Vánoční šílenství dostihlo internet: NORAD pronásleduje Santa Clause

Ani letos nejsme ušetřeni vánočního šílenství. Brno je jak po nájezdu kobylek a ušetřen nebyl ani internet.
Vánoční šílenství dostihlo internet: NORAD pronásleduje Santa Clause

Klepněte pro větší obrázekNevím, nechápu, nerozumím tomu. Vánočnímu šílenství jsem nikdy nepodlehl, mí nejbližší dostávají každý právě jeden vánoční dárek. Takový internet však vánocům podlehl takřka dokonale. Vtipálkové se předhánějí, kdo vymyslí větší (...).

Z doporučení čtenářům stojí zejména tři projekty, na které jsem v posledních dnech náhodně narazil a které vám na redakčním blogu postupně představím. A jelikož Česko není právě pupkem rozvoje internetu (přirovnání by sedělo na úplně jinou část těla) všechny projekty jsou původem ze Spojených států, tudíž v nich figuruje tlustý, vousatý Santa Claus.

Nejulítlejší věc organizuje Severoamerické velitelství obrany vzdušného prostoru, známý NORAD, spolu se společností Google. NORAD sleduje cestu Santa Clause po vánoční obloze pravidelně již od roku 1955. Přitom důsledně nevydává jediný dolar z kapes daňových poplatníků, veškeré náklady hradí soukromí sponzoři a partneři akce.

Santův start na severním pólu detekuje síť sedmačtyřiceti radarů NORADu umístěných na severu Severní Ameriky. Jakmile jsou santovy saně zachyceny na radarech, předá NORAD monitorování svým satelitům, jež běžně hlídají kontinent před blížícími se balistickými střelami. Satelity drží geostacionární orbitu ve výšce šestatřiceti tisíc kilometrů. Jejich senzory jsou citlivé na infračervené záření, které vydávají stejně rakety, jakož i červený nos jednoho z mladších santových sobů Rudolpha.

Třetí a čtvrtá fáze sledování spočívá v přímém pozorování. Nejprve moderními kamerami a pak také vlastníma očima pilotů stíhaček. V Severní Americe vítají Santa Clause piloti kanadských bitevníků CF-18 Hornet. Nad územím USA předávají dohled nad Santou pilotům letectva USA na strojích F-15 a F-16.

Na internetu je projekt Norad Tracks Santa od roku 1998. Letos bude možno sledovat santovu cestu živě a ve 3D přímo v programu Google Earth. Santa vyráží na Štědrý den v deset hodin středoevropského času.

Je tohle normální?


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Google, Internet

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rotavator 11. 12. 2007 10:33:54
    Myslel som si ze amici su imbecili. No po tomto si myslim ze su to...
  • hulvat 11. 12. 2007 8:51:38
    mam taky dojem ze nabuduci rok do toho okrem noradu zapoja aj echelon aby...
  • Worm 10. 12. 2007 23:50:39
    :-D Zrovna jsem chtěl napsat podobnou jedovatou poznámku.
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí