Viry a další havěť: realita nebo výnosný byznys?

Viry a další havěť: realita nebo výnosný byznys?

Klepněte pro větší obrázekPoslední dobou se až příliš medializují různé bezpečnostní hrozby týkající se především virů, malwaru, phisingu a dalších podobných nesmyslů. Když se nad tím tak zamyslím, nedokáži se v mé slaboduché paměti dopátrat posledního případu, kdy jsem na svém notebooku nebo stolním počítači nějaký vir či jinou jeho obdobu zachytil. A zachytil jsem někdy vůbec nějaký?

Vše je to pouze otázka strachu, zbytečné paranoji a masivní marketingové podpory výrobců antivirových systémů, která je plná zbytečných studií, statistik, žebříčků a dalších „užitečných věcí“. V neposlední řadě také samozřejmě hraje svojí roli i lidský faktor. Uživatelé se pak na hrozby lepí jako mouchy na mucholapku, vyhazují peníze z okna nákupem předražených licencí a ve větší míře samozřejmě ztrácí čas hledáním a zprovozňováním warez verzí.

Pokud budu mluvit za sebe, po instalaci Windows okamžitě zapnu integrovaný (a pro osobní využití zcela postačující) firewall Microsoftu, neotevírám podezřelé a iracionální e-maily, neklikám na „zaručeně free porno bez hranic“ nebo nečekané výhry v loteriích, nestahuji cracky a warez z pochybných fór a už několik let se u mě neobjevil ani jeden zmetek, o kterém bych věděl a tudíž mi znemožnil práci s počítačem.

Předházím tedy otázku do pranice – jsou ty zpropadené viry a jím podobní opravdu takovou hrozbou nebo (opět) záleží pouze na lidech?


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (37) Další článek: Microsoft to se svým vstupem do světa internetových služeb myslí opravdu vážně

Témata článku: Byznys

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší