Americký obchod s hardwarem: Malý výběr, vysoké ceny, špína

Při pobytu v Los Angeles jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít návštěvu nějakého obchodu s hardwarem.
Americký obchod s hardwarem: Malý výběr, vysoké ceny, špína

Klepněte pro větší obrázekVybral jsem si místní pobočku sítě Circuit City. Výběr není náhodný, podle internetového katalogu jsem totiž tušil, že by mohli mít v nabídce osmdesátigigabajtový přehrávač Microsoft Zune. Nasedl jsem do autobusu a vyrazil na výlet.

Losangeleský Circuit City je docela běžný supermarket s elektronikou, jaký najdeme i v Česku. Pravda, skladba zboží je tu trochu odlišná: Nenajdeme tu bílou elektroniku, naopak černá tvoří naprostou většinu sortimentu. Celé oddělení tu mají věnované elektronice do aut včetně navigací a další také počítačovým komponentům a periferiím. Na české poměry zde najdeme relativně málo televizí.

Překvapily mě a za zmínku stojí tři skutečnosti. Jako všechno ostatní v tomto městě, obchod je nečekaně špinavý. Žádný srovnatelný doma nevypadá takto. Koberec je ušmudlaný, regály zaprášené a flekaté, skla vitrín upatlaná.

Druhým přkvapením byla šíře sortimentu. Čekal jsem, že v USA půjde koupit prakticky cokoliv, nicméně jsem se spletl. Zboží zde mají dosti přebrané, výběr omezený. MP3 přehrávače jsem našel v podstatě jen čtyř značek: Apple, Microsoft, Creative a SanDisk. U sluchátek je to podobné: Skullcandy, Creative a Sony. Fototechniku jiných značek než Canon a Nikon a jen okrajově Sony zde zřejmě neznají. Trochu lepší to bylo mezi počítačovými periferiemi, našel jsem tu i (docela drahé, tudíž zřejmě dobré) myši mně dosud neznámé značky.

Největším šokem však pro mě byly ceny. Ty jsou totiž u většiny zboží srovnatelné či vyšší než v Česku. Jen pro srovnání: I ta nejhorší neznačková špuntová sluchátka tu stojí 16 dolarů, tedy asi 272 korun. Porovnával jsem také cenu počítačových myší: Logitech MX Revolution vyjde na zhruba 1850 korun, stejně stojí i Microsoft Wireless Mouse Presenter 8000. I bez započtení případného cla a DPH při dovozu do Evropy nejde o nikterak výhodný nákup. Dražší jsou zde rovněž pevné disky, i když pravdou je, že ty se prodávají v dražších retail baleních, ne jen v antistatických sáčcích.

Microsoft Zune se už teď na mě usmívá na stole a Jarda Puk, šéfredaktor AVMania.cz, se doma v Brně jistě třese, až ho dostane do spárů. Věcí, které se v Evropě koupit nedají, není mnoho. Překvapivě, po výborném a levném Zune jsem toužil jen já, o iPhone nás žádali hned dva lidé. 


Blog redaktorů | proč blogujeme | sledovat blog prostřednictvím RSS

Tento článek spadá pod blog redaktorů a není součástí běžného vydání webu Živě.cz. Může obsahovat osobní názory autora, nepodložené informace nebo zprávy zcela mimo obor webu Živě.cz. Blog redaktorů vám umožní poznat lidi, kteří tvoří vaše oblíbené časopisy.

Témata článku: Microsoft

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • JD 28. 2. 2008 23:52:39
    Dovolil bych si oponovat: v clanku rikate ze byste ocekaval ze v USA pujde...
  • JD 28. 2. 2008 23:46:06
    Souhlas, pokud si pan Waic chce udelat obrazek jak to vypada kdyz to...
  • Wenca 27. 2. 2008 0:35:17
    On Pan Hulán je od přírody malinko zabržděný.... ;-)
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí