Proč mít radost, že byl Office Open XML standardizován

Formát Office Open XML se stal standardem ISO. Proč je to dobrá zpráva?
Proč mít radost, že byl Office Open XML standardizován

Klepněte pro větší obrázekOrganizace ISO dnes oznámila, že formát Office Open XML byl uznán jako oficiální standard. Píšou o tom úplně všechna média zaměřená na IT, diskuze se plní nesouhlasnými příspěvky; ostatně jako vždy, když se jedná o úspěch Microsoftu. Myslím si ale, že bychom měli být rádi.

Vždyť jste vyhráli!

Bohužel mám pocit, že velká část reakcí, které s rozhodnutím standardizovat Office Open XML nesouhlasí, vychází z jednoduchého předpokladu „Je to Microsoft, musí to být špatně.“ Hodně lidí si podle mého názoru neuvědomuje, že dnes IT svět dosáhl pokroku, po kterém už léta volal.

Ať se nám to líbí nebo nelíbí, formáty, které se používají, neurčuje jen fakt, že jsou oficiálně standardizované. Důležité je to, co lidé opravdu používají. Proto se textové dokumenty posílají ve formátu DOC, tabulky v XLS, opravdovým standardem pro prezentace je PPT. A vůbec žádná norma s tím nic neudělá.

Léta byl Microsoft – celkem oprávněně – kritizován za to, že tyto formáty jsou binární a nedokumentované, že je velmi těžké dostat se k jejich specifikaci. Konkurenční produkty potom měly problémy s jejich zobrazením, a to také posilovalo pozici Microsoftu.

Tyto problémy nyní odpadnou. Microsoft začne podporovat svůj formát Office Open XML, který byl označen jako standard. Kdokoli může vzít jeho specifikaci a implementovat ji do svého programu. Balíky typu OpenOffice.org budou moci bez problémů zobrazit soubory vytvořené uživateli v programu Microsoft Office, přestanou být se svým ODF nekompatibilní se zbytkem světa.

Změna nebyla nutná

Znám snad všechny argumenty lidí, kteří s těmito názory nesouhlasí. Proč se dělá druhý standard, proč byl standardizační proces takový, jaký byl... Najdete je v desítkách variant v každé diskuzi na toto téma. Uvědomme si ale, že Microsoft mohl i dál se svou naprostou většinou uživatelů bez obav používat své původní formáty. Téměř všichni by si dál navzájem rozuměli, neměli by potřebu nic měnit.

Standardizace Office Open XML je zkrátka velmi dobrá zpráva pro uživatele z druhého konce barikády.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?