Ježíška letos zastoupil eBay

Nákup fotoaparátu na eBay sliboval úsporu 50%. Sleva nakonec nebyla tak výrazná, ale stálo to za to.

Nejednou jsem slyšel, že nejlepší vánoční dárky jsou ty, které si nadělíme sami. Člověk má pak radost, že daroval a byl obdarován zároveň. Tímto vtipným moudrem jsem se zatím nikdy neřídil, ale letos jsem si takto radost udělal. Nikdo z mých blízkých by mi asi fotoaparát přes eBay nekoupil…

Nikon D40 za polovic

Už delší dobu jsem si brousil zuby na digitální zrcadlovku. Chtěl jsem foťák s vyšší kvalitou obrazu, než co mi nabízel dosavadní ultrazoom, aby byl rychlý a mohl si s ním trochu vyhrát. Zároveň jsem chtěl přístroj lehký a kompaktní, aby mi nebyl velkou přítěží na výletech. Volba padla na Nikon D40.

Klepněte pro větší obrázek
Mého srdce šampion

V českých obchodech jsem si vyhlédl set Nikonu D40 se dvěma objektivy (18-55 mm a 55-200 mm), který se koncem listopadu prodával za nějakých jednadvacet tisíc. Chtěl jsem ušetřit a tak jsem se rozhodl využít výhodného kurzu amerického dolaru a nakoupit v zahraničí. Jak jinak než prostřednictvím eBay.

Nabídek bylo mnoho. Vybíral jsem prodejce nabízející nové zboží k okamžitému nákupu. Svůj set jsem objevil u solidního prodejce za 540 dolarů. Přidal jsem ještě dvacet a měl jsem navíc značkovou brašnu Nikon, čtečku karet, pouzdro na karty a hadřík na čištění optiky. Celkem tedy nějakých deset tisíc korun, což by bylo více věcí za poloviční cenu.

Klepněte pro větší obrázek
Vybráno

Registrace a nakupování

Zatím jsem se obešel bez platebního systému PayPal, nicméně teď jsem nechtěl riskovat a PayPal účet jsem si založil. Stačí vyplnit několik kolonek a číslo své platební karty umožňující platby přes internet. Aby bylo možné PayPal účet plnohodnotně využívat, je nutné nechat kartu ověřit. A tak si PayPal vzal 50 Kč z mého účtu a připsal mi je na můj nový PayPal účet. Podle identifikačního čísla transakce jsem pak potvrdil, že je bankovní účet k dispozici a patří skutečně mně. Ale pět dní trvalo, než se transakce na mém účtu u České spořitelny objevila a já začínal být nervózní, zda mi foťák do Vánoc dorazí.

Následovala už méně komplikovaná registrace na eBay a šlo se nakupovat. V neděli 9. prosince jsem provedl objednávku. V úterý ráno už jsem našel v e-mailu vzkaz, že je balík odeslán prostřednictvím UPS a podle identifikačního čísla jsem mohl sledovat jak putuje. Večer už byl připraven na letišti v New Yorku a další den v Praze.

Celnice a pošta: děs a hrůza

Vybavit zboží a poslat ho přes oceán trvalo tedy dva pracovní dny, během třetího dne už přebírala balík celní správa. Česká byrokracie opět nezklamala – obchodníci se mohou přetrhnout, aby byla zásilka doručena co nejdříve, ale pak týden leží na celnici... Celníci mi poslali postfax, že se mám dostavit pro balíček do Prahy, abych jej „identifikoval“ – součástí postfaxu byl přitom i průvodní list od prodejce, na kterém bylo uvedeno „Nikon D40 – digital camera“. Naštěstí to šlo vyřešit po telefonu. Osobě na druhém konci jsem vysvětlil, že se jedná o digitální fotoaparát a vzhledem k tomu, že je zásilka posílána na moje jméno a soukromou adresu, nejedná o „mezifiremní“ zásilku.

Můj prodejce byl poctivý, tak jsem musel být poctivý u já a zaplatit clo a daň. S některými lze domluvit, že balík označí nižší hodnotou. Pak je ale také pojištěn na tuto sumu a pokud se mu po cestě něco stane, nedostanete náhradu. Podle uvedené ceny se pak zboží proclí, a co je ale dražší než 350 eur, to se musí proclít podle tohoto sazebníku. Výhodou je rovněž označení balíku jako dárek, který nemusíte danit. Já jsem postupoval podle pravidel, což mě vyšlo na dva tisíce.

Z celnice putoval balík na dobírku pokrývající clo a daň. Samozřejmě, že pošťák zvonil u dveří, když já byl zrovna v práci. V podvečer jsem se tedy zastavil na poště – lístek od balíku nemaje jsem doufal, že bude poštovní úřednici stačit moje jméno a informace, že tam balík musí někde ležet. Po 45 minutách únavného čekání jsem se dozvěděl, že na poště, pod které spadá moje bydliště a kam pro různé zásilky léta chodím, žádný balík není a že bude na jiné pobočce. Prý to mám uvedeno na tom lístku, co jsem dostal do schránky…

Další den jsem se vydal na speciální „balíkovou“ poštu, kde jsem strávil ve frontě řádně naštvaných lidí dalších 40 minut. Byl pátek 21. prosince, poslední pracovní den před Vánoci. Z celkového počtu přibližně osmi okének (co jsem tak viděl), fungovaly dvě. S hlasitým výlevem nadávek mě ale předběhl, stejně jako předchozí den, někdo jiný. Své už jsem nepřidával, více nadávek bych stejně nevymyslel.

Při přebírání zásilky jsem se trochu zarazil – byla oblepena izolepou České pošty. Po zběžném ohledání jsem ale usoudil, že se do krabice nikdo nedobýval, jen byly zaceleny drobné trhliny papírové krabice. Tak alespoň jedno malé plus si pošta vysloužila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A je doma, vše v pořádku

Časový průběh:

  • objednání: 9.12.
  • předáno celnímu úřadu v Praze: 12.12.
  • přebrání zásilky: 20.12. (po 45 + 40 minutách strávených ve frontě)
  • celkem: 3 dny na vybavení balíku a cestu z USA do Prahy, 8 dní na cestu z Prahy do Brna…

Foťák přečkal cestu v pořádku. Úsporou jsem přišel o klasickou záruku, nicméně u prodejce mám roční záruku a v případě velkých problémů můžu přístroj poslat zpět. Drobné opravy bych pak musel řešit platbou v českém servisu. Oproti původním 21 tisícům jsem však zaplatil o třetinu méně a ještě mám navrch značkovou brašnu, kterou bych pod tisíc korun nesehnal, a další příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah podrobněji • nabíječka zvládne evropská napětí a přívodní kabel lze snadno vyměnit (25 Kč)

Cena:

  • cena setu: 560 dolarů (cca 10 tis. Kč)
  • poštovné: 68 dolarů (cca 1200 Kč)
  • clo a daň: 2 219 Kč
  • přesná cena celkem: 14 029 Kč

Radost mi trochu pokazil aktuální pohled do ceníků některých internetových obchodů. Český distributor přišel s akcí, kdy k mému vybranému setu nabízí ještě dalekohled a to celé atakuje hranici osmnácti tisíc. Stále jsem ale několik tisíc ušetřil a kvalitní dalekohled už mám, tak jsem si tím nenechal zkazit náladu.

I když výsledek mého nákupu na eBay není tak oslnivý, jak se zpočátku zdál, přesto ho nelituji. Předně jsem ušetřil a získal jsem nové poznatky. A hlavně jsem si zpříjemnil Vánoce dlouho vysnívaným dárkem.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (66) Další článek: Skvělý vánoční dárek: hra Brány Skeldalu zdarma ke stažení

Témata článku: Internet, eBay

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně