Open-source nikdo nechce a pokutuje se tak Microsoft

Open-source nikdo nechce a pokutuje se tak Microsoft

Klepněte pro větší obrázekAféru ohledně uložené třetí pokuty Microsoftu ze strany Evropské unie jistě zaregistroval každý. 899 miliónů eur není málo peněz, a i když Microsoft tvrdí, že hodlá tuto sumu zaplatit, divím se mu proč.

Evropská unie v tomto případě (a v problematice IT obecně) vystupuje jako takový světec, kteří chce šířit své osvícené myšlenky, standardy a další blahodárné skutky do všech koutů ve všech členských zemích. Vidinou dobra je u nich zejména open-source, interoperabilita a standardy formátů dokumentů. Všechno má však svoje ale.

Hlásná trouba Evropské komise tvrdí, že je třeba posílit interoperabilitu a podpořit evropské společnosti zabývající se výrobou softwaru. Rovněž se přiklání k myšlence otevřeného softwaru a formátů dokumentů. Bohužel, místo toho, aby tedy v praxi ve svém rozsáhlém byrokratickém systému aplikovala přechod na open-source kancelářský balík, internetový prohlížeč či operační systém, raději zaplatí licence americkému Microsoftu za produkty stejného ražení. Peníze z něj však zpětně vytáhne na pokutách. Jednu z částí open-source, tedy prakticky nulovou pořizovací hodnotu aplikací, vlastně v podstatě aplikuje.
Spekuluje se o standardizaci otevřených formátů dokumentů, uzavřenému Microsoftu přeci nemůže být jeho nadvláda dále tolerována. Jeho dokumenty jsou nepsaným standardem, který bez problémů vždy a všude funguje a většina uživatelů ho používá. Místo standardizace těchto formátů a přizpůsobení se menšiny se ale bude neustále tlachat o standardizaci těch, které nikdo ani pořádně nezná a nikdy jejich podpora nebude tak dobrá, jako v případě Microsoftu.

Evropská komise mi připadá jako banda puberťáků, kteří si ještě nestačili najít své zaměření a vyznání a hlásí to, ale myslí si ono. Platí za produkty Microsoftu, ale navenek vystupuje proti němu a šíří slávu open-source.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Microsoft, Open source

418 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hatred 20. 6. 2008 8:28:30
    ale Vas text - "Jeho dokumenty jsou nepsaným standardem, který bez...
  • Ondřej 7. 4. 2008 16:51:07
    Tak kolik asi Microsoft dal redaktorovi za tento prispevek...?
  • Stach 7. 4. 2008 13:27:04
    Jo, o pubertu tady jde, ale jen v případě autora článku. Ono si stačí...
Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky