Proč se vydavatelé knih nemusí bát pirátů

Knižní nakladatelství to mají jednoduché. Nemusí se bát pirátů, e-booky mohou s klidem ignorovat.
Proč se vydavatelé knih nemusí bát pirátů

Klepněte pro větší obrázekNedávno na Živě vyšla videorecenze čtečky elektronických knih Cybook Gen3. Je to nádherná věc, kterou bych sám rád využíval, ale cena tohoto zařízení je zatím příliš vysoká. V diskuzi pod recenzí se objevily zajímavé názory na současný postoj nakladatelství k elektronickým knihám.

Někteří diskutující poukazovali na hudbu a video, které se dnes nekontrolovaně a bez ohledu na autorská práva šíří internetem. Knižním nakladatelstvím prorokovali stejný konec. S těmito názory však nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že nakladatelství by se měla držet svého papíru, jen co to jde, a e-booky klidně ignorovat. Zatím je nijak neohrozí.

Příliš mnoho práce

Zkopírování cédéčka nebo filmu je až nechutně jednoduché. Disk stačí vložit do mechaniky a za pár minut jsou z něj MP3 soubory nebo jiný hudební formát. Kvalita může být nerozeznatelná od originálu, však se kopírují jen jedničky a nuly. S videem je to stejné, jen je potřeba o trochu déle počkat, než se přepočítá do požadovaného rozlišení a formátu.

Ale kniha? Musí se oskenovat, stránku po stránce. To je první problém. Kdo má dnes doma skener? Vše je navíc potřeba dělat ručně, obracet stránky, čekat na zpracování. Slabší povahy v této fázi někdy skončí, obrázky převedou do PDF a výsledek se odváží pojmenovat jako e-book.

Pro opravdovou elektronickou podobu knihy je ale třeba pokračovat. Pomocí OCR programu se obrázky převedou do počítačových znaků. Program je potřeba nastavit, mnohdy složitějším způsobem kalibrovat. Máme už elektronickou knihu? Kdepak, jen písmenka. OCR není neomylný, takže nyní je knížku potřeba přečíst a provést korekturu. Opravit chyby, odstranit nepatřičné texty.

Teprve teď můžeme výsledek nazývat e-bookem. Proces byl nesrovnatelně složitější než zkopírování cédéčka nebo filmu, nesrovnatelně méně bude lidí, kteří ho budou ochotni podstoupit jen proto, aby knihu v elektronické podobě nelegálně dodali ostatním.

Kdyby byl e-book, tak si ho koupím

Častým argumentem je, že kdyby nakladatelství vydalo knihu elektronicky, tak si ji lidé koupí. Jinak jim nezbývá, než si ji stáhnout na internetu. Přestože nabídka je velmi široká, a veškerou dostupnou českou beletrii byste asi nepřečetli ani do konce svého života, realita bude jiná.

Stačí se podívat do světa, třeba na některé stránky pro vyhledávání torrentů. Většina e-booků, které tam najdete ke stažení, jsou totiž knihy, které jejich osvícení vydavatelé poskytli v elektronické formě. Jsou to knihy vydavatelství O’Reilly, z Microsoft Press a dalších. Jejich zkopírování z přiloženého cédéčka je totiž stejně snadné jako grabnutí disku z hudbou. Takže šup s nimi na internet. Zkuste tam však cíleně najít něco jiného – třeba takové průvodce Lonely Planet jsou k dispozici jen jako špatně oskenované obrázky sbalené do PDF.

Výsledek? Pokud by nakladatelství v malé zemi, jakou je Česká republika, vydávalo hned knihy v elektronické formě, koupí si je pár lidí, ostatní je najdou na internetu.

Dopadnete jako hudební vydavatelé

Strašák v podobě hudebních vydavatelství, kterým kvůli internetu klesají tržby, se také často vytahuje. Zde jen vsuvka: myslíte si, že kdyby tyto firmy začaly před lety prodávat svoji hudbu na internetu, tak na tom dnes budou lépe? Nevěřím tomu. Kopírovalo by se stejně. I když vydavatelé mají nižší zisky než dřív, tak čím déle vydrží s fyzickými nosiči, tím to pro ně bude lepší.

U knih je to úplně stejné. Nakladatelství navíc mají obrovskou výhodu v nesnadném zpracování analogových knih pro distribuci po síti. Zatím nejsou rozšířena zařízení pro čtení e-booků, a na displeji PDA nebo na mobilních telefonech čte knížky zanedbatelná část lidí. Tohle není žádná hrozba. Obtížně kopírovatelné knihy nepotřebují žádné DRM, člověk si je buď koupí, nebo je nemá. A tohle vydrží ještě hodně dlouho.

Nakladatelství je k ničemu

Autor by podle některých lidí měl nakladatelství úplně obejít a svá díla vydávat přímo. V některých případech by to opravdu šlo. Jenže nakladatelství má nezanedbatelnou roli v tom, že nevydá každý nesmysl, který mu někdo nabídne, vybírá si ta nejlepší díla. Během výroby také proběhne řada nejrůznějších korektur, a výsledek je potom mnohem lepší než původní autorský text.

A když už nic jiného, nakladatelství autorovi zaplatí. Jen ti skutečně nejlepší by byli schopni vydělat si napřímo, zvlášť když na internetu se psaný text automaticky chápe jako něco, co musí být k dispozici zdarma. Každý není Nohavica a nemůže si vydat CD ve vlastním nákladu. Autor knihy si navíc nemůže vydělat koncerty.

Vydavatelská firma zajistí výrobu, distribuci, propagaci... Jistě, nechá si za to zaplatit, stejně jako knihkupci, ale své z toho má i autor. Každý nechce pracovat stylem open-source; psaní je časově náročné a je třeba živit sebe i rodinu.

Nakladatelé se nemusí bát

Sám jsem na elektronické knihy přešel už před mnoha lety. Na dovolené si už od té doby nemusím tahat deset kilo knížek, které potom stejně musím přečíst třikrát. Stačí mi kapesní počítač a dnes už jen mobil. Knihy ale samozřejmě kupuji stále, protože nabídka e-booků není dostatečná a čtení z analogové předlohy je navíc mnohem příjemnější.

Nemyslím si, že by se nakladatelé měli obávat úbytku čtenářů kvůli většímu rozšíření pirátských elektronických knih. Na své straně mají oproti vydavatelům hudby a filmů několik jednoznačných výhod. Třeba i tu poslední: knihy jsou pěkné a krásně voní. Zkusili jste si někdy čichnout k cédéčku?

Rozhodl jsem se, že k tomuto článku nepovolím diskuzi. Nebojím se, že by se zvrhla jako u některých jiných témat. Důvod je ale jednoduchý: neodpustil bych si ji sledovat, reagovat, a asi bych potom toho v práci moc neudělal. Děkuji za pochopení. Pokud by však někdo ze čtenářů svou reakci sepsal formou článku, rádi mu ho vydáme.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Open source

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje