Humbuk kolem Radeonů neutuchá

Jako bájný pták Fénix vstává z popela... Jako David vítězí nad Goliášem... Nové Radeony překvapily tak, že se zdá, že má jejich uvedení až mýtický význam.
Humbuk kolem Radeonů neutuchá
Kapitoly článku
S „vyvedeným“ koncem NDA u nových Radeonů už se déle než týden setkáváme s nadšenými nejprve preview a později oficiálními recenzemi a ještě nadšenějšími příspěvky v diskuzích. Vyrojila se řada individuí, která mají ve všem naprosto jasno a s přibývajícím časem je vše snad stále černobílejší, nové grafiky ještě lepší, a ty ostatní stále více opovrženíhodné. Jak to tak u mě bývá, začnu se pak na věc koukat o něco skeptičtěji a o to víc o ní přemýšlet a koukat i na odlišné názory.
Když se podíváte do jakékoliv diskuze, nabudete z ní dojmu, že je Nvidia v … čudu, protože ATI nabídla nejpokrokovější kartu, navrhla geniálně jednoduchý a superlevný čip, proti kterému Nvidia nemá konkurenci. Nové RV770 jsou úžasné, mrňavé, levné, úsporné, revoluční, převratné, mají takový výkon, že nikdo nemůže nic víc chtít, chybí jim jen málo k tomu, aby se vyrovnaly předraženému highendu v podobě až odporného molocha, jakým je GTX 280, a přitom jsou za fantastickou cenu. A hodná ATI je teď chrabrý chasník na koni, který dal všechna ta na něm páchaná příkoří zlé devítihlavé sani v podobě Nvidie sežrat i s úroky.
Jenže když se nad tím zamyslím, nemám v tom vůbec tak jasno a nějak mi většina z těch tezí, které se objevují, nesedí. Jsem si vědom toho, že to bude uším fanatika znít jako plácání zoufalého nvidiota snažícího se zachránit, co se dá (to je ostatně důvod, proč se zbaběle schovávám za blog a neprezentuji to jako regulerní článek :)), ale sám k něčemu podobnému nemám důvod. Karty k testům chceme zavčasu dostávat jak od AMD, tak od Nvidie, a „železo“ po testech mi doma kupodivu také nezůstává, ale putuje do dalších redakcí, které jsou na něj podobně natěšené. Nemám proč někomu stranit (a ne, není to výzva směrem k PR managerům, že odměnou za hmotné dary budou pozitivnější články). Jediný způsob, jakým se proti tomu nařčení mohu ohradit, je snad jen seznam grafických karet, které jsem si kdy koupil pro osobní potřebu. Byly to Avance logic 2301 1MB PCI, S3 Trio64V+ 1MB PCI, ATI Xpression+ 4MB PC2TV, doplněná o Yakumo Voodoo Graphics 3dfx, ATI Rage Fury 128 32MB, ATI Rage Fury 128 Pro 32MB, Manli GeForce2 Ti kvůli problémům záhy zaměněnou za Asus V8420E Deluxe GF4 Ti4200 a Club3D ATI Radeon X1950 Pro OC Vivo, 256 MB s Accelero X1, na kterém setrvávám dodnes.

Zlatá éra je tu, máme konečně vystaráno!

Cože se to tak pěkného povídá a co se mi na tom nezdálo nebo nezdá? Začneme tím, že vše prachsprostě zjednodušíme do jednoho tvrzení: „Díky Radeonu HD 4850 nastala zlatá éra, je to konečně karta, která stačí praktiky na všechno a jen blázen by připlácel na tu jedinou, jen o málo výkonnější a přitom mnohem dražší kartu.“
Čemu na tom nerozumím, když je to tak jasné? V listopadu se objevila GeForce 8800 GTS, která byla poměrně zajímavá, ale nebyla přivítaná s takovým nadšením, jako 8800 GT, protože přinášela jen o málo více výkonu za citelně vyšší cenu. Po ní přišla začátkem dubna GeForce 9800 GTX, karta velmi podobná 512MB 8800 GTS na o něco vyšších taktech. V době uvedení se prodávala o tisíc korun dráž, což považovala většina lidí jen za blbou srandu a nebrala ji vážně. Poměrem výkon/cena neexceluje dodnes, nedošlo k tomu, že by nahradila v cenících 8800 GTS, jak se předpokládalo. Levnější 8800 GTS s G92 je v cenících pořád a stále si drží tisícikorunový odstup a je tak výhodnější (i když to ve srovnání s HD 4850 za tři osm zní divně). Touto genezí se Nvidia dopracovala ke své u nás snad nejméně populární soudobé výkonné kartě.
Novinka ATI naproti tomu odstartovala s čistým štítem. Ve srovnání se staršími modely 3850 a 3870 dosáhla 4850 obrovského nárůstu výkonu a současně nabídla asi o třetinu nižší cenu, než o málo slabší GeForce 9800 GTX. Tím zvítězila na obou frontách a bez debat se stala nejvýhodnější a nejvýkonnější smysluplnou kartou současnosti, ze které jsou všichni přímo nadšení. STOP! Jakže to máme s tím výkonem? V průměru je o málo lepší, než u 9800 GTX. I když by vám řada lidí přísahala, že při 30 fps okem poznají, která ze dvou karet je o dva snímky pomalejší, nemyslím, že by tohle dokázali potvrdit při slepém testu. Co víc, 9800 GTX je oprášenou (asi o 5 % výkonnější) verzí více než půl roku staré 8800 GTS na konzervativních taktech.

Takový výkon už stačí fakt každému

Obdobný výkon, jako má HD 4850, který přece „každému musí stačit“, za příjemnou cenu, tu máme minimálně půl roku. Jaktože si toho, že na trhu vlastně máme kartu, která stačí na všechno, nikdo nevšiml dřív? A je to vážně důvod k bujarému veselí, když jde o první čip ATI, který po bezmála dvou letech překonává G80 z GeForce 8800 GTX (ano, Nvidia svou G80 taky ničím „nevydrtila“, ale měla k tomu důvod?).
Proč je teda kolem výkonu Radeona HD 4850 takový humbuk? ATI nám nabízí totéž co Nvidia za vynikající cenu! STOP! Jak že je to s tou cenou a proč ATI zvolilo zrovna takovou? Mají nás rádi a záleží jim na nás! Ale kdež, tak žhavé to nebude. GeForce 8800 GTS s 512 MB paměti se prodává již půl roku. Od té doby její cena klesla z osmi až deseti tisíc lehce nad čtyři. O něco horší je to u 9800 GTX, ale i ta se s cenou dostala někam k pěti a půl tisícům. Jaký by tedy mělo význam pro ATI, která táhne zákazníky především na poměr výkon/cena, uvádět kartu, která půl roku po Nvidii nabídne jen minimální přírůstek výkonu a podobnou cenu? Kolik potenciálních zákazníků z této cílové skupiny zbylo po půl roce, co nás zastihla smršť výkonných a výhodných karet, jako Radeon HD 3850, 3870, GeForce 9600 GT, 8800 GT a GTS? A co by přimělo tyto lidi, sáhnout po grafice s výkonem GeForce 9800 GTX za podobnou cenu, jako má 9800 GTX? Zbývalo tedy ATI vůbec něco jiného? Ale ano, mohla Radeon HD 4850 uvést za stejnou cenu a doufat, že se někteří při nákupu nové grafické karty rozhodnou pro červenou. U nás je trochu nestandardní situace, ale z grafů a z úspěchů GeForce v dobách, kdy měla ATI výkonem navrch, je jasné, že se ATI kupuje především kvůli poměru výkon/cena a Nvidia se kupuje prostě proto, že je Nvidia – podobně, jako je tomu u Intelu. ATI mohla nabídnout nové Radeony 4850 o málo levněji, aby paběrkovala mezi zbytky váhajících zákazníků vyčkávajícími na tu pravou chvíli. Nebo mohla oslovit spořivější, ale o poznání větší skupinu zákazníků, kterým připadala GeForce 8800 GTS či 9800 GTX příliš drahá, k čemuž se nakonec rozhodla – pro nás příjemná zpráva, a od ATI nakonec rozumné rozhodnutí.

„Nvidia je v háji, ATI jí jedním tvrdým úderem odrovnala všechny karty…

ze kterých Nvidia posledního půl roku žije a zůstanou jí jen oči pro pláč.“ Hm... taky zajímavé. Nvidia má půl roku G92. A asi by nebyla moc prozíravá, kdyby počítala s tím, že levnější mainstreamové karty postavené na G92 vydrží roky podobně, jako výjimečná 8800 GTX. Před uvedením Radeonů HD 3850 a 3870 se počítalo, že budou vyrovnaným soupeřem GeForce 8800 GT a zavládne tvrdý konkurenční boj. Nakonec to ale dopadlo jinak – obě společnosti si rozkastovaly trh a rýžovaly na svém písečku, dokud si Nvidia na ATI nedošlápla a neukousla další část koláče uvedením GeForce 9600 GT (jejíž výkon byl naopak kvůli papírovým parametrům předem podceňován). Opravdu je takový zázrak, když po půlroce vystřídá mainstreamové karty něco lepšího?

Sama Nvidia je výkonem nových karet zaskočena a narychlo se snaží zachránit, co se dá

No, tak na tomhle asi něco bude, výkony Radeonů jsou po zkušenostech z posledních let zaskočeni snad všichni. Ale i na tato příjemná překvapení si začínáme zvykat, zaskočily nás výkony GeForce 8800 GTX, výkony GeForce 8800 GT, a nakonec i výkony podceňované GeForce 9600 GT. Mohla ATI přinést něco slabšího? Mohla, i ne. K čemu by bylo uvést kartu s výkonem GeForce 8800 GT? V tomto segmentu je docela natřískáno, zespoda se na ni tlačí HD 3870 a GF 9600 GT, shora pak jen o málo dražší 8800 GTS a 9800 GTX. A rozdíly jsou pár stokorun. Komu chybí podobná karta? A proč by ATI přicházela po půlroce vývoje s novou kartou, jejíž startovací cena bude na nějakých třech tisících, aby byla konkurenceschopná?
Co tam máme dál… „HD 4850 je skoro stejně výkonná, jako GeForce GTX 260, k tomu, aby ji překonala, schází jen nepodstatný chlup. A možná, že se díky obvyklému vylepšování ovladačů, kterým je ATI proslulé, vyšvihne i nad tu GTX 260!“
To je taky nápad. Myslím, že tohle není zapotřebí moc rozmazávat, ono se stačí podívat na grafy. Totéž, co se říká o HD 4850, totiž že do výkonu GTX 260 schází jen nepodstatný kousek, se dá říci o GeForce 9800 GTX. Jestli je to výhra Radeona, nebo spíš jen prohra GTX 260, to už si přeberte sami. Faktem je, že ATI dokázala dosáhnout obdobného výkonu, jako Nvidia s mnohem jednoduššími prostředky, méně veselé už je, že jsou Radeony na rozdíl od GTX 260 oholeny, jak to jen šlo, a vyšponovány tak, jak to jen šlo – rezervy karty jsou malé (soudě dle známých výsledků přetaktování), na použitý jednoduchý chladič a jeho výkony snad neuslyšíte slovo chvály, a ani spotřeba Radeonů bez zátěže, jeden z hlavních trumfů předcházející generace, zdaleka nenaplnila očekávání. Spekuluje se o tom, že za vysokou spotřebou musí být chyba v ovladačích, ale nevím o tom, že by bylo běžnou praxí vydávat drivery opravující spotřebu karty v idle. Není to nemožné, ale zázraky bych už nečekal.

S každými Catalysty mám nějaké to procento navíc!

Dál tu máme ono vylepšování ovladačů. Tak tohle je velmi populární věc, kterou se ohánějí příznivci červených, a i tábor zelených masírovaný propagandou tomu často pokorně přikyvuje.
„Když nějakému Radeonu při uvedení zbývá jen kousek k tomu, aby překonal některou GeForce, určitě se to časem spraví s lepšími ovladači, u nichž průběžně narůstá výkon. A nový Radeon rychlejší GeForce jistě časem překoná.“ Není to úplná blbost – výkon Radeonů v některých hrách se skutečně s novějšími Catalysty zlepšuje, a bývá to i více než zanedbatelně. Šikovná věc, dělá to dojem, že každé nové Catalysty znamenají průměrný nárůst výkonu slabé jedno, dvě, čtyři procenta, a časem to naskáče a máme tu za půl roku o patnáct procent výkonnější kartu, než byla v době uvedení. Poslouchá se to hezky, ale kdyby tomu tak skutečně bylo, vystačí si ATI s vylepšováním ovladačů a nemusí uvádět nové karty. I při těsných rozdílech, jichž jsme v dnešní době svědky, se nestává, že by lepší ovladače významně zamíchaly výsledky karet.
Tezi o softwarovém vylepšování přiživuje i marketingové oddělení ATI, které vylepšování výkonu pomocí ovladačů díky modernější konstrukci neopomíná zmiňovat. Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na poslední hotfix pro Catalyst 8.6, u kterého najdete jen vágní formulaci „This Hotfix improves overall performance and stability.  The Hotfix includes the Display Driver and Catalyst Control Center.“, tedy něco jako „Tato oprava vylepšuje celkový výkon a stabilitu.“ Jen tahle zmínka stačí k tomu, aby se pod testem, který jste začínali dělat před třemi dny na zbrusu nových ovladačích, objevili rozlícení diskutující, kteří vám spílají za to, že se testovalo na zastaralých ovladačích a každý už dnes přeci ví, že má ATI k dispozici lepší, u kterých narostl výkon ve všech hrách. Potěší to zejména v případě, že kartu dostanete deset dní před oficiálním vypuštěním a začnete v pondělí testovat s betaverzí, abyste se ve středu dozvěděli, že je venku plná verze. Pořádnou čáru přes rozpočet vám udělá, když se dozvíte, že můžete vydat preview s výkony karty, jejíž testy mělo být povoleno publikovat až za týden, protože se karta omylem už prodává a tak nemá moc význam zatloukat (i když za tento vstřícný krok lze AMD jedině pochválit, moc často se podobně racionální reakce nedočkáme). Ve středu tedy začnete testovat na plných ovladačích, abyste se v sobotu dozvěděli, že je venku hotfix a jste-li poctiví, můžete to měřit znova. Z asi dvanácti se mi nepodařilo trefit do žádné, u které by došlo k prokazatelnému zlepšení – to neznamená, že se něco nezlepšilo, ale člověk by už čekal, že se alespoň někde trefí. 

 


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

 

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší