokrát s ideou supertenkých notebooků přišel samotný Intel, což znamená, že ho bude následovat i většina notebookových výrobců. Intel definoval ultrabook, tedy koncepci tenkého notebooku, který pro získání značky ultrabook musí splňovat tloušťku do 21 mm, procesor Intel Sandy Bridge (následně Ivy Bridge), hmotnost do 1,4 kg a výdrž na baterii 5 až 8 hodin. To celé by mělo stát do 1 000 dolarů.

Hlavním přínosem ultrabooků je skutečně tenké a lehké tělo, díky kterému s sebou můžete nosit notebook prakticky kdekoliv – vždyť bude jen o něco silnější než tablet. Dalším plusem je fakt, že na něm poběží Windows – teď 7, později 8 – a tak na něm spustíte všechny aplikace, které používáte. Windows 8 sice budou fungovat i na ARM procesorech, ale musí přijít také jiné aplikace pro ARM, což je běh na hodně dlouhou trať. Je navíc zajímavé sledovat, jak se ARM procesory zrychlují, přitom jejich příkon roste. U x86 procesorů výkon také roste, zatímco příkon je stále nižší. Ani ne tak s příchodem Ivy Bridge (2012), ale s platformou Haswell (2013) s extrémně nízkou spotřebou dá Intel ARM procesorům jistojistě na frak. Ultrabooky jsou na svém začátku a rozhodně nelze tvrdit, že přijde jejich konec s příchodem ARM notebooků.

ultrabook asus.png

Představa o nedostatečném výkonu ultrabooků mylná, obzvláště mají-li SSD disk, který práci naopak urychlí. Procesorovývýkon je samozřejmě o trochu nižší než u klasického notebooku, ale totéž platí o notebooku ve srovnání s klasickým PC, a přesto dává dnes většina lidí přednost notebookům.

Vizí Intelu je 40% podíl ultrabooků na trhu s notebooky na konci roku 2012, obzvláště u nás v Česku bych v tom ale viděl problém, a to nejen proto, že je není snadné dodržet hranici 1 000 dolarů. Stále se najde spousta lidí, kteří jsou přesvědčeni, že je výkon a konektorová výbava je to nejdůležitější. Příchod ultrabooků zcela jistě nebude tak bouřlivý, jak si Intel maluje, a na trhu bude také plno konkurenčních tenkých notebooků bez značky „ultrabook“. Intel ale určitě udělal krok správným směrem a těším se, až se ultrabooky rozjedou naplno.

Příliš pozdě, příliš draze

Ultrabooky jsou bezpochyby krásné a jsou hodně předpokládaným vrcholem vývoje notebooků. Naznačil to už první Macbook Air, který ale hodně postrádal výkon i výdrž. Dnešní modely jsou na tom mnohem lépe – ať už jde u skutečné ultrabooky (tedy s oficiálním posvěcením a trademarkem Intelu), nebo jejich na první pohled nerozeznatelné kolegy. Výkon stejný jako u ostatních notebooků, výdrž zcela srovnatelná, přitom vše mnohem menší a elegantnější.

Tak proč jsem se uvolil v tomto Černobíle stát na straně „neúspěchu“? Katastrofa ultrabooky určitě nečeká, prodávat se budou. Ale žádný zázrak to nejspíš nebude, uživatelé už si příliš zvykli na to, že počítače jsou levné. Hodně levné. Víte, jaká je (velmi přibližně) průměrná částka, kterou u nás nakupující dávají za nový notebook? Je to pod deset tisíc korun! Počítače jsou přece tak levné. Jde přitom o průměr, kde jsou započítáni náročnější zákazníci s dražšími modely.

Intel naproti tomu jako cenový strop pro ultrabook stanovil 1 000 dolarů, tedy v přepočtu a s daní téměř 25 000 Kč. Bavíme se zde sice o nejvyšší ceně, ale stále ještě „americké“ – v Evropě se půjde (už kvůli zákonem nařízení dvouleté záruce) o něco výš. Navíc se nezdá, že by se výrobci s cenami dokázali dostat výrazně níž.

ultrabook acer.png

I s designem to mohou mít ultrabooky těžké. Na místo krásné, elegantní a kompaktní internetové krabičky se už stihly natlačit tablety. Jak se zdá, jejich schopnosti a výkon začínají stačit mobilním potřebám stále většího okruhu uživatelů, a to jsme pořád ještě na začátku – uvidíme, co s tablety provede další trendmaker, tedy připravovaný iPad 3. Ultrabooky naopak nemají příliš co zlepšovat či zlevňovat, jejich základem jsou stále notebooky a ty už mají revoluční skoky za sebou.

Největší hrozba pro ultrabooky? Podle mě to budou Windows 8 běžící na ARMech. Představte si stroj, který je ještě lehčí a levnější než ultrabook, má sice nižší hrubý výkon, ale při práci to příliš nepoznáte, a navíc má delší výdrž na baterie. Systém je stejný, jen z počátku seženete méně programů… Ultrabooky mají jedinou šanci: odstartovat dostatečně rychle a vypálit ARMům rybník.


Minule jsme diskutovali o tom, jestli se v příštích letech výrazně změní autorské právo. Podle vás se změní a přizpůsobí internetu. Hlasovat můžete na Živě.cz i tentokrát.

Změní se autorské právo?

  • Ano, přizpůsobí se internetu – 63 %
  • Ne, maximálně kosmetické změny – 37 %

Časopis Computer

V Computeru každý měsíc najdete nejdůležitější informace ze světa počítačů, technologií a internetu. Dva důkladné srovnávací testy odhalí a ocení ty nejlepší produkty na trhu. Praktické tipy a triky vyřeší nejčastější problémy s počítači i telefony. Podrobné návody a tipy vám pomohou využít technologie v každodenním životě.

001.jpg

Časopis za nejvýhodnější cenu získáte na iKiosku. Můžete si vybrat mezi tištěnou a elektronickou verzí.

Doporučujeme také speciální vydání Nejlepší návody, tipy a aplikace pro mobily. Jak si s Androidem usnadnit život.

Diskuze (15) Další článek: Znáte české Microsoft Answers? Odpovědi na vše kolem Microsoftu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,