Proč mám rád Linux? Protože se dnes už neobejdu bez opensource

I u nás v redakci najdete uživatele a milovníky operačního systému Linux.
Proč mám rád Linux? Protože se dnes už neobejdu bez opensource

Klepněte pro větší obrázekS Linuxem jsem se poprvé setkal kdysi na přelomu milénia, tedy poměrně pozdě. Tehdy byl „trendy“ RedHat a jeho řada 6 a 7. Pamatuji si velmi dobře, jak se mi nedařilo zprovoznit vytáčené připojení k internetu v Guinness (RH 7), jak jsem objevoval pro mě zcela neznáme prostředí KDE v Seawolf (7.1), ale to už přišla Valhalla (7.3) a později Psyche (8.0). Byla to ta doba alternativ a objevování. Poměrně nepoužitelný kancelářský balík StarOffice vystřídal komunitní a otevřený OpenOffice a já přešel z ASP „1.0“ na svatou trojici PHP, Apache, MySQL.

Linux mám rád především z toho důvodu, že nastartoval cosi, co je dnes zcela přirozené – dostupnost opensource pro mnoho platforem a především dostupnost freeware. Kolik kvalitních programů mohl člověk získat zdarma před osmi lety, aniž by takový program nebyl vybaven tunou reklamních bannerů nebo skrytého malware?

V dnešní době tak při troše googlování najdete na internetu alternativu téměř ke každému komerčnímu programu. Nemusí to být pouze webový server Apache nebo výborná databáze PostgreSQL. Je to také zmíněný OpenOffice, vektorový editor Inkscape, GIMP, Blender a desítky prohlížečů obrázků. Jsou to však také projekty Mozilla Fundation a dnes i Opera.

Samozřejmě vždy platilo a vždy také platit bude, že nic není zadarmo. Ani opensource a obecně zdarma dostupný software není zadarmo. K takovým aplikacím totiž zpravidla nemáte možnost získat oficiální podporu a nemáte jistotu, zda-li nebude vývoj programu pozastaven. Týká-li se to osobního počítače v domácnosti, jistě to není problém, pokud však takový software hodláte implementovat v podnikové síti s několika stovkami počítačů, nemusí se to managementu příliš zamlouvat.

Opensource však žije a je spravedlivě populární.
Linux vytvořil z opensource celebritu.
Opensource dal impulz k tvorbě komunit a zdarma dostupného software.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Váš názor Další článek: Slavný Palm zavírá své obchody

Témata článku: Linux, Opera

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší