Království za krátké SATA kabely

Klepněte pro větší obrázekMarně přemýšlím, proč se nepsaným standardem staly půlmetrové SATA kabely. A myslím, že v tom nejsem sám, proto s tím jdu na veřejnost.

Většina skládaných počítačů bydlí ve skříni typu miditower. Konektory na základní desce jsou v takovém případě dnes obvykle jen pár centimetrů od klece pro pevné disky – vzdušnou čarou nějakých deset až dvanáct centimetrů.

V mém počítači se sešly čtyři pevné disky a dvě SATA optické mechaniky. Ve skříni o výšce 43 cm tak mám nacpáno šest půlmetrových SATA kabelů - celkem tři metry v úzkých placatých červených a žlutých kabelech. Přitom na první tři disky by s přehledem stačil 15cm kabel, na třetí něco do čtvrt metru a na mechaniky už bych holt něco kolem těch padesáti centimetrů přežil. Pravda, pokud máte jeden disk a jednu mechaniku, člověka to zase tolik nepálí.

Jen se na to podívejte. Pokud odmyslíme ty kabely k mechanikám, které jsou jakž takž v pořádku, pořád to znamená u disků tvořit klubka ze dvou metrů kabelu. Vím, šlo by to smotat nějak líp, ale v téhle skříni by to znamenalo při každé manipulaci s disky všechno rozmotat a zase pracně smotávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Slibovat královstí za krátký SATA kabel je trochu přehnané, protože jsem po chvíli googlování jeden produkt, který má blízko k mé představě, objevil. Jsou to kabely AC Ryan SATA Cable 20 cm. Pominu-li fakt, že jsou zbytečně dlouhé, jsou k mání v pár e-shopech za nějakých 130-150 korun s daní za kus, a ještě s nehezkou dostupností „do týdne“. Pro čtyři disky by to teda bylo hezkých šest stovek. Za ty peníze mám klasických půlmetrových SATA kabelů minimálně pětadvacet. A nespraví to ani to, že AC Ryan Sata Cable pod UV katodou září, tyhle pitominky jsou mi celkem ukradené. Akceptovatelná je pro mne částka do padesáti korun za kus.

Americké obchody pomocí „ultra short SATA cable“ bez problémů vygooglujete. Společností, které je mají v nabídce, je několik. Velký sortiment najdete třeba na stránkách satacables.com, Centrix International, a pár dalších větších webech, na které už si ani nevzpomínám. Také na eBay se pár kousků či balíčků povaluje. Také velcí výrobci počítačů je používají ve svých sestavách – třeba Dell je, alespoň podle nabídek na eBay, vyrábí pod označením CN-0C6354.

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ale objednávat odněkud z ameriky čtyři káblíky po dvou a půl dolarech za kus mi přijde taky trochu zvrhlé (a po pravdě jsem na to i dost líný), to už snad raději zkousnu ty spletence ve skříni. Jeden SATA konektor jsem i zkusmo rozlouskl, ale po prozkoumání toho, jak je dělaný, mě na nějaké zkracování přešla chuť. Pokud se vám to zdá jako jednoduchá záležitost, vězte, že je to menší, než se na makrofotografii zdá.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Otázka do pléna je jednoduchá – uteklo mi někde něco a existuje u nás prodejce, který má krátké SATA kabely za normální ceny v sortimentu? Nebo neznáte někoho, kdo by s tím začal? Hodilo by se vám něco podobného? Sháněli jste a sehnali jste? Kde a jak? Minimálně dva lidé s tím už zkušenosti mají. Nebo myslíte, že je to uplná pitomost a půl metru je tak akorát pro všechny? Ozvěte se v diskuzi. 


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (67) Další článek: Mozilla Firefox 3 Beta 3 přichází! Vyzkoušejte nový skin

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší