Proč (ne)kupovat originální DVD

Zakoupení filmu na originálním DVD by mělo přinášet samé výhody - alespoň bych to za ty peníze čekal. Nepřináší.
Proč (ne)kupovat originální DVD

Klepněte pro větší obrázekHned dopředu napíši, že stahování nelegálně vystavených filmů z internetu mě zrovna moc nebaví. Ani nejvyšší "div-iksová" kvalita běžná na internetu není DVD kvalita a já mám moc velkou televizi na to, abych se díval na čtverečkované filmy (dost na tom, že od zavedení digitálního vysílání mám čtverečkovanou jedničku, dvojku, ČT24 i Novu, o ČT4-Sport nemluvě).

Dokonce jsme si domů záměrně pořídili DVD přehrávač bez DivX (v době, kdy jsem jej pořizoval, nebyl DivX v přehrávačích rozhodně běžný) – protože k čemu by mi to bylo. Pár filmů na originálním DVD už jsem tehdy měl a další jistě brzy přibudou.

Nicméně zdaleka ne každé originální DVD si pouštím rád. Naposledy jsem se "vytočil" v pátek u Vratných lahví. Tak já blbec si nestáhl z internetu verzi pro Ministerstvo vnitra (nebo které ministerstvo to bylo), já blbec zaplatil čtyři stovky za originál. A já blbec se v pátek musel čumět na klip "pirátství je zločin" a další tři upoutávky na jiné filmy. Pominu fakt, že "product-placement" ve filmu je neuvěřitelně trapný a otravný. Ale sledovat před filmem reklamy, když jsem za film zaplatil, se mi opravdu nelíbí. Navíc reklamy znovu uvidím, až DVD znovu vložím do mechaniky, protože můj starý dobrý přehrávač si nepamatuje nastavení minulých disků. A reklamy jdou jen zrychlit, nikoli přeskočit nebo přejít do menu.

Samozřejmě tedy bude následovat kopie – vyrobím si svoje DVD, kde bude jen film, který se začne přehrávat ihned po vložení do přehrávače. Nechci reklamy, nechci ani jakási menu - chci film. U pohádek to je dokonce nutnost – protože dvouletá dcera si bez problémů umí vložit DVD do přehrávače a zapnout televizi a následně logicky očekává, že pohádka začne.

Jenže, pokud si tedy musím DVD kopírovat, abych se v klidu mohl dívat na film, a když tato kopie někdy musí mít horší kvalitu, protože je potřeba ji na 4,3GB médium zmenšit, kde je ta výhoda originálního DVD za čtyři stovky?

Takže žádná originální DVD. Film si příště půjčím v půjčovně, pro vlastní potřebu si udělám kopii "a nazdar". Je to legální, levné a jediné, co nebudu mít, je pěkná krabička. Ale nebudu poslouchat, že piráství je zločin a koukat na reklamu na filmy, které nechci vidět.

(P.S.: Ano, vím, že hodně čtenářů našich časopisů nám píše, že časopisy jsou plné reklam a oni si zaplatili za obsah, ne za reklamy. Oukej, beru. Tak doporučuju: stejně jako já si najděte cestu, jak se k obsahu dostat legálně bez reklam. Však každý máme možnost volby a stejně jako mě nikdo nenutí kupovat DVD, tak čtenáře nikdo nenutí kupovat časopis...)


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (11) Další článek: DVD rekordéry s diskem: ušetřete za placky

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší