O Wikipedii a tryskových letadlech a relativnosti

Věříte na Wikipedii? Já jo. Ale asi přestanu, jelikož si začínám připadat jak ovce.
O Wikipedii a tryskových letadlech a relativnosti

Klepněte pro větší obrázekCelý svět si dnes blaženě užívá luxusu jménem „wiki“. Na Wikipedii najdete opravdu všechno od standardizované velikosti párku až po rozměry hrudníku famózních zpěvaček se rty plnými botoxu. Wikipedii dnes citují dokonce už i americké soudy a vydavatelé nejrůznějších oxfordských slovníků v depresích žvýkají bezcenné papírové štosy dvacetisvazkových encyklopedií s nicotnou prodejností.

Jeden chytrý pán, jmenoval se Pilát Pontský, kdysi položil řečnický dotaz „Quid est Veritas?“. Já se ptám sám sebe na totéž. Nedávno jsem si po dlouhé době totiž koupil pěknou knížku. Jmenuje se Stručná historie téměř všeho a pojednává opravdu téměř o všem, o světě kolem nás, o kvantové fyzice, o kvarcích, o nejrůznějších teoriích a hypotézách, na které jsem již dávno zapomněl, a které mi chce Bill Bryson, eufemisticky řečeno „jako zapomětlivému čtenáři“, šetrně připomenout.

Na stránce 280 jsem se konečně prokousal ke kapitole, která pojednává o atmosféře. A právě na této stránce, v 17:35 SEČ poblíž brněnského „Maliňáku“, jsem narazil na větu v tomto znění:

„Tryskové letouny, jež létají obvykle ve výšce 10 000 až 12 000 metrů, se mohou pohybovat rychlostí až 290 kilometrů za hodinu a výrazně ovlivňovat počasí na celých kontinentech, přesto jsme o jejich existenci neměli tušení, dokud v nich nezačali během druhé světové války létat piloti.“

Z výše uvedeného soudím, že nad námi neustále a odjakživa létají jakési tryskáče, ale víme o nich teprve posledních 65 let, neboť jejich prázdné kokpity tehdy poprvé osedlali nebojácní piloti RAF.

Bill Bryson se pravděpodobně nespletl, jelikož, a to mohu na straně 280 opravdu zcela upřímně potvrdit, Bill je chytrý novinář a autor mnoha bestsellerů. Spletla se asi paní překladatelka a já se začínám obávat, že všechno to moudro, co jsem posledních 14 dní dychtivě hltal, může být zcela chybné, že to také bylo všechno nějaké tryskáčové. Všechno špatně! Zpátky na stromy!

A tak nevím. Pletou se podobným způsobem i autoři zářezů na Wikipedii? Nebo jsou to naopak pochodně ryzí pravdy, které pro pravdu a nic než pravdu tráví dlouhé noci u obrazovek monitorů studiem? Nebo ty pravdomluvné záznamy tvoří studenti, kteří dostanou za odfajfkovaný termín na wikislovníku zápočet. Nevím. Netuším. Ale věřím, možná slepě, v pravdomluvnost domény ORG.

A jak že je to s těmi tryskáči? Ony to nejsou tryskové letouny, alebrž tryskové proudy vzduchových mas, tzv. „jetstreams“, díky nimž je vždy jedna cesta trasy NY – Prague levnější, jelikož se spálí méně leteckého paliva, ale o tom nám aerolinky asi raději nic neříkají, jelikož ví, že my jsme wikilidé.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (4) Další článek: Kingston uvedl klíčenku „dva v jednom“

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší