Klávesové zkratky, jak bych bez vás mohl žít?

Kdybych si měl vybrat, jestli chci používat myš nebo klávesové zkratky, jednoznačně zvolím druhou možnost.
Klávesové zkratky, jak bych bez vás mohl žít?

Klepněte pro větší obrázekV diskuzi u článku Davida Polesného, který se věnoval klávesovým zkratkám ve Windows Live Messengeru, jsem si uvědomil, jak různé různí uživatelé používají jednotlivé programy. Že žádné ovládání nikdy nebude vyhovovat všem.

Osobně používám klávesové zkratky všude, kde to jen trochu jde. Je to zvyk z devadesátých let, kdy jsem v Computer Pressu začínal jako détépák a grafik. Jestli najdete staré Computery z let 1995–1997, většinou v QuarkXPressu prošly mýma rukama.

Právě QuarkXPress byl na klávesových zkratkách závislý. Kdo je neznal, nic neudělal. Tohle platí obecně o programech pro desktop publishing, protože détépák nemá čas sahat na myš, hledat nějakou ikonku nebo položku v menu. Raději stiskne čtyři klávesy najednou a pracuje.

Podobné to bylo později i v Adobe InDesignu, na který jsme přešli z QuarkXPressu. I dnes, přestože se DTP už mnoho let nevěnuji, stačí, když k těmto programům sednu. Prsty se hned začnou lomit do známého prstkokladu. Oproti tomu si ale klávesové zkratky zpaměti nijak nevybavím – když je potřebuji zmínit, musím program spustit, použít je a opsat, na co zrovna sahají prsty.

Odstřihněte myš

Také díky klávesovým zkratkám jsem teď při práci s počítačem nadprůměrně rychlý. Ale zároveň mě omezují ve výběru. Třeba konkrétně Windows Live Messenger jsem před rokem zavrhl právě kvůli tomu, že nenabízel klávesovou zkratku pro vyvolání okna s kontakty. Ani dnes to oficiálně nenabízí, až s doplňkem Plus a skriptem Enhancer.

Stejně dlouho jsem vybíral i čtečku RSS. Stále zkouším nové, obdivuji jejich funce, ale jen starý a v mnoha ohledech nevyhovující SharpReader mi nabízí nejrychlejší způsob práce s příspěvky. Pravda, ještě by to chtělo zkratku pro vyvolání okna z hlavního panelu, potom ale už na myš nemusím ani sáhnout. Během pár desítek sekund projdu všechny zprávy z desítek kanálů, které sleduji.

Na jedné straně efektivita, na druhé problémy

S klávesovými zkratkami jsou ale i další problémy. Například Adobe ve svých programech používá Ctrl + Alt pro kopírování objektu. Když chcete, aby se pohyboval přesně po vodorovné nebo svislé ose, přidáte k tomu ještě Shift. Tím se ale zároveň přepne klávesnice, s ní i poloha znaků Z a Y. A potom se člověk diví, když místo kroku zpět (Ctrl + Z) pouze přepíná režim náhledu CMYK.

Už vůbec nerozumím zkratkám v české lokalizaci produktů Adobe. Představte si, že v jedné nabídce jsou pod sebou dvě položky, které používají stejné písmeno pro rychlý přístup k různým funkcím.

Je tady řešení. Třeba právě Adobe nabízí velmi pokročilou možnost uživatelské definice klávesových zkratek. Existují také samostatné programy, které umí klávesové zkratky přemapovat. Trochu se jim ale bráním. Na vlastním počítači bych sice potom byl ještě rychlejší, ale po přechodu na jiný bych byl jako slepý.

Klávesové zkratky doporučuji všem uživatelům počítačů. Chvíli trvá, než si na ně zvyknete, potom ale většinu operací uděláte mnohem rychleji než ti, kteří musí z klávesnice napřed sáhnout na myš.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (2) Další článek: Pořádný dárek pod stromeček: našlapaná sestava

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší