Na Linuxu jede 66 % firemních desktopů a počet uživatelů prudce stoupá: Ani ve snu, pane kolego!

O tom, jak Linuxový fanatizmus vede ke zjevné dezinterpretaci jednoho nevýznamného průzkumu.
Na Linuxu jede 66 % firemních desktopů a počet uživatelů prudce stoupá: Ani ve snu, pane kolego!

Klepněte pro větší obrázekNa jinak seriózním serveru DesktopLinux.com se objevila zajímavá analýza. Její autor, Steven J. Vaughan-Nichols však evidentně nedával pozor na základní škole, kde jej učili číst grafy a chápat psaný text. Je již jen otázkou, zda se v USA vyučuje něco, jako správná interpretace informací.

Zdrojem analýzy je anketa Linux Foundation, která každoročně zkoumá prostředí světa Linuxu. Sama o sobě je pěkným a hodnotným zdrojem informací o nasazení nejdiskutovanějšího a přitom na úrovni tržního podílu prakticky stagnujícího alternativního operačního systému. Čím se však stala v rukách páně Vaughan-Nicholsových?

Vaughan-Nichols otvírá svou rozvahu konstatováním, že Linux v roce 2007 používalo více lidí, než kdy jindy, neboť počet osob participujících na výzkumu se zdvojnásobil – z deseti tisíc o rok dříve. Máte, podobně jako já, pocit, že s nárůstem uživatelské základny nemusí mít více účastníků ankety naprosto nic společného? Anketa byla dobrovolná, zcela jistě o ní vědělo více lidí než minulý rok a v žádném případě se počet uživatelů Linuxu nezdvojnásobil, jak by se mohlo zdát. Dá se to totiž i obrátit: Pokud autor pracuje s předpokladem zachování podílu uživatelů Linuxu participujících na této anketě, což dělá a je to špatně, penetrace Linuxu by se za poslední rok opravdu musela zdvojnásobit! A tady něco smrdí.

Z čísel, která vyjadřují podíly účelu, k němuž je Linux používán, definuje Vaughn-Nichols jeho tržní podíl. Jinými slovy, pokud výsledky průzkumu říkají, že Linux je v 66,1 % společností používán jako desktopový systém, autor dedukuje, že se jedná o aktuální tržní podíl Linuxu na desktopech ve firmách po celém světě. K smíchu!

Faktem je, že jde o využití v části firem, jejichž zaměstnanci se účastnili ankety. Jinými slovy anketa popisuje situaci, kdy 66,1 % firem, jejichž zástupci v anketě odpovídali, vlastní alespoň jednu linuxovou pracovní stanici bez ohledu na to, že vedle ní se nachází třeba tisíce stanic s jinými systémy. Jak vás vůbec, pane kolego, mohlo napadnout prohlásit, že Linux má (byť ve firmách) 66% tržní podíl na desktopech? To zaslouží mokrý hadr na čelo.

Pokud je Linux nasazen ve firmách, je nasazen ve velkém, hurá, oslavujme! Mezi firmami, které mají alepsoň jeden linuxový desktop (ha, najednou to kolegovi došlo) je 40,6 % takových, které mají Linux na více než polovině svých desktopů a „pouhých“ 57,5 % těch, které mají na více než polovině desktopů Windows. Úžasná to čísla, než ale linuxáci štěstím bez sebe vyskočí ze židlí, měli by číst dál.

Z Vaughn-Nicholsova textu totiž nelze zjistit, kolik takových firem vlastně je! Moc pěkně se argumentuje s čísly, k nimž není žádné srovnání, moc pěkně se argumentuje bezrozměrnými procenty, že? No, řekněte, nepůsobí tato procentíčka jako rajská hudba na duši každého alternativce?

Když už si ono srovnání ve výsledcích ankety najdeme, zjistíme, že je opět zcela mimo realitu - tedy je zkresleno tím, že anketa byla projektem takříkajíc „národ sobě“, neboli linuxáci linuxákům. Mimo komunitu by jistě nikdo nevěřil tomu, že ve čtvrtině všech firem má Linux více než čtyřicetiprocentní podíl na pracovních stanicích. V průzkumu ovšem toto nasazení vyšlo 5 738 ze 20 000. Navíc samozřejmě nevíme, jestli se z každé firmy účastnila jen jedna osoba.

Uvedená čísla neznamenají, že Linux jde Windows s párprocentním rozdílem po krku a v dohledné době je dostihne a převálcuje, jen nechte na hlavě. Ve skutečnosti znamenají pravý opak: I v průzkumu provedeném mezi příznivci Linuxu vítězí v praktickém nasazení na pracovních stanicích s odstupem stále Windows.

Pane kolego, proberte se.

Všimněte si, prosím, že jsem nikde v textu nesrovnával výhody či nevýhody Linuxu a Windows. Nedehonestuji Linux, dehonestuji práci autora zmiňované analýzy. Jelikož nechci zakazovat diskuzi dopředu, musím speciálně pod tímto kontroverzním článkem požádat případné diskutující, aby si velmi pozorně (nejlépe vícekrát) přečetli následující řádky:


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Linux, Ankety

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje