Legalnisystem.cz, aneb projekty, které nikam nevedou

Příběh o tom, proč se Linux neprosazuje, proč je pan Molčan falešný a tak podobně.
Legalnisystem.cz, aneb projekty, které nikam nevedou

Je směšné sledovat, jak se Linuxová komunita chytá každé příležitosti ukázat svojí „vyspělost“ a natřít to systému Windows. Budiž tomu důkazem všelijaké koláže tučňáka, jež ničí plochu Windows a další „legrácky“. Po spuštění protipirátské kampaně Microsoftu se samozřejmě opět našlo několik vtipálků, kteří se na celé aféře přiživovali a dokazovali si, jak je Linux na výši. Sluší se připomenout, že čísla neustále hovoří jasně a žádné z těchto dětinských aktivit k rozšíření Linuxu nepomohly a nikdy nepomohou.

Poněkud vážněji se této tématiky chytají někteří představitelé různých institucí, webů atp. Konkrétně na kauze legálních Windows se snaží zviditelnit poměrně známá postava české open-source scény, Filip Molčan. Se zaštítěním své společnosti spustil „projekt“, který se veze právě na nápadu Microsoftu, paroduje ho a pokládá obligátní otázky typu „proč Linux?“. Stejnou koncepci „proč?“ přineslo už nespočet webových projektů a jejich účinek byl nulový.
Nic z toho nemůže Linuxu nikdy pomoci a konkrétní případ svědčí pouze o obchodním smýšlení pana Molčana. Ten se snaží vystupovat jako veliký zástupce a obhájce open-source komunity, žádný z jeho projektů však nepřináší nic, co by se dalo považovat za solidní, pouze kopíruje nápady a vozí se na projektech někoho jiného. Mimo kauzy legálního systému můžeme jmenovat například jeho zainteresovanost ve standardizaci formátu dokumentů. To vše za účelem propagace své firmy, kterou samozřejmě všechna média ve svých příspěvcích uvádějí. Pokud to tak není, proč pan Molčan sám nepoužívá Linux, ale systém a produkt společnosti Apple?

Nemám vůbec nic proti Linuxu, mám ten systém jako takový rád a baví mě sledovat jeho postupný vývoj. Co však rád nemám jsou způsoby jeho propagace, které jsou logicky okamžitě odsouzeny k neúspěchu ještě předtím, než jsou vůbec spuštěny. Jsou to právě tyto způsoby, které mohou za neúspěch Linuxu co do počtu uživatelů, a které vždy budou jeho největší brzdou.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (173) Další článek: WorldWide Telescope: Vyzkoušejte si planetárium od Microsoftu

Témata článku: Linux, Open source

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší