Zahoďte paranoiu, stáhněte spyware a nechte se špiclovat dobrovolně

Narazil jsem na webu na zajímavou službu. Když už odesíláme svou hudbu do Last.fm, proč neposílat své aplikace do Wakoopa?
Zahoďte paranoiu, stáhněte spyware a nechte se špiclovat dobrovolně

Klepněte pro větší obrázekPodobně jako zmíněné Last.fm je i Wakoopa velmi zajímavým projektem. Návštěvník z ní vyčte spoustu zajímavých údajů o chování jiných uživatelů počítačů... A dříve či později mu to nedá, stáhne si ten správný spyware a začne sledovat i své vlastní chování. Snadno tak odhalíte, jak pracujete. Jen nedoporučuji posílat odkaz na váš profil šéfovi.

Prográmek Wakoopa (říkejme mu ale i dále Wakoopa spyware) se uhnízdí ve vašem systému a každých patnáct minut odesílá na domovský server informace o tom, jak dlouho využíváte jednotlivé aplikace na svém počítači. Server pak na základě těchto informací sestavuje zajímavé statistiky. V používání softwaru lze i „soutěžit“ a za tím účelem se sdružovat do týmů. Škoda že kolegy v redakci k této kratochvíli nejspíš nepřemluvím. Nedivím se, i když...

Jistě se teď za břicho popadáte: „Tohle všechno snad nemůže myslet vážně!“ Ale ano, myslím. Wakoopa spyware je multiplatformní (nebo spíše momentálně duoplatformní, podpora Linuxu se připravuje) nástroj používaný již více než sedmnácti tisíci uživateli po celém světě. Mezi nimi nejsem jen já, ale třeba také Paul Thurrott, redaktor serveru Windows IT Pro, a další známé osobnosti online světa. Věřím, že kdyby aplikace odesílala něco, co nemá, už by se na to přišlo. Jaké používám aplikace, nepovažuji za nijak soukromý údaj. A konečně snad se dá i spolehnout na bezpečnostní sliby provozovatelů.

Nahlédněme ale na to zajímavé: Víte, že nejpoužívanějším programem vůbec je Mozilla Firefox, který v tuto chvíli najdeme u 9 081 uživatelů Wakoopy běžící v součtu skoro 600 tisíc hodin? Hned na druhém místě se drží Windows Internet Explorer a dále Opera a Safari. Nikoho asi nepřekvapí, že první jsou webové prohlížeče.

Následuje Windows Explorer (Průzkumník), Windows Live Messenger, Microsoft Office Word. Na osmém místě je první hra - World of Warcraft. Co do času stráveného s daným programem je nejpopulárnějším přehrávačem multimédií iTunes, poštovním klientem Microsoft Office Outlook a grafickým programem Adobe Photoshop. Nikoho asi vzhledem k výše uvedenému pořadí nepřekvapí, že mezi výrobci (takový malý pohár konstruktérů) drží primát Mozilla, jíž následuje Microsoft.

Zkusíte Wakoopu objevit i vy?


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Windows, Internet Explorer

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Glutexo 16. 4. 2008 0:11:28
    A nebo proto, že je to příjemný. Jo, asi to pramení z toho pudu a z toho,...
  • jarda.h 7. 4. 2008 16:04:28
    Souhlasím s Vámi, ale trochu si rejpnu. Lidi nešukaj proto, že děti...
  • Symphonic 7. 4. 2008 13:24:10
    no, kdybych nebyl paranoidní, tak se přidám ;)
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí