Opera: žalobníček žaluje, pod nosem si maluje

Opera se nezbláznila, píše se o ní teď víc, než kdyby vydala nový prohlížeč. Nic to ale nezmění na tom, že lidé její produkt nechtějí používat.
Opera: žalobníček žaluje, pod nosem si maluje

Klepněte pro větší obrázekZprávu o záměru firmy Opera stěžovat si na Microsoft u Evropské komise, jste si už na Živě mohli přečíst. Opera chce, aby prohlížeč Internet Explorer přestal být součástí operačního systému Microsoft Windows. Odůvodňuje to snahou o svobodnou volbu uživatelů.

Vžijme se do kůže Opery. Přestože z technického hlediska je její prohlížeč výborný, svým podílem se pohybuje stále v jednotkách procent. A to i přes to, že před časem opustila placenou verzi a prohlížeč uvolnila k bezplatnému používání. To asi naštve. A když se už kdysi povedlo Microsoft donutit, aby vydával Windows bez Media Playeru, může se to povést i v tomto případě.

Pokud Opera bude úspěšná, dopadne to nejspíš stejně jako u Windows Media Playeru. I když existuje verze Windows, která ho neobsahuje, v mnoha internetových obchodech vůbec není, v dalších má neznámé dodací lhůty a je dražší než neočesaná Windows. Verze operačního systému bez internetového prohlížeče nemá šanci na úspěch.

Ale i kdyby se to nepovedlo, i tak bude celá akce úspěšná. Však si zkuste v Google News najít spojení Opera Microsoft. Opera má větší reklamu, než kdyby vydala úplně novou verzi svého prohlížeče.

Microsoft nemá monopol

Nechci odhadovat, jak Evropská komise rozhodne. Ochrana evropského trhu pro ni občas bývá důležitější než zdravý rozum, navíc Opera je norská firma, a to také přidává body proti americkým gigantům.

Opera ale přehlíží fakt, že za svůj mizivý podíl si může sama, nemůže to na nikoho shodit. Je zde totiž Firefox, který se ze stejné pozice a za stejných podmínek jako Opera za několik let dostal do stavu, kdy konkuruje Internet Exploreru. Nedokázal to žalováním silnému tatínkovi, ale svou prací. Nabídnul produkt, který uživatelé rádi používají.

Proč lidé nepoužívají Operu? Co jim na ní vadí? Proč raději stáhnou a nainstalují Firefox, když chtějí opustit Internet Explorer nainstalovaný přímo v systému? To jsou otázky, které by si Opera měla klást. A pokud chce změnit svůj podíl mezi prohlížeči, měla by s tím něco začít dělat u sebe.

Když jsem četl diskuze u článků, které na toto téma vyšly, zdá se mi, že Opera tímto krokem u svých fanoušků nezískala body. Žalování není dobrá vlastnost, ani když je cílem „zlý Microsoft“.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Další článek: Oživeno: Opera žaluje na Microsoft kvůli integraci Internet Exploreru do Windows

Témata článku: Microsoft, Opera

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači