BYOD je pro české firmy stále exotika

Intel v druhé polovině loňského roku vyzpovídal manažery ze 728 středoevropských firem a zjišťoval, jak se staví k politice BYOD – Bring Your Own Device, která se s nástupem chytrých telefonů, tabletů a laptopů všeho druhu stává stále aktuálnější.

V rámci regionálního srovnání na tom nejsme nejhůře: 14 % dotazovaných firem BYOD podporují a 10 % plánuje politiku nasadit v letošním roce. Mnohem hůře je na tom Slovensko, kde BYOD přijímá 9,8 % firem a letos jej plánuje zavést 7,8 %.

V celosvětovém srovnání ale teprve začínáme, podle Intelu totiž loni zejména v USA uvažovalo o podpoře politiky BYOD až 50 % společností v USA.

Intel studie BYOD.png

Podniky se podle Intelu obávají především bezpečnosti, nad soukromými počítači zaměstnanců totiž nemají kontrolu a mohou se z nich tedy šířit viry. Ne každý jim tedy otevře vrátka do podnikové sítě.

Další otázkou k úvaze je i servis. Je z hlediska zaměstnavatele výhodnější zaměstnanci poskytnout vlastní notebook, který má zajištěný servis, nebo bude výhodnější, když si zaměstnanec volitelně donese vlastní, který dobře zná? Co když se mu ale porouchá a pracovník bude několik dlouhých dní bez pracovního nástroje? Otazníků je tedy zatím poměrně dost. V relativně malých a otevřených firmách to problém zpravidla není, u velkých korporací se stovkami zaměstnanců je to ale mnohem složitější.

BYOD v Mladé frontě.jpg
Typický BYOD v redakci Živě.cz – IT oddělení je naštěstí 200 kilometrů daleko

K vyšší bezpečnosti zařízení BYOD chce letos přispět i samotný Intel, který chystá systém Device Protection zaměřený na soukromá zařízení s Androidem, které si zaměstnanci donesou do práce.

Jak jste na tom vy? Můžete si do pracovní Wi-Fi, k poštovnímu serveru aj. připojit soukromý telefon, tablet a notebook?

Diskuze (41) Další článek: 25 nejhorších hesel roku 2013: Adobe zamíchalo pořadím

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,