Proč používáte RAR?

Občas mi přijde archiv RAR. Vím, co s ním, ale vědí to všichni?
Proč používáte RAR?

Klepněte pro větší obrázekTohle je další věc, které už dlouho nerozumím. Proč hodně lidí, z toho dost počítačově velmi zdatných, stále pro komprimaci používá formát RAR místo ZIPu? Sám s ním nemám problém, Servant Salamander, který používám, si s archivy RAR bez problémů rozumí. Ale co ostatní?

Představte si, že jste běžný uživatel Windows, žádný odborník. Dostanete e-mailem archiv RAR, a netušíte co s tím. Klepnete na něj, Windows ohlásí, že tuto příponu neznají, nabídnou výběr programu pro otevření souboru nebo radu, nebo možnost vyhledat vhodný program pomocí webové služby.

Klepněte pro větší obrázek 

Myslete na lidi

Co zkusí běžný uživatel, který nemá v počítači žádný program, který pracuje s formátem RAR? Zkusí webovou službu. Ta mu oznámí, že v češtině nic pro RAR neexistuje, a doporučí anglické stránky, které nabídnou dva programy:

  • WinRAR: cena 30 eur
  • WinAce: cena 29 dolarů

Co udělá uživatel? Soubor RAR smaže. Přitom Windows, když bereme jen nejpoužívanější operační systém, už dávno standardně pro archivy podporuje formát ZIP. Dokáže ho rozbalit, dokáže ho i vytvořit. Proč používat RAR?


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (29) Další článek: DVD rekordéry s diskem: ušetřete za placky

Témata článku: Web, Windows

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší