Google Reader: co se mi líbí, co bych chtěl jinak

Zkouším používat internetovou RSS čtečku Google Reader.
Google Reader: co se mi líbí, co bych chtěl jinak

Klepněte pro větší obrázekZačal jsem používat internetovou RSS čtečku Google Reader. Zatím ještě nevím, jestli je to láska na celý život, nebo jen krátký flirt. Stále jen zkoumám a hodnotím; hledám, co je dobré, a co naopak Google mohl udělat trochu jinak.

Prostřednictvím RSS sleduji celkem 68 zdrojů. Jsou mezi nimi naše weby, naše vybraná diskuzní fóra nebo jejich sekce, desítky webů věnujících se navigaci, nějaké všeobecné zpravodajství, několik blogů.

Co se mi na Google Readeru líbí

Celkově funkčnost. Jde o RSS čtečku se vším všudy.

Je to internetová aplikace. RSS stejně nečtu, když jsem offline, takže mi vyhovuje, že mi v operačním systému nevisí zbytečná aplikace navíc. Navíc i Google Reader lze používat offline, kdyby na to přišlo, stačí nainstalovat doplněk Google Gears.

Klávesové zkratky. Možná víte, že velmi nerad sahám na myš, a jsem proto rád, že mě k tomu Google Reader nenutí. Všechno zvládnu několika klávesovými zkratkami. Přecházím s nimi mezi tématy tam a zpět, otevřu originální článek, ovládám různé pohledy. Tak propracované ovládání klávesovými zkratkami jsem u internetové aplikace ještě neviděl.

Import a export. Ze své dosavadní RSS čtečky jsem provedl export všech odebíraných kanálů a načetl je do Google Readeru. Nic nebylo potřeba ručně nastavovat, jen jsem potom trochu jinak zorganizoval pořadí položek. Sama aplikace podporuje i export kanálů, který jsem pak použil při přesunu kanálů do jiného svého profilu.

Mobilní verze. Novinky mohu snadno číst i na svém mobilním telefonu.

Co se mi na Google Readeru nelíbí

Chybí upozornění na nový článek. U SharpReaderu na mě u nastavených kanálů každá novinka vyskočila v podobě malého okna. Jakmile se na světě něco objevilo, hned jsem o tom mohl připravit článek, nebo upozornit kolegy na zajímavé téma. Pro Google Reader existuje několik doplňků, ty však umí oznámit pouze počet zpráv v jednotlivých složkách. Při počtu zdrojů, které sleduji, to je k ničemu.

Méně častá aktualizace. K jednotlivým kanálům nelze nastavit, jak často se mají aktualizovat. Google sám to dělá v poměrně dlouhých intervalech.

Nemohu číst příspěvky po webech. Nové články se v Google Readeru řadí důsledně chronologicky. Víc by mi vyhovovalo, kdyby nad tím bylo nadřazené ještě řazení podle jednotlivých webů. Takhle musím vždy přemýšlet, na jakém webu tohle vyšlo.

Nastavení kanálů. Google Reader nenabízí individuální nastavení jednotlivých kanálů. Dají se jen rozdělit do kategorií, nelze jim ale nastavit třeba různé druhy zobrazení.

Spojení s ostatními aplikacemi Googlu. Nelíbí se mi, že je přihlášení ke Google Readeru spojené s dalšími službami Googlu. Když se odhlásím z e-mailové schránky Google Mail, odhlásím se zároveň i z Readeru. Nemohu být přihlášen ze soukromé adresy na Readeru a vedle toho z firemní ke správě inzerátů Google AdWords.

I přes tyto výtky ale Google Readeru dávám velké šance, že svoji samostatnou RSS čtečku navždy odstraním.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Google

Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji