Autor Lightroomu bude dělat nová Windows

Jednoho z autorů Lightroomu koupil Microsoft. Internet spekuluje, Mark možná bude pracovat na novém supertajném fotografickém softwaru.

Klepněte pro větší obrázekJeden z otců vývoje Photoshopu a nového Lightroomu, programátor Mark Hamburg, opustil společnost, které věnoval sedmnáct let svého života, a nechal se zlákat nabídkou Microsoftu. Ten jej chce prý použít na vývoj nového uživatelského rozhraní Windows 7, zároveň se spekuluje, že veleobrovi z Redmondu pomůže s novým fotografickým projektem SmartFlow, který by měl v budoucnu konkurovat právě Lightroomu.

Zájem Microsoftu o grafiku, design a multimédia sílí každým dnem. Včera se dočkalo druhé verze Microsoft Expression Studio, tajemný SmartFlow by tak mohl doplnit stále nedostatečný sektor digitální fotografie, kde koncovému uživateli Microsoft nabízí jen poměrně jednoduchý prohlížeč  Windows Live Fotogalerie s možností tvorby panoramat a zajímavý Expression Media 2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Microsoft Expression Media 2 (více obrázků)

Mark Hamburg je dle svých slov nespokojený s uživatelským rozhraním Windows. Jestli bude jeho novým životním projektem právě Windows 7, případně tajuplný SmartFlow, zatím ale zůstává nezodpověditelnou otázkou.

Zlí jazykové by mohli podotknout, že „ten podlý Microsoft“ chce opět vykrást know-how úspěšné firmy skrze člověka, který měl přístup naprosto ke všemu, realita je však poněkud jiná. Inspirace u konkurence totiž není nic neobvyklého napříč všemi společnostmi od Googlu po Microsoft.

Vedle Marka tak stojí za zmínku třeba Anders Hejlsberg, dánský programátor, který je otcem oblíbeného vývojového prostředí Delphi a Turbo Pascalu. V roce 1996 Anders opustil Borland a přijal nabídku Microsoftu, kde se od roku 2000 soustředil na vývoj nového programovacího jazyka C#, který dnes tvoří páteř technologie Microsoft NET. Každý, kdo přišel do styku s Delphi, Borland C++ a C#, se mnou bude určitě souhlasit, že občas narazil na déjà vu; povětšinou v případě názvu objektů a jejich metod. Inspirace je tedy zřejmá a pro NET platformu blahodárná.

Ať už se tedy za pár let setkáme s novým operačním systémem, který bude vypadat jako Photoshop, případně Microsoft nabídne „tak trochu Lightroom“ grafický editor, pro nás koncové uživatele to bude jedině dobře, jelikož budeme mít po ruce další skvělou softwarovou hračku.


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (21) Další článek: Gigabyte P45-DQ6: čtyři gigabitové ethernet porty v základní výbavě

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší