Google, Yahoo a MySpace chtějí sjednotit internet

Veleobři současného internetu se spojili v organizaci OpenSocial Foundation za účelem sjednocení webu.
Google, Yahoo a MySpace chtějí sjednotit internet

Klepněte pro větší obrázekZatímco před deseti lety byl web poměrně předvídatelný, dnes je situace dramaticky odlišná. Neuplyne měsíc, aby se neobjevila nová webová služba, další řešení, které bude lákat zájemce na poutavé termíny „Beta“, „Community“, „Web 2.0“ a „Social networking“. O mnohých se vůbec nedozvíte, na jiné narazíte ve chvíli, kdy budou postupně upadat v zapomnění. Bez nadsázky lze říci, že na webu dnes najdete řešení prakticky na cokoliv. Je tu však jeden problém, který působí proti této zdánlivé dostupnosti téměř všeho – interoperabilita, nebo spíše současná „neinteroperabilita“.

Webové služby se z hlediska spolupráce nachází kdesi ve starověku, v dobách městských států s vysokými hradbami. Každé město nabízí široké portfolio služeb, v každém z měst se ale mluví jiným jazykem. Musíte se rozhodnout, které se stane vašim domovem. A přitom – domovem by vám mohla být všechna a vy byste mohli využívat benefity každého z nich naráz.

Bez jednotného přihlašovacího účtu to nepůjde

Pokusů, jak prolomit tyto pomyslné pevné hradby, bylo již mnoho. Asi nejnadějnějším projektem posledních let je OpenID, jehož záměrem je vytvořit jediný unikátní identifikátor, který budete moci používat prakticky všude. OpenID poskytují nejrůznější autority včetně Googlu, vaše přihlašovací jméno do Bloggeru tak může ve speciální URL formě posloužit jako brána do jiných služeb. OpenID autorit je celý koš, webů, které OID přímo podporují je však stále pomálu a těch tuzemských je jako šafránu. Představa, že jako OpenID poslouží třeba poštovní účet na Seznamu a vy skrze něj začnete používat služby konkurenčního Centrumu a jiných, je v tuzemských konzervativních poměrech tak trochu science fiction.

A donedávna to platilo i o „kybersvětě“ na západ od Krušných hor. Ledy se však začaly lámat a OpenID už není v rozporu s politikou veleobrů Google a Microsoftu. Snad se tedy v příštích letech dočkáme situace, kdy s jedním účtem a bez dalších zbytečných registrací ovládneme celý internet. Pomohlo by to zejména drobným webům, které bojují o každého nového uživatele.

Přes veškerý optimismus však OpenID může zklamat a uživatele budou nadále nuceni používat na Seznamu „seznamácký“ e-mail, na Centrumu „centrumácký“ e-mail a na Yahoo Yahoo Mail. Z tohoto úhlu pohledu je z veleobrů nejliberálnější Microsoft, který při registraci Windows Live účtu novému uživateli nepřikazuje používat „microsoftí“ poštovní schránku. Podobně se dnes chová i Google.

Interoperabilita – nestavme zdi, stavme mosty

I kdyby se OpenID prosadil a my bychom si napříště vystačili na internetu s jedním uživatelským účtem, stojí před námi další, zatím nepřekonaná, překážka – interoperabilita. I když totiž v těch pomyslných městech budeme mít jeden jediný klíč ke všem městským branám, budeme v každém z těchto sídel omezeni místní nabídkou služeb.

Rozpoutal se tedy boj o to, kdo navrhne nejlepší řešení spolupráce mezi zcela rozličnými webovými službami. Na jedné straně dnes buduje svou platformu Facebook, který má dle svých tvůrců v zádech „300 tisíc komunitních vývojářů“, druhým hráčem pak není nikdo jiný než Google, který na podzim minulého roku představil platformu OpenSocial, na kterou se záhy snesla kritika, poukazující na fakt, že se zpětným inženýrstvím podařilo OpenSocial API hacknout během pouhých dvaceti minut a že samotné API toho zase tolik neumí.

Vize jsou však silnější než kritika oponentů, OpenSocial rozhraní záhy získalo podporu středně velkých hráčů a vše se dovršilo 25. března letošního roku podepsáním úmluvy mezi Googlem, Yahoo a MySpace o tom, že do devadesáti dnů tyto subjekty vytvoří nezávislou organizaci OpenSocial Foundation. Zlí jazykové tvrdí, že za líbivými argumenty o otevřenosti platformy (Creative Commons licence) a nezávislosti jde Googlu především o prosazení své vlastní technologie. A není se čemu divit. Úkolem OSF je totiž příprava „social networking“ aplikačního rozhraní, které by v budoucnu mělo efektivně propojovat všechny zainteresované webové služby. A výchozí platformou pro další vývoj nebude nikdo jiný než Google OpenSocial verze 0.7.

Pokud se vize Googlu, Yahoo a MySpace vyplní, máme se prý těšit na plnou interoperabilitu současného heterogenního webu. Otázka kompatibility služeb bude irelevantní a fotografie z dovolené, které nahrajete třeba na Flickr, budou skrze OpenSocial API dostupné i na Google Picase nebo české webové fotogalerii.

Možná ale OpenSocial upadne v zapomnění a do popředí se dostane Facebook platforma nebo kdosi zcela jiný – třeba Microsoft, který podle všech keynotů v poslední době ujišťuje odbornou i laickou veřejnost o tom, že svou budoucnost plně spojuje s internetem.

Webové stránky OpenSocial Foundation
Webové stránky OpenID Foundation


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (13) | Vláda podepíše smlouvu s Microsoftem, ušetří 700 miliónů

Témata článku: Google, Internet, Yahoo

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší