Klamavá reklama aneb pozor na Wi-Fi

Výrobci Wi-Fi routerů a síťových karet rádi uvádí na pěkných krabicích svých výrobků zázračné přenosové rychlosti, ty skutečné jsou ale i mnohonásobně nižší.
Klamavá reklama aneb pozor na Wi-Fi

Postavit si doma bezdrátovou síť dnes spočívá ve dvou úkonech. Musíte zapojit Wi-Fi router do internetu a spustit jej. Zvládne to i ten nejméně zkušený uživatel, a pokud přesto narazí na nějaký problém, poradí mu triviální návod v PDF na přiloženém CD-ROMu.

2.4GHz bezdrátové sítě prostě hýbou světem a tak marketing kdejakého výrobce chrlí samé nesmysly, které osobně považuji za téměř klamavou reklamu. A kde že (naprosto) všichni klamou? No samozřejmě na rychlosti.

Na krabici každého takového síťového zařízení najdete informaci, že se jedná třeba o router pracující s protokolem 802.11g, který zvládne úžasných 54 Mb/s, tedy více než 6 MB/s. To je už použitelná rychlost i pro lokální síť, kdy chcete z jednoho počítače na druhý přenést větší objem dat. S nadšením tedy router zapojíte a ejhle, co se to stalo, rychlost přenosu bude v ideálním případě poloviční.

Klepněte pro větší obrázek
802.11g Wi-Fi router a 750GB síťový disk; tady je 3MB/s jednoduše málo

Rozdíl mezi 6 MB a 3 MB přenesených dat za sekundu je už přeci jen podstatný, pokud budete bezdrátově ukládat data dejme tomu na domácí síťový disk (NAS), 2 GB fotek z digitálního fotoaparátu se bude nahrávat dlouhých jedenáct minut.

Ještě markantnější rozdíl pocítíte, když si pořídíte router s podporou pro stále ještě návrh normy 802.11n, která by se měla dočkat konečné podoby snad koncem letošního roku. Zde jsou teoretické rychlosti opravdu téměř bez překážky, technologie totiž využívá principu MIMO, kdy jednoduše výrobce do plastové krabičky nacpe více antén a ty pak paralelně přijímají a posílají data. Konečná rychlost je pak víceméně omezena pouze počtem paralelně pracujících antén.

Klepněte pro větší obrázek
Více antének, více zábavy. Opravdu ale 802.11n router od D-Linku zvládne 300 Mb/s?

V redakci se svého času potuloval jeden „enkový“ OvisLink, na jehož krabičce bylo napsáno „up to 300 Mb/s“. To je třikrát více než běžný domácí ethernet a mé srdce zajásalo, že jsem konečně našel náhradu za pomalý 802.11g router. Mé nadšení se ovšem rozplynulo v okamžiku, kdy jsem na webu narazil na jeden z mnoha praktických testů tohoto routeru, podle kterého byla reálná rychlost pouze okolo 50 – 70 Mb/s. To je sice mnohem více než 24 Mb/s, ale také mnohem méně než avizovaných 300 Mb/s.

Wi-Fi je opravdu na dnešní poměry nechutně pomalé. Na vytvoření jednoduché domácí sítě, kterou budete používat především ke sdílenému připojení k internetu, je to ideální způsob využití, na switchování gigabajtů dat mezi počítači nebo domácím síťovým úložištěm NAS je však „géčko“ na hranici použitelnosti a „enko“ se dá s velmi, opravdu velmi, přivřenýma očima srovnávat se 100Mb ethernetem, o 1Gb konektivitě nemluvě.

Každý samozřejmě může namítnout, že je to přeci jasné, že těch 54 megabitů dosáhnete s „géčkem“ při dobré kvalitě signálu jen na fyzické vrstvě a že ten zbytek doslova „sežere“ režie všech dalších síťových vrstev, šifrování a tak dále, to mě ovšem jako zákazníka vůbec nezajímá. Mě zajímá především dialog Total Commanderu, který při kopírování souboru z jednoho místa v síti na druhé ukazuje opravdu směšné hodnoty přenosové rychlosti.

Proto zakládám Ligu za slušné krabičky a otevřeně žádám výrobce, aby ze svých krabiček smazali nesmyslné a naprosto nedosažitelné přenosové rychlosti a uváděli tam naopak ty reálné na aplikační vrstvě (FTP aj.).


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (60) | OpenSUSE 11.0 RC1: opraveno téměř 600 chyb

Témata článku: Wi-Fi

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší