Blog: Kolik Linuxu je na českém internetu?

Pokračování sociologického pohledu na Linux a jeho uživatele v České republice.
Blog: Kolik Linuxu je na českém internetu?

Klepněte pro větší obrázekNěkteří čtenáři nám občas vyčítají, že píšeme málo o Linuxu, že se věnujeme hlavně Windows a jeho aplikacím. Obvykle argumentujeme, že na téma Linuxu se tady objevuje výrazně víc článků, než by si tento operační systém svým podílem mezi čtenáři zasloužil. Jaký je vlastně tento podíl?

Když se dívám na aktuální statistiky podílu operačních systémů na Živě.cz v lednu 2008, unixové systémy tvoří 1,7 % celé návštěvnosti. Samotný Linux má 1,3 %, na druhém místě v této kategorii je MacOS X s 0,4 %. Pro porovnání systémy Windows používá 98,1 % čtenářů Živě.cz.

Jsou tyto podíly stejné na celém českém internetu, nebo je Živě.cz něčím výjimečné? Mohlo by to být oběma směry. Čtou nás lidé, kteří se zajímají o IT, a u nich lze předpokládat větší zájem o unixové operační systémy. Na druhou stranu jsem se už setkal s názory, že Živě o Linuxu informuje špatně, takže sem tito lidé vůbec nechodí.

Celý český internet

Návštěvnost všech významných českých webů (až na pár výjimek) sleduje systém GemiusTraffic. Z něj jsem také vyčetl podíly na Živě.cz prezentované v předchozích odstavcích. Na webu www.rankings.cz se ale můžete podívat, jaké jsou výsledky těchto statistik pro celý český internet. Konkrétně operační systémy jsou na této adrese.

Pro zajímavost: Vzorek dat, na kterém se zjišťuje podíl operačních systémů, obsahuje více než miliardu položek týdně. Výsledky by proto měly být celkem reprezentativní.

Podíl Linuxu na českém internetu, měřen dle počtu zobrazení, byl v lednu 2008 kolem 0,5 %. Systémy z rodiny Windows skočily s podílem 99 %.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl Linuxu mezi internetovými uživateli v České republice po měsících. Zdroj: GemiusSA, gemiusTraffic

Ať se na tato data podíváme ze všech stran, vždy zjistíme, že podíl článků, které se na Živě věnují Linuxu, je skutečně větší než podíl tohoto operačního systému mezi uživateli. Mám teď samozřejmě na mysli desktopové aplikace. Úplně něco jiného jsou potom serverové systémy, kde má Linux důležitý podíl, v této statistice se však neprojeví.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Linux

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí