Nokia: Open-source vývojáří by se měli naučit pravidla byznysu

Ari Jaaksi, viceprezident Nokie, v Berlíně nechápavě kroutil hlavou nad filozofií open-source.
Nokia: Open-source vývojáří by se měli naučit pravidla byznysu

Ari Jaaksi, viceprezident společnosti Nokia pro software a open-source, vystoupil v úterý na konferenci Handsets World v Berlíně s poměrně kontroverzní přednáškou, která vnesla vzruch do komunity svobodných vývojářů (nikoliv zednářů).

Open-source programátoři, kteří se chtějí zapojit do vývoje mobilních platforem, by se podle Jaaksiho měli naučit pravidlům byznysu a neměli by se bránit technologiím a praktikám jako nechvalně známý DRM (Digital Rights Management), IPR (Intellectual Property Rights), blokování SIM karet aj.

Jaaksi sice uznává, že podobné praktiky jsou v rozporu s filosofií „otevřeného kódu“, ale dodává, že jsou zároveň nedílnou součástí dnešního mobilního průmyslu, který funguje na poněkud jiných základech, než stařičká idea otce GNU, Richarda Stallmana. „Jako zástupci mobilního průmyslu plánujeme používat open-source technologie, nejsme ale připravení hrát podle jejich pravidel“, prohlásil mimo jiné.

Jedním ze svobodných projektů, na kterém se Nokia podílí, je i na Linuxu postavená kapesní platforma Maemo, kterou Nokia používá s internetovým tabletem řady N800. Ve spojitosti s Maemo si Jaaksi posteskl nad skutečností, že zatímco Nokia ve svých laboratořích budovala svoji vlastní větev pro N800, to samé dělala i komunita. Podle Jaaksiho ale takový postup vede pouze k fragmentaci trhu, každý chce mít totiž vlastní verzi svobodného systému, chce si ji upravovat a vylepšovat a to je přeci špatně (!?).

A ještě jeden kyselý hrozen musel Jaaksi ve svém vystoupení skousnout. Když totiž na počátku roku Nokia oznámila, že koupí norskou společnost Trolltech, domnívala se, že získá i podstatnou výhodu ve světě open-source. Trolltech je totiž autorem C++ knihovny Qt, na které je postaveno například celé uživatelské rozhraní unixového grafického desktopu KDE. Trolltech je nakonec také externím členem think tanku LiMo Foundation, sdružení, které vyvíjí univerzální linuxové prostředí pro široké spektrum kapesních zařízení. Bohužel pro Nokii, LiMo ani Maemo Qt nepoužívají, oba projekty naopak sáhly po konkurenčním řešení GTK, které pro změnu používá zase desktopové prostředí Gnome. Členem LiMo Foundation je například i Mozilla Corporation.

Tak trochu uraženě pak může vyznít Jaaksiho závěrečné vyjádření pro server Silicon.com, kde podotýká, že nejlepší platformou pro vývoj aplikací pro chytrá mobilní zařízení je beztak proprietární Symbian, ve kterém má Nokia největší podíl.

Zdroj: BusinessWeek


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (83) Další článek: Google a Yahoo oznámili počátek spolupráce v internetové reklamě

Témata článku: Open source

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší