Ani levný iPhone u českých operátorů mě nezláká

iPhone je stále zářící hvězda. Nyní se o ní mluví zase o něco víc, protože umí nové věci a zazáří u všech českých operátorů.
Ani levný iPhone u českých operátorů mě nezláká

Docela mě překvapuje, že iPhone tropí stále silný rozruch, byť už bude na trhu pomalu rok a to je pro mobilní telefon věk již důchodový. No jasně, iPhone přece není jen tak nějaký obyčejný mobil a obecná měřítka na něj neplatí…

Nepřehlédněte: podrobná videorecenze iPhonu

Stávající novou vlnu zájmu o iPhone rozčeřily zprávy o nové verzi. Ta už je oficiálně ohlášena a přinese důležité novinky – podporu 3G sítí, vestavěny GPS modul, vylepšené Bluetooth, zvukové vlastnosti, výdrž a inovací prošel i software. Cena by přitom měla spadnout na 199 dolarů. Tím se stane iPhone ještě masovější záležitostí a Apple zjevně bez problémů splní svůj plán prodat v roce 10 miliónů iPhonů.

Důležitou novinkou je také nasazení iPhonu na nové trhy, a to včetně toho českého. Kouzelnou krabičku s jablíčkem najdeme v nabídce všech operátorů. Při uvedené ceně kolem dvou set dolarů by to u nás znamenalo cenu do čtyř tisíc korun s daní. Ano, tak to možná dopadne u T-Mobilu a O2, ale počítejte s dvouletým úvazkem k nejdražšímu tarifu. Jsem zvědavý, jaká nabídka bude u Vodafonu, který nabízí smlouvy bez úvazku a při nákupu telefonu je zákazník svým způsobem vázán pouze půl roku.

Tip: všechny novinky o iPhonu na jednom místě – www.iphonemania.cz

Nabízí se základní otázky:

Bude se prodávat i bez smluvního úvazku?

Počítám, že bude. Apple trochu narazil s brutálními podmínkami nasazenými při spuštění prodeje – operátor měl Applu odvádět podíl ze zisku z provozu služeb, které využívají majitelé iPhonů. I z propracovaného systému se našly cesty ven, stejně tak způsob pro odblokování přístroje. A tak obchod s volně prodejnými odblokovanými iPhony kvete a kvést bude dál do doby, než se Apple nevzpamatuje a nezačne iPhone nabízet v běžném sám. Předpokládám, že tedy přistoupí ke standardním podmínkám operátorů – prodej za zvýhodněnou cenu s úvazkem a možnost nákupu za plnou cenu bez úvazku.

Kolik bude stát?

S nejdražšími tarify by to mohlo být do těch 4 000 Kč. Běžnou cenu čekám kolem patnácti tisíc.

Kdy bude k dostání?

Předpokládám, že na podzim. Apple se bude určitě snažit zásobit všechny trhy před Vánoci. Nicméně riziko, že na nás jednoduše nezbude, tu samozřejmě stále je. Český trh není natolik klíčový, aby se sem Apple snažil dodat iPhony co nejdříve.

Má smysl si iPhone koupit?

Jestli se vám líbí, tak si udělejte radost. Já si ho ale nekoupím. Vzpomínky na iTunes z dob, kdy jsem krátce používal iPod, mě děsí ještě teď, GPS nebude možné využit pro běžnou auto-navigaci (podivná podmínka Applu) a počítám, že automatická synchronizace s Outlookem prostřednictvím Bluetooth bude trošku problém. Nicméně musím uznat, že efektní, přitom rychlé a pohodlné ovládání iPhonu má něco do sebe…


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Diskuze (2) Další článek: Nová Opera 9.5 konečně ke stažení a v češtině

Témata článku: Apple, iPhone

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší