Znáte nejoblíbenější webové služby roku 2008?

Téměř dva milionů hlasujících volilo stovku nejlepších webových služeb. A vyhrál zase ten Google.
Znáte nejoblíbenější webové služby roku 2008?

Klepněte pro větší obrázekBezmála dva miliony hlasujících si v rámci projektu Webware 100 zvolilo stovku nejlepších webových služeb pro letošní rok. Hlasovat jste mohli i vy, s nominacemi jsme vás totiž seznámili v našem článku Webware hledá stovku nejlepších webů. A jak to dopadlo? Deset webových aplikací na jednu kategorii, spokojený tedy musí být naprosto každý. Spokojeni budou ale především všichni uživatelé Google služeb, ten totiž Webware 100 letos doslova okupuje. Ze stovky vítězných projektů obsadil hned deset pozic napříč kategoriemi. Příští rok jich možná už bude jedenáct, dnes dopoledne totiž pražská pobočka pro českou veřejnost uvede další službu, která je prý „precizní, praktická, uživatelsky vstřícná a samozřejmě i mobilní“. Tipovat můžete v diskuzi pod článkem.

Webová muzika, prohlížeč, nakupování a komunikace

V kategorii „Audio“ se samozřejmě objevil všudypřítomný Last.fm, který jen těžko hledá konkurenci a zvítězil také v poměrně komornější evropské anketě The Next Web Awards. To u prohlížečů si nevyberete, v desítce vítězů totiž najdete naprosto všechny od Firefoxu po Safari.

V kategorii nakupování se samozřejmě výborně vedlo platebnímu systému PayPal, škoda že se do první desítky nevlezl Google Checkout nebo Skype. Ten druhý jmenovaný ale samozřejmě nechybí v kategorii „Communication“, kde se na výborných pozicích umístilo také Meebo, Pidgin, videokonference ooVoo a Windows Live Messenger.

Produktivita, fotografie a blog

Produktivitu práce vylepšíte podle Webware 100 s projekty Google Calendar a Google Docs, hlasující ale nezapomněli ani na poměrně mladý projekt Microsoft Office Live Workspace. Zmínku si zaslouží také Remember The Milk a webová kancelář ZOHO.

O webovou fotografii se prý nejlépe postará Google Picasa (Picasa Web Albums), Flickr a FotoFlexer. Z blogovacích systému si naopak nejlépe vedl Blogger, Drupal a WordPress. Proboha blogeři, začněte už konečně používat něco neotřelého!

Vyhledávače, webová úložiště a naprosto nezařaditelné služby

Informace nejčastěji hledáme na Googlu, Google Maps a Google Earth. Nechybí samozřejmě Wikipedie, Yahoo, Answers a lidé už vzali na milost dokonce i Live Search. Ani sociální sítě se na nejlepších příčkách neobjedou bez Googlu. Nemám na mysli ovšem především Jihoameričany milovaný Orkut, ale Google Groups. V kategorii nesmí chybět Facebook, MySpace, už trošku stařičký LiveJournal a deviantART.

„Utility and security“ – podivná kategorie. Občas mám pocit, že vznikla jen proto, aby autoři mohli někam nominovat BitTorrent. A na rozdíl od soudních sporů v Dánsku se zadařilo. O věnec slávy se P2P program dělí ještě s předraženým úložištěm BOX, výbornou službou Pando a systémem jedinečné identifikace na internetu – projektem OpenID.

Video na webu

Videoportály rostou jako ty příslovečné houby po dešti. Ve světě je tak nyní „IN“ mimo prehistorického YouTube také Joost od autorů Skypu a P2P klientu Kazaa, nebo nástroj FixMyMovie, který prý udělá z videa natočeného nekvalitní webkamerou estetický zážitek.

Král je mrtev… Ať žije král!
Snad se příští rok dočká nominace i nějaká česká služba.
Ostatně začít psát ji můžete i vy už dnes.

Seznam vítězů veřejné ankety Webware 100 o nejlepší Web 2.0 projekt 

Sponzorem projektu Webware 100 byla konference Web 2.0 Expo. Ta patří ke špičce v oboru, organizuje ji TechWeb a O'Reilly Media a je putovní. První zastávkou bylo San Francisco, pokud vás však Web 2.0 projekty zajímají, na podzim a v zimě můžete navštívit Web 2.0 Expo v New Yorku, Berlíně a v Tokiu.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Google, Web

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje