Proč nezáleží jenom na kurzu měn

Často dostáváme připomínky ze Slovenska ohledně ceny předplatného časopisů. Jenže ono zdaleka vůbec nejde jen o přepočet kurzu.
Proč nezáleží jenom na kurzu měn

Klepněte pro větší obrázekVčerejší mail od slovenského předplatitele obsahoval tuto myšlenku: proč stojí na slovensku předplatné 1850 Sk a v Česku jen 979 Kč, když kurz není 1,889. Odpovídal jsem mailem, ale napadlo mě, že by to mohlo zajímat více lidí.

Tak tedy předně je důležité říct, že cena každého produktu odpovídá místním podmínkám – to platí celosvětově a dokonce i v Evropské unii. Samozřejmě, že vůbec nepočítáme cenu nějakým přepočtem kurzu. Je to úplně jinak: my z Česka prodáváme naší slovenské pobočce zboží za přibližně nákladové ceny – toto je tak jediné místo, kde se může projevit kurzový rozdíl měn. Dále ovšem cenu stanovuje slovenská pobočka s ohledem na výši DPH (na Slovensku 19 % a v Česku zatím 5 %, od 1. ledna 9 %), výši poštovného (u nás nominálně přibližně poloviční, se započtením kurzu tedy skoro třetinová), samozřejmě slovenská pobočka si na sebe musí vydělat a také generovat zisk (zkrátka nejsme charita).

Rozumím tomu, že se to Slovákům nelíbí. Mně se také nelíbí, že elektronika (a už i některé potraviny) stojí v Německu méně. Že „naše“ Škoda Octavia při přepočtu kurzu stojí v Česku skoro nejvíce. Že elektronika zakoupená v USA stojí i polovinu a vyplatí se nechat si ji poslat letecky.

Takže naopak rozumím tomu, že Slovákům se nelíbí, že hamburger v Bratislavě stojí v přepočtu víc, než v Brně nebo v Praze, nebo že Computer vyjde tak draho. To je ale tržní hospodářství, to je nabídka proti poptávce.

I kdyby obě naše země přešly na euro (a Slovensko to pravděpodobně stihne o několik let dříve), tak pokud nebudou zcela rovné podmínky (stejné daně, stejná DPH, jeden distributor, jedno „celoevropské“ poštovné), budou se muset ceny vždy lišit.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Váš názor | Prožijte vánoce sedmkrát bezpečněji

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší