Microsoft se každý měsíc rozroste o 10 000 nových serverů

Až si příště budete stahovat záplatu z Microsoft Update, vzpomeňte si na tento článek.
Microsoft se každý měsíc rozroste o 10 000 nových serverů

Na webu Data Center Knowledge se objevila celkem zajímavá informace. Ačkoliv Microsoft tají detailní informace o svých ohromných datacentrech, Debra Chrapaty, viceprezidentka Microsoft Global Foundation Services, se na konferenci Microsoft Management Summit podělila s publikem o informaci, podle které se v současné době zvětšuje počet serverů každý měsíc o deset tisíc nových instalací.

Aby toho nebylo málo, tento počet se má v příštích letech dokonce zdvojnásobit. Ostatně není se čemu divit, Microsoft zrovna prožívá boom na webu. Windows Live služby podle Billa Gatese používá na 400 milionů uživatelů a číslo se jistě zvedne s globálním uvedením webového úložiště SkyDrive, které nabízí 5GB bezplatný prostor. To samé platí o službě Mesh. Zatímco Mesh si můžete za pozvánku vyzkoušet už dnes, SkyDrive oficiálně stále není dostupné pro středoevropský region, ačkoliv není problém „vygooglit“ návod, jak jej přeci jen zprovoznit.

Konečně si můžete stáhnout i bezplatné virtuální planetárium Microsoft WorldWide Telescope. Na ukázkové video z konference TED 2008 se můžete podívat zde. Zlí jazykové sice tvrdí, že Microsoft pouze kopíruje Google Sky, pravda je však taková, že kořeny Teleskopu spadají hluboko do devadesátých let.

Tyto všechny aplikace včetně datově náročného Microsoft Update si žádají velmi těžko představitelné zázemí. Tímto zázemím bude celé jedno patro nové budovy v Chicagu, které bude mít na starosti na 300 tisíc serverů.

Vraťme se tedy k tomu přírůstku deseti „kiloserverů“ měsíčně. Abyste si toto číslo dokázali představit ve skutečném světě, možná vám pomůže informace Jeffa Rothschilda z Facebooku, podle kterého takovým počtem webových serverů disponuje právě tento komunitní gigant. Skoro pětinu (1 800) pak tvoří MySQL servery, o které se starají pouze dva správci, kterým jejich český kolega asi nemá co závidět.

Sečteno a podtrženo, serverová kapacita Microsoftu se každý měsíc zvětši o celé technologické zázemí současného Facebooku. Za rok pak Microsoft vyprodukuje takových Facebooků rovnou dvanáct a s rychlejším tempem v budoucích letech dokonce dvojnásobek.

Kolik asi Microsoft vyprodukuje za měsíc Seznamů?

Volně inspirováno články: 300,000 Servers in Container Farm a Facebook Now Running 10,000 Web Servers


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (9) | Příznivci Linuxu se vezou na kampani Microsoftu

Témata článku: Microsoft

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší