Byl jsem na pódiu s Davidem Copperfieldem

Díky tomu, že je CES v Las Vegas, máte v noci čas i na trochu zábavy. A díky tomu se mi skutečně poštěstilo to, co je napsané v titulku, navíc jsem mu prokoukl i jeden trik.
Byl jsem na pódiu s Davidem Copperfieldem

Klepněte pro větší obrázekNa CES jsem stejně jako drtivá většina českých novinářů jel na pozvání některé firmy. Moji cestu sponzoroval Sharp a musím říci, že se o nás (mne, Luboše Horčice ze Stereo&Video a Ondru Hergessela z Eura) starali vzorně - například i tak, že nám během dne nijak neorganizovali program a mohli jsme se věnovat plně výstavišti a produktům.

Na poslední večer nám nachystali překvapení v podobě představení Davida Copperfielda. Musím říct, že jsem to nebral moc s nadšením. Davidovy triky znám z televize a jeho teatrální gesta s kamennou tváří před zaplněnou halou mne už docela nudí. Popravdě bych si na něj sám asi lístky nekoupil, zvlášť když stály skoro 100 dolarů, ale od první minuty jsme byl nadšený.

Sál hotelu MGM nebyl na poměry Las Vegas nějak zvlášť velký, odhadem tak pro dvě stovky návštěvníků. Díky tomu jsme seděli asi deset metrů od jeviště a to jsme byli už zhruba v polovině hlediště. Fotit ani natáčet se uvnitř nesmělo, proto sorry, žádnou fotku neuvidíte.

Ještě před začátkem představení jel na obrazovce roztomilý klip o průniku Davida Copperfielda do pokultury složený z desítek citací typu "zmizel jako David Copperfield" z různých filmů seriálů a časopisů. David se objevil na jevišti díky svému známému triku - objeví se zčista jasna v průsvitné prázdné krabici na motorce. A pak přišlo první opravdové překvapení - ten chlap byl vtipný! Od první minuty se všichni smáli, David byl zcela bezprostřední, uvolněný, bylo na něm zkrátka vidět, že je ve Vegas doma před svým publikem. Když asi pět minut po začátku představení přicházelo pět opozdilců, povídal jim "Dobrý večer, víte že jste prošvihli jeden skvělej trik? Je fakt dobrej. Mý lidi tady na pódiu ukázali takovou jednu bílou prázdnou krabici, a já se v ní zčista jasna objevil. Skvělý, že? A vy jste to neviděli. Já jsem v tom dobrej, víte? Živím se tím, je to moje práce, jsem kouzelník. Nemám vám taky něco přičarovat? Třeba hodinky?" Netřeba říkat, že opozdilci se snažili skrýt před světly reflektorů a zbytek sálu se smál. Po celý zbytek představení byl pohotový, vtipkoval a skutečně to byla radost sledovat i poslouchat.

Triky byly tradičně skvělé, průnik silným ocelovým plátem znáte asi z televize, známá je i kravata tancující ve vzduchu, která nepřestane ani po zavření do průhledné krabice. David si vybíral lidi z publika "náhodně", u některých bych řekl, že šlo o dohodnuté spolupracovníky, jindy šlo skutečně o náhodu. Ta dostala na pódium i mne. Chytil jsem jeden z létajících talířů a mohl se stát tak součástí jednoho triku. Popravdě moji úlohu by zvládl i sušák na prádlo. Dostal jsme klíč, který jsme později odevzdal jinému dobrovolníkovi. a pak chvíli držel lano. Byl jsem ale od Davida na metr daleko. 

Trik byl následující (a už jsem ho myslím taky viděl v telce): David vykládá dojemný příběh o jeho dědečkovi, jehož snem bylo vyhrát loterii a koupit si Cadillac, dokonce prý zašel až tak daleko, že si předem udělal SPZky. Nikdy ale loterii nevyhrál a auto neměl, proto mu chce David udělat radost aspoň nyní díky svému kouzlu. Před začátkem představení vytáhli ke stropu zamčenou krabici. Nejprve se vylosuje pět náhodných osob (i já), které slouží jen jako komparz. Pak se vylosují tři náhodní z publika, kteří řeknou každý dvě čísla od 1 do 40 a k tomu jinou informaci, Kvůli CESu to byl Číňan, Rumun a Kanaďanka. První dva tedy moc anglicky nerozuměli a když se David toho Rumuna zeptal, kdy to měl naposledy se ženou (jako tu jinou informaci pro trik), ten chudák odpověděl "před osmi měsíci", tak mu David od té doby říkal osm měsíců.

Pak tito dobrovolníci otevírají klíči truhlu a vytahují z ní různé předměty - pytlík, kazetu a složený papír. Na papíru jsou napsaná přesně ta čísla, která řekli náhodně vybraní, na kazetě jsou také tato čísla nahraná včetně doplňkových informací a v pytlíku jsou SPZ, které mají na sobě vylisovaná přesně ta čísla, jaká si lidé vybrali. Protože jsem byl blízko, všiml jsem si, že jeden asistent, co přišel ze zákulisí předat pytlík jednomu vylosovanému, stihl bleskově před to přilepit další černý pytlík. Tuto dvojici přitiskl na hruď vylosovanému a ten to musel pevně držet. Sám o dvojici asi nevěděl, šlo to rychle. V tomto černém pytli nakonec byly ty SPZky. Klobouk ale dolů, že je stihli vyrobit za pět minut, víc to nebylo. Kazeta se dala pustit ze zákulisí, papír se dal taky podobně nahradit. Tak jsem si říkal, že je to v pohodě a celé jsem mu to prokoukl, ale pak nás seskupil kolem dvou sloupů, my podrželi lano, dva dobrovolníci se skrčili a pevně chytli sloupů, vše se přikrylo plachtou a po dvou sekundách to řachlo, plátno spadlo a na těch sloupech byl zaparkovaný Cadillac. Stál jsem metr vedle a fakt nevím, jak se tam dostal, ti dva, co drželi ty sloupy, byly překvapení ještě víc, když nad sebou uviděli to auto.

Jevištní triky ale dokážu pochopit, do pozadí se dá toho skrýt hodně a ostatně i ten Cadillac z jeviště mizel vodorovně, tedy zacouval ve výšce, v jaké se objevil a byl tak asi na nějaké výsuvné konstrukci. David je ale stejně tak dobrý i v malé magii v hledišti, která mne skutečně dostala. Vybral si tak jednu dívku (nevím zda skutečně náhodně, ale viděli jsme ji po představení v kasinu a furt z toho byla vedle), postavil se vedle jejího křesla, zmuchlal čistý předem zkontrolovaný ubrousek a ten se mu roztančil po ruce, lítal do výšky, hopsal kolem těla. Pak i ta holka mohla jakoby ovládat ubrousek, který zcela proti všem zákonům lítal ve vzduchu. Vše natáčela kamera, aby to bylo dobře vidět (možná se na triku nějak kameraman podílel), nebylo to ani moc daleko od nás a bylo to opravdu skvělé. Nakonec David narovnal ubrousek, opět jej nechal zkontrolovat a poskládal z něj papírovou růži, ze které se zapálením stala skutečná růže.  

Zcela na závěr nechal na jevišti zmizet pět lidí z látkou překryté kostky, aby se vzápětí objevili na druhém konci sálu. Trval na tom, aby náhodně vybraní (pinkali jsme si dlouho velké balóny, komu zůstal po skončení hudby, šel na pódium) uměli anglicky. Po jejich "objevení" je zase asistenti odvedli a vrátili se až za patnáct minut. Opravdu bych chtěl vidět tu smlouvu, kterou museli podepsat a zavázat se mlčenlivostí, že nikomu nevyzradí, jak to celé bylo udělané.

Každopádně - David Copperfield si u mne velmi napravil reputaci, ne svými opulentními triky, ale bezprostředností, pohotovou komunikací s publikem a vtipem. Byla to zkrátka skvělá šou a těch sto dolarů za osobu si David skutečně právem zasloužil.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (2) Další článek: CES: Takto vypadá USB 3.0

Témata článku: CES 2010

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší