Losnu nebo Mažňáka?

Losnu nebo Mažňáka? Linux nebo Microsoft? Ale o tom to přeci vůbec není.
Losnu nebo Mažňáka?

Klepněte pro větší obrázek Jakkoliv se může nezasvěcenému člověku zdát, že IT scéna je chladně formální – co také může být sexy na toku nul a jedniček – pravda je taková, že v tomto světě chlazených místností a svítících LCD obrazovek fungují naprosto stejná sociologická pravidla jako v běžném životě.

O Frantovi

Zatímco Pepa chodí každý týden na Baník, na který nedá dopustit, Lojza plní internetové diskuze příspěvky o tom, jak si pořídil nový mobilní telefon a na ruském fóru sehnal neoficiální firmware. Pepa a Lojza jako by si z oka vypadli. Mají ten svůj uzavřený svět a ty své nezpochybnitelné pravdy.

Stejná analogie platí zejména pro pubertální uživatele Linuxu. V tomto věku člověk hledá vzdor, hledá underground. Chce se odlišit od prostoduché masy, která se neobjede bez čtyřbarevného okénka a nabídky „Start“. Říkejme tomuto tvoru třeba Franta. Franta instaluje na svůj desktop každý půlrok novou verzi oblíbené distribuce, své KDE nebo Gnome má obalené do temného undergroundového tématu a kudy jde, tudy rozhlašuje, že uživatelé Windows jsou tzv. BFU (Běžný Franta Uživatel), jelikož si svůj operační systém nenastavují pomocí textového editoru Vi, jehož potenciálu zpravidla nedokáže Franta sám využít.

Franta má rád opensource, ačkoliv občas nemá nejmenší přehled o tom, jaké licence se používají a jaký je mezi nimi skutečný rozdíl. Franta propaguje volně dostupný software, sám však má na svém 100GB disku deset tisíc hudebních OGG souborů, které si stáhl z nejnovějšího torrentu, což je dle Franty nejlepší forma sdílení dat.

Linux není nedotknutelné náboženství

Linux je jistě velmi schopný systém – to nezpochybňuji. Problém ale spočívá, ostatně tak je tomu vždy, v lidském faktoru. V dnešní době platí na mnoha diskuzích jedno prapodivné dogma. Zatímco platforma Windows je v rámci dobrého bontonu vždy zpochybněna, Bůh ochraňuj ty, kteří by snad utrousili sprostého slova na Linux.

A tak mě napadá ještě jedna divoká analogie. Vzpomínáte si na více než dva roky starou kauzu karikatur Mohameda v dánském deníku Jyllands-Posten? Je Linux také nedotknutelný? Nebo je to prostě operační systém jako každý jiný? Jaké dogma prospěje světu a Linuxu více?


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Microsoft, Linux

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje